COVID-19 betegség és a pajzsmirigy
Egyre több a bizonyíték, hogy a COVID-19 befolyásolja a pajzsmirigy működését.
Egy új kutatás szerint a kritikus állapotban lévő COVID-19 betegeknél a thyreotoxicosis szignifikánsan gyakoribb, mint a kritikus állapotban lévő, de nem SARS-CoV-2 fertőzött betegeknél, ami arra utal, hogy az új koronavírus fertőzés atípusos thyreoiditist okoz.
A Lancet Diabetes and Endocrinology c. lap levelezési rovatában megjelent közlemény szerzői a magas fokú intenzív ellátást igénylő COVID-19-ben szenvedő betegeknél javasolják a pajzsmirigy-funkciók rutin ellenőrzését, mivel a SARS-CoV-2 fertőzéssel összefüggő szubakut thyreoditis következtében gyakran thyreotoxicosis lép fel. Ugyanakkor a tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy a pajzsmirigyműködés eltérései (sem saját vizsgálatukban, sem mások kutatásai szerint) nem növelték a COVID-19 keletkezésének kockázatát, tehát fontos megnyugtatni a pajzsmirigy betegeket, hogy a médiábansokhelyütt megjelent feltételezésekkel ellentétben a COVID-19 ben megbetegedettek körében nem volt gyakoribb az előzetes pajzsmirigy-betegség
első szerzője, elmondta a Medscape Medical News-nak, hogy a tanulmány (melyben kritikus állapotú COVID-19 betegeket, COVID-19 nélküli betegeket és enyhe COVID-19-es betegeket hasonlítottak össze) ezt igazolta, hogy a pajzsmirigyműködés eltérései láthatóan nem növelték a COVID-19 keletkezésének kockázatát. Muller doktornő elmondta, hogy „nagyon fontos világossá tenni, hogy az előzetesen a médiákban megjelentekkel ellentétben a COVID-19 betegekben nem volt gyakoribb az előzetes pajzsmirigy-betegség. Azaz a klinikai megfigyelések nem igazolták ezt a félelmet, tehát meg kell nyugtatni az átlagos népességben elég sok pajzsmirigy-beteget.
Súlyos állapotú COVID-19 betegek pajzsmirigyműködésének analízise
Dr. Ilaria Muller (Department of Endocrinology, IRCCS Fondazione Ca’ Granada Ospedale Maggiore Policlinico, Milano) és munkatársai 93, súlyos állapotú, „high-intensity-care” egységben (HICU-ban) fekvő COVID-19-es beteg pajzsmirigyműködésének adatait értékelték, és ezeket 101 tavalyi, szintén kritikus állapotban lévő, de nem COVID-19-es beteg adataival hasonlították össze. Egy harmadik csoportba sorolták azt az idei 52 COVID-19-es beteget, akiknél csak „low-intensity-care” egységben (LICU) történő kezelésre volt szükség. Az átlagos életkor az első, HICU 2020 csoportban 65,3 év, a 2019-es HICU csoportban 73 év, míg a LICU csoportban 70 év volt (P=0,001). A férfiak aránya a HICU 2020 csoportban 69%, a HICU 2019-es csoportban 56%, a LICU csoportban 48% volt (P=0,03). Megjegyzendő, hogy a HICU 2020 csoportban mindössze a betegek 9%-ának volt előzetesen ismert pajzsmirigy betegsége, míg a HICU 2019 és a LICU csoportokban ez 23%-nak, illetve 21%-nak adódott (P=0,017), amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy a már fennálló pajzsmirigy megbetegedések nem befolyásolták a SARS-CoV-2 fertőzés kockázatát, illetve a COVID-19 betegség súlyosságát.
Az előzetesen már ismert pajzsmirigy-betegeket kizárták az analízisből. Ilyen módon a HICU 2020 csoportban szignifikánsan több beteg volt thyreotoxikus állapotban (15%), míg a HICU 2019 csoportban csak 1%-ban, a LICU csoportban csak 2%-ban fordult ez elő (P=0,025). A két COVID-19-es csoportban lévő thyreotoxikus állapotú 14 beteg közül 9 volt férfi (64%). A HICU 2020 csoportban a TSH-koncentrációk alacsonyabbak voltak a másik két csoportban mérteknél (P=0,018), a szérum thyroxin (szabad T4) koncentráció magasabb volt, mint a LICU csoportban (P=0,016), de nem volt magasabb a HICU 2019 csoporténál.
Különbségek az egyéb, fertőzés okozta thyreoiditisekhez képest
Thyreotoxicosishoz vezető szubakut vírusos thyreoiditist más vírusfertőzések is okozhatnak, de néhány alapvető különbség van COVID-19 fertőzés és az egyéb vírusfertőzések okozta pajzsmirigygyulladás között. A SARS-CoV-2 okozta pajzsmirigyműködési zavar enyhébb, mint a más vírusok által okozott klasszikus szubakut thyreoiditisben észlelhetők. Az egyéb vírusok által okozott betegség továbbá jóval gyakoribb nőkben, míg COVID-19-ben az atípusos thyreoiditis inkább férfiakban fordult elő. COVID-19 fertőzésben a pajzsmirigy elváltozás már korán megjelenik, míg más vírusfertőzések esetén csak a fertőzés után. A klasszikus vírusos thyreoiditisben gyakran jelentkező nyaki fájdalom itt nem volt észlelhető, az eltérések arányosak voltak a COVID-19 fertőzés súlyosságával, míg más vírusfertőzések esetén még enyhe tünetek mellett is észlelhetők a abnormális értékek. Egyébként a nagyon súlyos esetekben fennáll egy pajzsmiriggyel nem összefüggő szisztémás állapot kockázata – ami mellesleg érinti a pajzsmirigyműködéseket is.
A HICU 2020 csoportba tartozó 8 pajzsmirigy működési zavart mutató beteget a kórházból való elbocsájtás után 55 napig követték: 2 betegnél valószínűleg nem a COVID-19-cel összefüggő hyperthyreoidizmus volt észlelhető, 6 betegnél a pajzsmirigyműködés normalizálódott. A szerzők szerint a betegeknél a SARS-CoV-2 fertőzéssel összefüggő atípusos thyreoiditis és a nem pajzsmirigy eredetű betegség-szindróma kombinációja, T4-toxikózisnak nevezett állapot állt fenn.
Vannak-e hosszútávú hatások?
Nem ismerjük a koronavírus pajzsmirigyre gyakorolt hosszútávú hatásait, azokat megjósolni sem tudjuk. A klasszikus szubakut vírusos thyreoiditises esetek 5-20%-ában évek múlva hypothyreoidizmus alakul ki, ugyanez történhet a COVID-19-es betegekkel is. Ennek feltárásához azonban évekig kell követni a betegeket. A thyreoiditis kezelésének alapvető gyógyszerei a szteroidok, tehát a pajzsmirigy működési zavar is szükségessé teheti a COVID-19-es betegek szteroid kezelését.
A pajzsmirigy magas szinten expresszál ACE2 sejtreceptorokat
A legújabb kutatások kimutatták, hogy az ACE2 receptor– amely a különféle SARS-CoV vírusok belépési helye a gazdasejtbe – a pajzsmirigyben még a tüdőnél is magasabb szinten expresszálódik, pedig fertőzés következtében a tüdőben alakulnak ki a legsúlyosabb elváltozások. A pajzsmirigy ACE2 expressziójának következményeit még nem ismerjük. Ha igazolódna, hogy a tüdőnél nagyobb mértékű expresszió áll fenn más szervekben (pl. vékonybél, herék, vese, szív, stb.), akkor olyan vizsgálatokat kellene végezni, amelyek az expresszió és a fertőzés összefüggéseit keresnék.
A Medscape Diabetes and Endocrinology tanácsadó testületének tagja, Dr. Angela M. Leung (UCLA David Geffen School of Medicine, Los Angeles)kifejtette a Medscape Medical News-nak, hogy a tanulmány nem csak újabb adatokkal szolgál a COVID-19-pajzsmirigy működés összefüggéseiről, hanem bepillantást enged a SARS-CoV-2 vírus által okozott szisztémás gyulladás, valamint a pajzsmirigy-specifikus gyulladás folyamatába is. A milánói intézetben végzett megfigyelések mellett eddig már legkevesebb hat egyéb vizsgálatban is leírták a súlyos állapotban lévő COVID-19 betegek klinikailag szubakut thyreoiditisre emlékeztető állapotát. A „take-home message” az, hogy a COVID-19 fertőzés is olyan thyreotoxicosist okozhat, melyet a pajzsmirigy- és az általános (szisztémás) gyulladás hoz létre. Ugyanakkor a szubakut thyreoiditisben szenvedő COVID-19-es betegekben észlelt szérum-eltéréseket jelentős mértékben fokozhatják a pajzsmirigytől független betegségek is.
Források: