Chikungunya elleni védőoltás serdülőkortól
Az EMA CHMP 2025 első ülésén zöld utat adott az első olyan vakcinának az EU-ban, amely a 12 évesnél idősebbeket a chikungunya vírusos betegség ellen.
- A nyugat-nílusi vírus és egyéb, szúnyogokkal terjedő flavivírusok hazai relevanciája és a fertőzések klinikai vonatkozásai
- Új potenciális szer Chikungunya artritisz ellen
- A klímaváltozás egészségkárosító hatásai különös tekintettel a hőhullámokra és a fertőző betegségekre
- A Zika-vírusról
- Zika-vírus és microcephalia
A Vimkunya nevű vakcina felülvizsgálatát az EMA gyorsított értékelési programja keretében vizsgálja, mivel a vakcinát jelentős közegészségügyi érdeknek tekintik - közölte az ügynökség mai sajtóközleményében.
A chikungunya, más néven CHIK-láz a chikungunya-vírus (CHIKV) által okozott vírusos betegség, amelyet a fertőzött szúnyogok, elsősorban az Aedes aegypti és az Aedes albopictus terjesztenek az emberre. Olyannyira, hogy amikor egy nem fertőzött szúnyog csíp meg valakit, akinek a vérében CHIKV kering, a szúnyog lenyelheti a vírust, amely a szúnyogban szaporodik és az tovább adhatja egy új emberi gazdatestnek, aki tovább fertőzhet más szúnyogokat, és állandósíthatja a terjedési ciklust.
A felnőtteknek is szánt vakcina egy adjuvált rekombináns vakcina, amely alumínium-hidroxidra adszorbeált CHIKV-szerű részecskéket tartalmaz. A vírusszerű részecskék a CHIKV 37997-es szenegáli CHIKV törzsből származó CHIKV kapszidfehérjéből és burokfehérjékből állnak. Egyszeri adagban adva már 22 nappal és akár 183 nappal az oltás után is semlegesítő antitestek termelődését váltja ki.
A betegség egyre szélesebb körben terjed
A betegséget először 1952-ben azonosították a Tanzániai Egyesült Köztársaságban, és a chikungunya elnevezés a kimakonde nyelv egyik szavából származik, amelynek jelentése „eltorzulni”. A CHIKV-t mára Ázsia, Afrika, Európa és Amerika több mint 110 országában is kimutatták.
A CHIKV kitörései 2004 óta egyre gyakoribbá és szélesebb körben elterjedté váltak. Ez részben annak tulajdonítható, hogy a vírus alkalmazkodása lehetővé tette a vírus könnyebb terjedését az Aedes albopictus szúnyogok révén. A fertőzés gyakran olyan országokban is azonosítható, ahol a lakosság nagy része még nem fertőződött meg.
2024-ben világszerte mintegy 480 000 chikungunya megbetegedést és több mint 200 halálesetet jelentettek. A CHIKV-fertőzések főként a trópusokon és szubtrópusokon okoznak problémát.
A legtöbb megbetegedést jelentő országok Brazília, Paraguay, Argentína és Bolívia. A chikungunya nem endémiás Európában, az uniós esetek többségében olyan utazókról van szó, akik máshol fertőződtek meg. Ugyanakkor 2024-ben a kontinentális Európában, Franciaországból egy helyben szerzett CHIKV-esetet jelentettek. Az éghajlatváltozás miatt a szúnyog terjedése a chikungunya megbetegedésekhez vezethet az eddig megkímélt régiókban - figyelmeztetett az EMA.
Nincs vírusellenes kezelés
A CHIKV megbetegedés jellemzően 4-8 nappal a fertőzött szúnyog csípése után kezdődik, és hirtelen fellépő láz jellemzi, amelyet gyakran súlyos ízületi fájdalom kísér. További gyakori tünet az ízületi duzzanat, izomfájdalom, fejfájás, hányinger, fáradtság és kiütés. A betegséget nehéz diagnosztizálni, mivel tünetei átfednek más fertőzésekkel, többek között a dengue- és a zikavíruséval. A legtöbb beteg egy héten belül felépül, de egyeseknél több hónapig vagy hosszabb ideig tartó ízületi fájdalom jelentkezik, és a betegek egy kis részénél súlyos akut betegség alakulhat ki, amely többszervi elégtelenséghez vezethet.
A CHIKV-fertőzésekre nincs specifikus vírusellenes gyógyszeres kezelés. A klinikai kezelés magában foglalja a láz és az ízületi fájdalom kezelését, elegendő folyadékbevitelt és pihenést. A legtöbb beteg teljesen felépül a fertőzésből, azonban esetenként beszámoltak szem-, szív- és idegrendszeri szövődményekről.
A CHMP közölte, hogy a forgalomba hozatali engedély megadására vonatkozó véleménye nagyrészt két placebo-kontrollált vizsgálat adatain alapult. Az egyik vizsgálat 3258, 12 és 64 év közötti személyen, a másik pedig 413 idősebb felnőttön értékelte a vakcina immunogenitását és biztonságosságát. Az immunválaszt 3355 résztvevőnél értékelték: 2748-an a Vimkunya vakcinát és 607-en a placebót kapták. Nyolc nappal az oltás után a Vimkunyával és a placebóval oltottak között a szeroválasz arány (SRR) különbsége az első vizsgálatban 46,1% volt. Ez a 15. napon 96%-ra, a 22. napon 96,6%-ra, a 183. napon pedig 84%-ra emelkedett. A második vizsgálatban a 15. napon 79,5%, a 22. napon 86,2%, a 183. napon pedig 74,4% volt az SRR-különbség.
A CHMP az engedélyezést követő vizsgálatot kért a Vimkunya hatékonyságának megerősítésére a serdülők és felnőttek körében a chikungunya megelőzésében. A vakcina várhatóan még ebben az évben megjelenik Európában.
Tavaly májusban az EMA javasolta az Ixchiq, az első olyan vakcina uniós forgalomba hozatali engedélyének megadását az EU-ban, amely a 18 éves és idősebb felnőtteket védi a chikungunya ellen.
Forrás:
EMA