CAR-T-sejt-terápia lupusban
Egy első ilyen jellegű klinikai vizsgálat során németországi kutatók rákölő sejtterápiát alkalmaztak a lupus sikeres kezelésére kis számú betegnél.
A Nature Medicine- ben szeptember 15-én online publikált tanulmányukban öt szisztémás lupus erythematosusban (SLE) szenvedő beteg vett részt. Valamennyi a rákos sejtek elpusztítására széles körben alkalmazott kiméra receptor asszociált T-sejt (CAR-T-sejt) terápiával kezelték. A CAR-T immunterápia lényege, hogy a betegektől a kórházban saját T-sejtjeiket leveszik, majd génmódosításnak vetik alá, melynek következtében a szervezetbe visszajuttatott T-sejtek elpusztítják a diszfunkcionális sejteket.
A lupus olyan krónikus gyulladásos betegség, amelyben az immunrendszer megtámadja a szervezet saját sejtjeit. Az antitest-termelő B- és T-sejtek egyaránt túlaktívvá válnak, aminek következtében a betegek tünetei az enyhe fájdalomtól és fáradtságtól az életveszélyes gyulladásig és szövetkárosodásig, széles skálán lángolhatnak fel. A fertőzött sejtek elpusztítása érdekében gyakran olyan gyógyszerekkel kezelik a betegeket, amelyek kimerítik a B-sejteket, vagy megváltoztatják működésüket.
A CAR-T-sejtterápiával kezelt öt beteg – akik mindegyike az autoimmun betegség agresszív formájában szenvedett – egyetlen infúzióban részesült, melynek nyomán a terápia után 17 hónapig nem volt szükségük a korábbi, szokásos kezelésekre (még azután sem, hogy a kezelés után körülbelül 4 hónappal visszanyerték B-sejtjeiket) és megszűntek az olyan súlyos tünetek is, mint a tüdőgyulladás, a szívbillentyűk fibrózisa, az ízületi gyulladás és a fáradtság, és a követés alatt nem alakult ki relapszus sem.
A diszfunkcionális B-sejteket elpusztító (a B-sejtek felszíni markereit megcélzó, és a sejtek eltávolítását eredményező) monoklonális antitest-terápiákkal (pl. rituximab, obinutuzumab) szemben a CAR-T- sejtterápia a fehérvérsejtek egy másik típusát a páciens saját T-sejtjeit használja fel a páciens saját B-sejtjeinek eltávolítására.
Kapcsolódó hír, hogy a Cabaletta Bio bejelentette, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) Fast Track minősítést adott a CABA-201 sejtterápiájának a szisztémás lupus erythematosus (SLE) és a lupus nephritis (LN) kezelésére.
Az FDA engedélyezte, hogy a cég megkezdje a CABA-201 1/2. fázisú klinikai vizsgálatát. A CABA-201, egy 4-1BB-t tartalmazó, teljesen humán CD19-CAR-T-sejtes vizsgálati terápia, amely a CD19-pozitív B-sejtek megcélzására és kiürítésére szolgál, lehetővé téve az „immunrendszer visszaállítását” tartós remisszióval az SLE-ben szenvedő betegeknél.
Tervezett két nyílt vizsgálat egyenként hat betegből áll, az egyik csoportban SLE-s és aktív LN-ben szenvedő betegek, a másikban pedig a veseérintettség nélküli SLE-s betegeket fognak kezelni, egyszeri infúzióval, melynek során 1,0 x 106 sejt/kg dózisban kerül beadásra.
forrás:
Mackensen, A., Müller, F., Mougiakakos, D. et al. Anti-CD19 CAR T cell therapy for refractory systemic lupus erythematosus. Nat Med 28, 2124–2132 (2022). https://doi.org/10.1038/s41591-022-02017-5
Cabaletta Bio sajtóközlemény 2023. május 1.