Brolucizumab makuladegenerációban
Újra kell értékelni a brolucizumab biztonságosságát az életkorral összefüggő nedves makuladegeneráció kezelésében.
A nedves (neovascularis) típusú időskori makuladegeneráció (age-related macular degeneration, rövidítve: AMD) világszerte a látásvesztés egyik vezető oka. Kórélettani alapja, hogy sejtek közé és a retina rétegei között a sejtek működését, így a látás romlását ereményező kóros folyadék és vérzés alakul ki, aminek az az oka, hogy az érhártya (chorioidea) felől kóros érújdonképződés (neovascularisatio) indul meg a retina, és elsősorban a macula szöveteibe. A kóros folyadék a retinában akadályozza a sejtek működését és kommunikációját így rontva a látást. A betegség kezelése a kóros folyadékszivárgás megszüntetésére és a látás helyreállítására irányul.
2019-ben az FDA, 2020-ban az EMA is engedélyezte a brolucizumab (Beovu) gyógyszert a nedves AMD kezelésére. A brolucizumab egy humanizált monoklonális egyláncú (single-chain) Fv (scFv) antitestfragment, amit Escherichia coli-sejtekben, rekombináns DNS-technológiával állítanak elő. Bár ígéretesnek bizonyult, hogy a gyógyszert magas koncentrációban is be lehet adni, de brolucizumabot a közelmúltban ismét vizsgálat alá vették, mert alkalmazása kapcsolatba hozható volt az intraokuláris gyulladás (IOI), a retina vasculitis (RV) és a retina vaszkuláris elzáródás (RO) kialakulásával. Az említett szövődményekre vonatkozó eredményeknek a közzététele után Dr. Arshad M Khanani és munkatársai vizsgálatot indítottak annak felmérésére, hogy a nedves AMD-ben szenvedő betegek brolucizumab-kezelését követően milyen arányban fordul elő intraokuláris gyulladás, a retina vasculitis és a retina vaszkuláris elzáródása, és mik e szövődmények kialakulásának kockázati tényezői. A JAMA Ophthalmologyban megjelent cikkükben megállapították, hogy az IOI és/vagy RO előfordulási gyakorisága a kezelést követően körülbelül 2,4% volt, és az anamnézisben szereplő IOI és/vagy RO az ilyen szövődmények kockázati tényezőjeként azonosították.
A vizsgálat nem intervenciós és retrospektív jellege azonban nem teszi lehetővé a brolucizumab-kezelés és az IOI és/vagy RO közötti oksági kapcsolat megállapítását és kimondását. A vizsgálat medián követési ideje mindössze 3 hónap volt, ezért nem kaphatunk képet a brolucizumab-kezelés hosszú távú biztonságosságáról sem. További korlátozó tényező, hogy azokat a betegeket, akiknek kórelőzményében az intraokuláris gyulladás és/vagy a retina vaszkuláris elzáródása szerepel gyakrabban ellenőrzik a szövődmények kialakulása szempontjából, ami magyarázatot adhat arra, hogy a kezelés után miért azonosították az anamnézisben szereplő IOI és/vagy RO kockázati tényezőt a kezelés hatására kialakuló IOI és/vagy RO kockázati tényezőjeként.
Ezek az eredmények csak azt jelzik, hogy további vizsgálatok szükségesek a brolucizumab nedves AMD kezelésében történő alkalmazása biztonságosságát illetően. Intervenciós vizsgálatokat kell végezni hosszabb követési időszakokkal a brolucizumab és a hosszú távú szövődmények, köztük az IOI és/vagy a RO közötti lehetséges ok-okozati összefüggésének meghatározása érdekében.
Addig is a brolucizumab alkalmazásakor egyelőre a betegek megfigyelésére kell összpontosítaniuk, különösen azokéra, akiknek anamnézisében IOI és/vagy RO szerepel.
Khanani A.M. et al: Safety Outcomes of Brolucizumab in Neovascular Age-Related Macular Degeneration: Results From the IRIS Registry and Komodo Healthcare Map JAMA Ophthalmol. 2022 Jan 1;140(1):20-28. doi: 10.1001/jamaophthalmol.2021.4585.