Az omega-6 zsírsav és a cukorbetegség
Többszörösen telítetlen omega-6-zsírsavak fogyasztása mellett több mint egyharmadával csökkenthető a 2-es típusú cukorbetegség előfordulásának esélye – írja egy most megjelent közlemény.
Húsz vizsgálat csaknem 40000 résztvevőjének adatait elemezve a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a legfontosabb omega-6-zsírsavnak tekinthető linolénsav magas vérszintje a 2-es típusú diabetes mellitus (T2DM) csökkent kockázatával társul.
Az eredményeket a The Lancet Diabetes & Endocrinology című lapban hozták nyilvánosságra.
A diabétesz csaknem félmilliárd embert érint világszerte, a betegek száma pedig egyre növekszik. Magyarországon 2001 és 2016 között több mint hetven százalékkal nőtt az Országos Egészségpénztár által nyilvántartott, tehát kezelt cukorbetegek száma, túlnyomó többségük 2-es típusú diabeteszben szenved. Jelenleg 780 ezer cukorbeteget tartanak számon hazánkban, minden ötödik 60 év feletti magyar érintett. Valójában a meg nem talált betegek miatt ez a szám még magasabb lehet. A betegség kialakulásában genetikai tényezők, a terhesség alatti cukorbetegség és a helytelen kisgyerekkori táplálkozás valamint a mozgásszegény életmód és a túlsúly is szerepet játszik.
A többszörösen telítetlen zsírsavakat (PUFA, polyunsaturated fatty acid), így az omega-3-at és az omega-6-ot – mértékkel fogyasztva – eddig is az egészséges étrend részének tekintették. A most közzétett adatok azonban azt jelzik, hogy érdemes lenne megfontolni a bevitel növelését – a T2DM prevenciója céljából.
Az omega-6-zsírsavakkal kapcsolatos eddigi adatok szerint ezek az összetevők nemcsak a normális agyi funkciók szempontjából fontosak, de alapvető szerepet játszanak a bőr állapotában és a haj növekedésében, valamint az anyagcsere szabályozásában és a csontrendszer állapotának javításában. A szervezet azonban nem képes maga megtermelni az omega-6-zsírsavakat, ezért azokat a táplálékkal kívülről kell bevinni, például szójatermékek, napraforgóolaj, kukoricaolaj, egyes diófélék és magvak formájában.
Az American Heart Association (AHA) jelenleg érvényben lévő irányelvei azt javasolják, hogy a napi omega-6-bevitel ne haladja meg a teljes energiabevitel 5-10 százalékát, mivel nagy mennyiségben fogyasztva elősegíti gyulladások és szívbetegség kialakulását. A szerzők megemlítik, hogy egyes országokban – az egészségi aggályokra hivatkozva – valójában kis mennyiségű bevitelt javasolnak. Emellett megjegyzik, hogy bár vizsgálták már az omega-6-zsírsavak egészségre gyakorolt hatásait, keveset tudunk arról, hogy az miként befolyásolja a T2DM előfordulásának esélyét.
„Kevés prospektív vizsgálat foglalkozott a linolénsav vagy az arachidonsav-biomarkerek és a T2DM közötti potenciális összefüggésekkel – mondja dr. Jason Wu, a vizsgálat vezetője. − A megjelent vizsgálatok értékét a torzító hatásokon túl az is csökkenti, hogy nem rendelkeztek elegendő bizonyító erővel a demográfiai, orvosi és genetikai jellemzők közötti esetleges interakciók felmérésére.”
A helyzet pontosítására most 20 prospektív kohorszvizsgálat 39740 résztvevőjének adatait elemezték 10 országból (Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Finnország, Ausztrália, Izland, Hollandia, Tajvan és Svédország.). A résztvevők egyikénél sem állt fenn T2DM a vizsgálatba való belépéskor. Az utánkövetési periódusban 366073 vizsgálatba vont személy közül 4347-nél derült fény T2DM fennállására. A vizsgálat során mérték a vérben a linolénsav és az arachidonsav szintjét. Azt találták, hogy magas omega-6-zsírsavszintek mellett 35 százalékkal kisebb volt a T2DM kialakulásának valószínűsége. A vizsgálatokba alapvetően egészséges személyeket vontak be, akik semmilyen specifikus utasítást nem kaptak az étkezésükre vonatkozólag. Mégis úgy tűnik, hogy sokkal nagyobb eséllyel elkerülhetik a 2-es típusú cukorbetegséget azok, akiknek vérében magas szinten vannak jelen az omega-6-zsírsavak.”
Ugyanakkor azt is megjegyzik, hogy nem igazolódott szignifikáns korreláció a vér arachidonsavszintje és a T2DM kockázata között, és a megfigyelt összefüggéseket nem befolyásolták egyéb tényezők, például a testtömegindex, az életkor, a nem, az etnikai hovatartozás vagy az omega-3-zsírsavak szintje sem.
További érdekes megállapítás volt, hogy a szerzők tapasztalatai szerint – néhány hasonló vizsgálat adataival megegyezően – nincs káros hatása, ha az omega-6 PUFA-k nagy mennyiségben vannak jelen a szervezetben.
A szerzők végül hangsúlyozzák, hogy a metaanalízisbe bevont vizsgálatok jelentős része obszervációs jellegű volt, így nem alkalmas annak igazolására, hogy a magas linolénsavszint és az alacsony T2DM-kockázat között valóban ok-okozati összefüggés áll fenn. Mindenesetre hisznek benne, hogy adataik alapján előnyös lehet az omega-6-zsírsavak bevitelének fokozása. Bár a korábbi közlemények szerzői feltételezték, hogy az omega-6 nagy mennyiségben ártalmas, e nagy globális vizsgálat nem szolgáltatott bizonyítékokat erre, sőt az eredmények azt mutatják, hogy az omega-6 valójában csökkentheti a cukorbetegség kockázatát.