Bélgyulladás kezelése parazitákkal
A New York-i Orvostudományi Egyetem kutatói szerint a bélben megtelepedő paraziták arra stimulálják az immunrendszert, hogy meggátolja a gyulladást okozó baktériumok szaporodását.
A fejletlen országok lakosságának nagy százaléka bélférgekkel fertőzött. Ezek a paraziták eddig ismeretlen módon védték meg a gazdaszervezetet a Crohn-betegségtől, és olyan más krónikus-gyulladásos megbetegedésektől, amelyek az iparosodott országokban egyértelműen gyakrabban fordulnak elő. Amerikai orvosok azt állapították meg, hogy a paraziták jótékonyan befolyásolják a bélflóra összetételét. Egérkísérletek, és fertőzött emberek férgekkel való kezelés előtt és után elvégzett baktérium-analízise azt mutatta, hogy a paraziták a bélbaktériumok két csoportjában változtatták meg a csíraszámot.
Ken Cadwell és kollégái kimutatták, hogy a férgek úgy képesek megakadályozni a bél gyulladásos reakcióit, hogy elősegítik a hasznos baktériumok felszaporodását, a gyulladást okozó baktériumok terjedését pedig meggátolják. Az eredmények összhangban vannak a higiénia hipotézissel. Alacsony szintű higiéne esetén a környezeti patogénekkel történő gyakori érintkezés stimulálja az immunrendszert, így ritkábban alakulnak ki túlzott immunreakciók és allergiás megbetegedések. A parazita férgek okozta – gyakran tünetmentes – bélfertőzésnek nyilvánvalóan hasonló pozitív hatása van: a fertőzötteknél ritkábban alakulnak ki krónikus-gyulladásos bélbetegségek.
A kutatók vizsgálataikat olyan egerekkel kezdték, amelyeknek bélnyálkahártyája egy hibás gén (NOD2) miatt hasonló károsodásokat mutatott, mint ami a Crohn-betegség esetén figyelhető meg. Ezeknél az állatoknál a Bacteroides vulgatus baktériumok – amik gyulladást okozhatnak – alkotják a bélflóra nagy részét. A tudósok Trichuris muris orsóféreggel fertőzték meg az állatokat. Megfigyeléseik szerint a károsodott bélnyálkahártya fokozatosan normalizálódott, miközben az immunrendszer interleukin-4 és interleukin-13 termelése fokozódott. További kísérletek megerősítették, hogy ezek az interleukinek biztosították a Bacteroides vulgatus csíraszámának csökkenését. Ezzel párhuzamosan az orsóféreggel fertőzött egerek bélrendszerében a baktériumok egy másik csoportjának, a gyulladáscsökkentő hatású Clostridiumoknak felgyorsult a szaporodása. Hasonló eredményeket kaptak akkor is, ha az egereket Helogmosomoides polygyrus féreggel fertőzték-
Az eredmények humán orvoslásban történő hasznosíthatósága kapcsán két malajziai népcsoportban végeztek bélbaktérium-elemzést. A nagyvárosoktól távol élő orang asli népcsoport tagjai 96 százalékban férgekkel fertőzöttek, a főváros, Kuala Lumpur lakosai viszont csak 5 százalékban. A bélparazitákkal fertőzötteknél a Bacteroides baktériumok valóban alacsonyabb csíraszámban fordultak elő. A féregfertőzés gyógyszeres kezelése után a bélflórában található Bacteroides baktériumok aránya megnövekedett, miközben a Clostridiumok száma csökkent. Vannak arra utaló jelek, hogy a NOD2 gén bizonyos variánsai növelik a Crohn-beregségre való hajlamot. A tudósok szerint lehetséges, hogy csak ezek, a hibás génnel rendelkező betegek profitálnak a féregfertőzésből. Mindenesetre az eredmények legalább az érintettek ezen részének segíthetnek egy új kezelési stratégia kifejlesztésében.
Forrás: Wissenschaft aktuell