Csökken az emlőrákos halálozás
Az utóbbi másfél évtizedben az USA-ban folyamatosan csökkent az emlőrákos halálozás.
Egy 2018. január 9.-én, a JAMA-ban online megjelent tanulmány szerint az Egyesült Államokban 2000 és 2012 között 37%-kal csökkent az emlőrákos halálozás, ami egyrészt a sikeres szűrésnek, másrészt az új terápiás eljárásoknak köszönhető. (Bár az emlőrák miatti halálozás -részben a 2001-ben bevezetett szervezett emlőszűrésnek, részben az új terápiáknak köszönhetően- hazánkban is csökkent, lemaradásunk - a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet 2015-ös egészségjelentése szerint- az EU13-hoz és EU15-höz képest folyamatosan nőtt.) A halálozás csökkenésének csaknem kétharmada, összesen 63%-a különböző terápiák sikere: 31% köszönhető a kemoterápiának, 27% az endokrin terápiának és 4% a trastuzumabnak. A kezelések eredményességének javulását jelzi, hogy ugyanezen munkacsoport a 2005-ben megjelent tanulmányában még úgy találta, hogy az emlőrákos halálozás csökkentésében az adjuváns kezelés 54%-kal, a szűrés pedig 46%-kal szerepel (Berry DA, Cronin KA, Plevritis SK, et al. Effect of screening and adjuvant therapy on mortality from breast cancer. N Engl J Med 2005;353:1784-1792). Bár 2000 óta vezették be a digitális mammográfiát a szűrésekben, ami jelentősen javította a megtalált betegek arányát, a kezelési lehetőségek tárháza még jobban növekedett: ekkortájt terjedtek el az aromatáz-gátlók és a trastuzumab is az adjuváns terápiákban.
A vezető szerző, Dr. Sylvia K. Plevritis (James H. Clark Center, Stanford, California) munkacsoportja mellett további 5, egymástól független amerikai munkacsoport dolgozta fel az emlőrákos betegek adatait – tekintetbe véve számtalan változót (gyakoriság, etnikum, receptor státusz, szűrés gyakoriság, kezelési szokások, stb.).
Az eredményeket részletesebben elemezve nem váratlan, hogy az emlőrákok különböző molekuláris altípusaiban némileg eltérő volt a szűrés és a kezelés daganatcsökkentő szerepének részaránya: ER+/HER2 negatív emlőrákokban a szűrésnek 36%-os a kezelés viszont 64%-os volt a "részvételi aránya" az emlőrákos halálozás csökkentésében. Ugyanígy az ER+/HER2+ emlődaganatok esetén a szűrés 31%-kal, a kezelés viszont 69%-kal segítette az emlőrákos halálozás csökkentését (trastuzumab szerepe!), ezek az értékek ER-/HER2- esetekben 48%-nak, illetve 52%-nak adódtak.
Plevritis doktornő a Medscape Medical News-nak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy „meg kellene tudni jósolni az egyes nők emlőrákos kockázatát, és azt is, hogy egy adott egyénnél melyik alcsoportban való megbetegedésre nagyobb a kockázat. Ha ez lehetővé válna, akkor többé-kevésbé személyre szólóan tudnánk a szűréseket is megszervezni."
Dr. Deborah J Rhodes szerint (Mayo Clinic, Rochester, Minnesota) a szűrések szerepe az emlőrákos halálozás csökkentésében mostanában kisebb, mint régebben volt, de súlyos tévedés lenne a szűrés szerepét alábecsülni. A szűrés olcsó, és bárhol használható, és a nem denz emlőkben abszolút alkalmas a rák felfedezésére, ugyanakkor denz emlők esetén nem túl sikeres eszköz. Sajnos, a denz emlők esetén az emlőszövet és a rák egyformán néz ki a képen, akár filmen, akár digitálisan, akár 3D-ben nézzük, márpedig az Egyesült Államokban a nők felének denz emlői vannak.. Ilyen – nagy kockázatú - esetekben még sok funkcionális technika áll rendelkezésre, pl. az MR, a PET, és egyebek. Mindenesetre változatlan tény, hogy a korán felfedezett, ilyen módon a korán kezelt emlőrák esetén kisebb beavatkozás is elégséges, kisebb a morbiditás, és kevesebb a mortalitás is.