Baktériumok eltávolítása sebkezeléskor
Egy autofluoreszcens képalkotó eljárással a jelenleginél hatékonyabban távolíthatók el a baktériumok nehezen gyógyuló sebekből.
Az Advances in Wound Care folyóiratban július 31-én jelent meg a University of Southern California kutatóinak cikke, amelyben egy olyan autofluoreszcencián alapuló eljárást írnak el, amely krónikus sebek esetén megvilágítja a baktériumokat, így azok a seb kitisztítása során szemmel láthatóvá válnak.
Csak az Egyesült Államokban több mint 6,5 millió betegnél található valamilyen krónikus seb - olyan, amelyik még néhány hónap után sem gyógyul be. Szinte minden ilyen seb baktériumokat tartalmaz, amelyek - ha nem észlelik és nem távolítják el őket időben - súlyos fertőzéshez és az ebből eredő szövődményekhez vezethetnek, beleértve az amputációt is. Különösen igaz ez a diabéteszes lábszárfekélyben szenvedő betegekre - az ilyen típusú, nehezen gyógyuló seb a cukorbetegek egyharmadát érinti. Az Amerikai Diabétesz Szövetség szerint a lábszárfekélyes betegek körülbelül 20%-ánál lesz később szükség alsó végtagi amputációra.
Amikor az orvosok kitisztítanak egy sebet, igyekeznek a lehető legtöbb baktériumot eltávolítani. Csakhogy a művelet során egy fontos korláttal szembesülnek - nem minden baktérium látható emberi szemmel, és néhányat kihagyhatnak a sebfertőtlenítés során. A mostani fejlesztés során a kutatók ennek a korlátnak a meghaladására az autofluoreszcens képalkotás módszerét használták fel, amelynek során egy kézi készülék „megvilágítja” az emberi szem számára korábban láthatatlan baktériumokat. Az eljárás ultraibolya fényt használ, amellyel megvilágítva a különböző típusú baktériumok különböző színűvé válnak, így az orvosok azonnal meg tudják állapítani, hogy mennyi és milyen típusú baktérium van a sebben.
“Reméljük, hogy ez az új technológia segíthet a sebészeknek abban, hogy a sebekből a baktériumokat a jelenleginél tökéletesebben távolíthassák el, különösen a diabéteszes lábszárfekélyben szenvedő betegeknél” - nyilatkozta David G. Armstrong, a tanulmány első szerzője. “A baktériumok korai felismerése és eltávolítása a sebből létfontosságú az elkerülhető végtagamputációk megelőzésében.”
Az eddigi eredmények szerint az autofluoreszcens képalkotás 10-ből 9 betegnél képes azonosítani a sebekben lévő olyan baktériumokat, amelyeket a hagyományos klinikai értékelések figyelmen kívül hagynak. Jelenleg az orvosok a sebek kitisztítását követően szövetmintákat küldenek a laboratóriumba, hogy azonosítsák a sebben jelen lévő baktériumtípusokat, és a leletek alapján meghatározzák a legjobb kezelési protokollt, például antibiotikummal kezdik kezelni a beteget, vagy valamilyen speciális típusú sebkötözést biztosítanak. Azonban ez a folyamat napokig is eltarthat, és ezalatt fertőzés alakulhat ki. Az autofluoreszcens képalkotás segítségével az orvosok már a sebfertőtlenítés során képesek orvosi döntéseket hozni, így nem kell megvárni a laboreredményeket a kezelés megkezdéséhez. A technológia másik előnye, hogy ha a baktériumot korán elkapják, a beteg elkerülheti, hogy antibiotikumot írjanak fel neki, így elkerülhető az antibiotikum-rezisztencia kialakulása is.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New technology 'lights up' bacteria in wounds for better infection prevention
Current and Future Directions in Fluorescence Imaging-Guided Debridement
Irodalmi hivatkozás:
Rachael Orkin et al, Current and Future Directions in Fluorescence Imaging-Guided Debridement, Advances in Wound Care (2024). DOI: 10.1089/wound.2024.0067