Csak óvatosan a többszörösen telítetlen zsírsavakkal a terhesség alatt
Brit kutatók szerint fokozza a gyermekkori elhízás esélyét, ha az anya nagy mennyiségben fogyaszt többszörösen telítetlen zsírsavakat a terhessége alatt. A szerzők szerint elsősorban a sütőolajokkal, valamint dió- és mogyorófélékkel kell vigyázniuk a várandósoknak.
A Medical Research Council (MRC) epidemiológiai vizsgálatában 293 fiú és lány zsír- és izomtömegét elemezték 4 és 6 éves korban. A vizsgálatba a Southampton Women’s Survey (SWS) elnevezésű nagy prospektív felmérésből vontak be résztvevőket. A zsír- és izomtömegre vonatkozó adatokat a többszörösen telítetlen zsírsavak (PUFA) koncentrációjával vetették össze, melyet vérmintából határoztak meg.
A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című lapban nyilvánosságra hozott vizsgálatban azt találták, hogy nagyobb a zsírtömege azoknak a gyerekeknek, akinek édesanyjánál a terhesség alatt magasabb n-6 PUFA-szinteket mértek.
Dr. Nicholas Harvey, a University of Southampton epidemiológusa így kommentálja tapasztalataikat: „Miközben országunkban egyre nagyobb epidemiológiai problémát jelent az elhízás, de eddig csak nagyon kevés vizsgálat tűzte célul a gyermek zsírtömege és az anya n-6 PUFA-szinte közötti lehetséges korrelációk feltárását. Az eredmények azt jelzik, hogy előnyös lehet az utód testösszetétele szempontjából, ha az anya a várandósság ideje alatt megszorítja a többszörösen telítetlen zsírsavak bevitelét.”
A vizsgálati eredmények lazább összefüggést igazolnak az anyai n-3 PUFA-koncentrációval. Az N-3 PUFA-t gyakrabban emlegetik ómega-3-zsírsav néven, mely legnagyobb mennyiségben a tengeri halak olajában található meg. Ez esetben a magasabb n-3 PUFA-szintekhez kisebb zsírtömeg és nagyobb izomtömeg társul a gyermekeknél.
Ez arra utalhat, hogy a terhességi tápanyagpótlás stratégiája jó hatású lehet. Dr. Moon azonban fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy az n-3 és n-6 PUFA-k éppen ellentétes módon hatnak a zsírtömegre: „Korábbi vizsgálatokban n-3 PUFA-pótlással kísérelték meg csökkenteni a zsírtömeget, de saját tapasztalataink szerint ez akkor a legeredményesebb, ha az n-6 zsírsavak bevitelének megszorításával párosul.”
Dr- Cyrus Cooper reumatológus és epidemiológus professzor a következőkkel egészíti ki a fentieket: „A mostani vizsgálat egy másik nagy epidemiológiai kutatási program része, melyben azt vizsgáljuk, hogy a terhesség alatti életmód (pl. anyai étrend) és a kopra gyermekkorban érvényesülő életmódbeli hatások miként befolyásolják a gyermek testösszetételét és csontrendszerének fejlődését. Az így szerzett tapasztalatok alapján stratégiákat dolgozhatunk ki a gyermekkori és a későbbi felnőttkori testösszetétel optimalizálására, ezáltal javítva a jövő generációk egészségi állapotát.”