Az epekövesség fokozza a szívbetegségek kockázatát
Egy most közzétett metaanalízis szerint szorosabb összefüggés van az epehólyag megbetegedései és a szívbetegségek között, mint azt korábban gondoltuk.
Az epekövesség az iparilag fejlett országok felnőtt korú lakosságának körülbelül 10-15 százalékát érinti. Az epekövek kialakulásának okaként az epetermelés egyensúlyának felborulását feltételezik. Bár az epekövek gyakran kisméretűek és nem okoznak tüneteket, előfordulhat, hogy igen nagyra növekednek. Az epekövesség szövődményeként elzáródhatnak az epevezetékek vagy epehólyaggyulladás alakulhat ki.
Az Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular című lapban most közzétett vizsgálatban az epekövesség és a szívbetegségek közötti összefüggéseket elemezték.
Bár a két kórállapot első pillantásra különböző entitásnak tűnik – hiszen az egyik a keringési rendszer, míg a másik az emésztőrendszer betegsége −, szorosabb összefüggés van közöttük, mint azt gondolhatnánk.
Az epekövesség és a szívbetegségek kockázati tényezői igen sok átfedést mutatnak, mindkét kórkép kialakulásának esélyét növeli az elhízás, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az elégtelen táplálkozás és a magas koleszterinszint. A Tulane Egyetem kutatói szerint azonban a hasonlóság messze túlmutat néhány rizikófaktor egyezésén.
A dr. Lu Qi epidemiológus professzor által vezetett munkacsoport több mint 840 000 résztvevő adatait felölelő metaanalízist végzett, közte 50 000 koronária-beteg adataival. Arra keresték a választ, milyen összefüggés van a koszorúér-betegség és az epekövek kialakulása között.
Az analízis azt jelezte, hogy epekövesség szempontjából pozitív kórelőzmény mellett 23 százalékkal nagyobb volt a koronáriabetegség előfordulásának esélye.
„Eredményeink arra intenek, hogy epeköves betegeinket a szokottnál nagyobb gondossággal kell figyelemmel kísérnünk az epekőbetegség és a koronária-betegség rizikófaktorai irányában. Az epekövesség prevenciója kedvező lehet a kardiális állapot szempontjából is” – mondja dr. Lu Qi.
Második elemzésükben 260 000 résztvevő adatai alapján azt találták, hogy a szívbetegség gyakran fordul elő epekőbetegséggel egyidejűleg, aminek hátterében közös kockázati tényezők állnak. Ez talán nem is különösképpen meglepő.
A második elemzés érdekes megfigyelése volt ugyanakkor, hogy az egyébként egészséges (nem elhízott, normális vérnyomású, nem diabéteszes) epeköves betegek esetében ugyancsak nagyobb a koszorúér-betegség kialakulásának esélye, mint a cukorbeteg, elhízott vagy hipertóniás, de nem epeköves betegek körében. Másként fogalmazva ez azt jelenti, hogy a két kórállapot rizikófaktoraitól függetlenül pusztán az epekőbetegség elegendő a szívbetegség fokozott kockázatához.
A most közzétett eredmények egybecsengenek a korábbi vizsgálatok hasonló megállapításaival. A korábbi bizonyítékok azonban kevésbé voltak meggyőzőek, például azért, mert nem került sor az epekőbetegség diagnózisának megerősítésére, vagy a mintanagyság volt túlságosan kicsi.
Ez volt az első széles körű vizsgálat, mely azt igazolta, hogy ez epebetegség fennállása hagyományos kockázati tényezők hiányában is növeli a kardiális kockázatot.
A mostani metaanalízis adós maradt az összefüggés mögött álló okok feltárásával, de többféle mechanizmus lehetősége is felmerül a háttérben. Az egyik ilyen teória szerint az epekövek megváltoztatják az epeszekréciót, mely tényezőt korábban már összefüggésbe hozták kardiovaszkuláris események gyakoribb előfordulásával. Epekő jelenlétében megváltozik az epesavak szekréciója, ami alapvető szerepet játszik a bél mikrobiomjának szabályozásában. Egyre több adat gyűlik fel arra vonatkozóan, hogy korreláció lehet a bél mikróbái, az epesavak és a kardiovaszkuláris betegségek között.
A szerzők további vizsgálatokat terveznek annak tisztázására, hogy az epekövesség hasonló kapcsolatban állhat-e más kórképekkel, például a cukorbetegséggel, valamint a halálozással.