Bélmikrobiom és a gyermekek kognitív funkciói
A 18 hónapos és 10 éves kor közötti gyermekek kognitív funkciói összefüggést mutatnak a bélmikrobiom bizonyos fajainak számbeli növekedésével vagy csökkenésével
A Science Advances című folyóiratban online 2023. december 22-én megjelent vizsgálatban (https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adi0497) Dr. Kevin S. Bonham (Wellesley College, Wellesley, Massachusetts) és munkatársai 381 neurotipikusan fejlődő, 40 napos és 10 év közötti (átlagéletkor 2 év és 2 hónap) gyermek székletmintáiban elemezték a mikrobiom, a neuroanatómia és a kogníció (azaz a mikrobiom-bél-agy tengely) közötti kapcsolatot. A székletmintákat az életkornak megfelelő kognitív és viselkedési értékelések egy hetén belül vették.
Az egyes mintákban jelen lévő organizmusok DNS-ének elemzésére Shotgun metagenomikai szekvenálást alkalmaztak. A MRI felvételekből gépi modellekkel megjósolták, hogy a résztvevők agyi régióinak térfogatát befolyásolják-e a mikrobiális profilok.
A kutatók a 18 hónaposnál idősebb gyermekeknél a mikrobafajok és a mikrobiális génfunkciók növekvő variációját találták, és az általános variáció szignifikánsan összefüggött a kognitív funkciók pontszámainak eltéréseivel. Számos mikrobafaj (pl. Alistipes obesi, Asaccharobacter celatus, Eubacterium eligens és Faecalibacterium prausnitzii) szignifikánsan nagyobb számban fordult elő a magasabb kognitív funkció pontszámot elért gyermekeknél, a Sutterella wadsworthensis volt az egyetlen faj, amely szignifikáns negatív kapcsolatot mutatott ezekkel a pontszámokkal.
A gépi modellek azt mutatták, hogy a kognitív funkciók előrejelzésében kulcsfontosságú taxonok hasonlóan fontosak voltak az egyes agyi régiók és a kognitív funkciók alskáláinak előrejelzésében.
"A bél-agy-mikrobiom tengely szerepének megértése a korai életkorban különösen fontos, mivel a korai életkorban jelentkező különbségek vagy beavatkozások igen jelentős és hosszabb távú következményekkel járhatnak, mint a későbbi életkorokban" - írták a szerzők.
Több, az életkornak megfelelő kognitív felmérés használata lehetővé tette a több fejlődési perióduson átívelő elemzést, de a tesztelés-újratesztelés megbízhatósága és a tesztelést végzők közötti különbségek torzíthatják a megfigyeléseket, különösen a legfiatalabb gyermekeknél. A vizsgálati időszak egybeesett a világjárvány kezdetével, és a zárlatok miatti pontszámcsökkenés egyes korcsoportokban kifejezettebb volt, mint a felvételi időszakban.
A vizsgálatot az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézetek és a Wellcome finanszírozta.
Forrás: