Az ikreknek az a jó, ha a 37. héten születnek
Az adelaide-i egyetem kutatói szerint ikerterhességben az a legjobb a szülési szövődmények megelőzése szempontjából, ha a magzatokat a 37. héten segítik a világra.
A fenti megállapítás a világ eddigi legnagyobb vizsgálatából származik azzal kapcsolatban, mi a legjobb stratégia szövődménymentes ikerterhességek esetében. Az eredményeket a British Journal of Obstetrics & Gynaecology című lapban hozták nyilvánosságra.
A kutatók 236 ausztráliai, új-zélandi és olaszországi várandós adatainak elemzése alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a szülés szempontjából korai csoportban (akik a 37. terhességi héten szültek) szignifikánsan kisebb volt a magzati fejlődési elmaradás kockázata, mint a szokványos ellátásban részesülő csoportban (akik a 38. terhességi héten vagy annál később szültek).
A vizsgálatot vezető Jodie Dodd professzor, az adelaide-i egyetem Robinson Intézetének és gyermekkórházának professzora szerint: „Ikerterhességben fennáll a magzatok fokozott veszélyeztetettsége a terhesség alatt, melyek közül a legjelentősebb, hogy az ikerpár egyik vagy mindkét tagjának fejlődése meglassul. E lassabb növekedés nyomán csökken a születési súly, melynek következtében rövid távol az újszülött nagyobb eséllyel és hosszabb ideig szorul neonatális intenzív ellátásra, hosszú távon pedig megnövekszik olyan egészségi problémák esélye, mint amilyen például a szívbetegség vagy a cukorbetegség. Fennáll annak kockázata is, hogy egyik vagy mindkét magzat halva születik. Ez az oka annak, hogy ilyen jelentős figyelmet szentelünk az ikerszülés optimális időpontjának meghatározására. Tapasztalataink szerint a 37. héten történő elektív szülés kapcsán lényegesen ritkábban fordul elő jelentős morbiditás az újszülötteknél. Fontos megjegyezni, hogy ezzel együtt nem növekszik a magzati éretlenséggel vagy szülésindukcióval kapcsolatos szövődmények esélye.”
Dodd professzor azt mondja, hogy a mindennapi gyakorlatban sok bizonytalanság él az ikerszülések optimális időzítésére vonatkozóan. „Reményeink szerint mostani vizsgálatunk segítséget nyújt majd a klinikusoknak akkor, amikor tanácsot kell adniuk szövődménymentes terhességek kapcsán. Ennek nyomán remélhetőleg csökken a szülési komplikációk előfordulási valószínűsége, így az újszülöttek később problémamentesebb életre, jobb egészségi állapotra számíthatnak. A mostani a legnagyobb vizsgálat a témában, de kutatási eredményeink csak megerősítik a korábbi vizsgálatok tapasztalatait, egyúttal megerősítéssel szolgálnak a Royal College of Obstetricians & Gynaecologists 2011 szeptemberében megfogalmazott legújabb ajánlásaihoz. Eszerint szövődménymentes ikerterhességben a 37. héten a szülés megindítása vagy elektív császármetszés javasolt.”