Csökkentett vérzés kockázat tenecteplase-zal kezelt stroke esetén
A tenecteplase-zal kezelt ischaemiás stroke-ban szenvedő betegeknél csaknem 50%-kal kisebb a szimptomatikus intracranialis vérzés (sICH) aránya, mint az alteplase-t kapó betegeknél.
"A tenecteplase-t használó klinikai központokban azt tapasztalták, hogy a thrombolitikus kezelést követő tünetekkel járó vérzések aránya fele akkora, mint az alteplase alkalmazásakor, mondta dr. Steven J. Warach (Texasi Egyetem Orvostudományi Kara, Austin), az International Stroke Conference-n. "Úgy gondolom, hogy ezek az eredmények nagyon megnyugtatóak azon klinikusok számára, akik váltottak vagy fontolgatják a tenecteplase-ra való átállást."
A tenecteplase (TNK) egy viszonylag új szer, amelyet az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) a szívinfarktus kezelésére hagyott jóvá, és bár az ischaemiás stroke kezelésére egyelőre nem engedélyezett, időnként a klinikusok off-label használják stroke-ban is. Az American Heart Association (AHA) irányelvei azt javasolják, hogy a tenecteplase-t adását észszerű lehet fontolóra venni ischaemiás stroke-ban is bizonyos betegeknél. A stroke kezelésének jelenlegi standardja az alteplase (ALT), amelyet 1996 óta engedélyeztek erre a javallatra.
A két thrombolitikumot összehasonlító öt randomizált klinikai vizsgálat nem volt elég nagy ahhoz, hogy végleges következtetéseket vonjunk le a különbségekről, mondta dr. Steven J. Warach (Texasi Egyetem Orvostudományi Kara, Austin) "A súlyos agyvérzések aránya szerencsére mindkét csoportban alacsony volt. Számszerűen a tenecteplase-sal kezelteknél az intracerebrális vérzések aránya alacsonyabb volt, de a minta mérete túl kicsi volt ahhoz, hogy statisztikailag magabiztos állítást lehessen tenni."
A tenecteplase azonban vannak gyakorlati előnyökkel rendelkezik az alteplase-zal szemben: egyetlen bolus injekcióban kell beadni, ez körülbelül 5 másodpercig tart, míg az ALT-ot injekcióban adják be, amelyet egy óráig tartó infúzió követ. Ezen praktikus megfontolásokból egyes klinikai központok megváltoztatták addigi gyakorlatukat, és 2018 júliusától elkezdték használni stroke-ban is a tenecteplase-t.
A jelenlegi tanulmány egy folyamatosan feltöltött nagy regiszter adataiból hasonlította össze, hogy milyen arányban következik be intracranialis vérzés a fenti gyógyszerekkel kezelt betegeknél. A szerzők a 2018 júliusa és 2021 júniusa között gyűjtött, különböző új-zélandi, ausztráliai és egyesült államokbeli kórházakból és programokból származó adatok analízisét végezték el.
A tünetekkel járó ICH-t súlyos vérzésként határozták meg az agyra nyomást gyakorló, kiterjedt duzzanatot, amely legalább négy pontos rosszabbodást idéz elő a National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) szerint. A különböző nyilvántartásokból származó, különböző formátumban rögzített adatokat, a statisztikusok "megtisztították", harmonizálták a szabványosabbá tétel érdekében. Az adatokat a tünetekkel járó vérzés ismert kockázati tényezőivel (életkor, nem, a kiindulási NIHSS és a kezelésig eltelt idő) korrigálták. Kiinduláskor a tenecteplase csoportban a kockázati tényezők többsége magasabb volt, "amelyek előre jelezték az intracraniális vérzést".
Egy korábbi, 7891 betegre kiterjedő elemzésben a TNK csoport idősebb volt (73 vs 70 év; P < 0,001), kevesebb volt benne a nő (44,1% vs 48,7%; P = 0,001), és a résztvevőknek magasabb volt az NIHSS pontszáma (9 vs 7; P < 0,001), továbbá nagyobb százalékuk esett át mechanikus thrombectomián (36,7% vs 18,0%; P < 0,001).
Egy frissített, 9238 betegre kiterjedő elemzésben, mely 7313-an ALT-t és 1925 TNK-t kapott beteget foglalt magába, az sICH aránya 3,6% volt az ALT és 1,8% a TNK esetében (odds ratio [OR] 0,49; P<0,001). A korrigált OR 0,42 volt (P< 0,00.).Még nagyobb volt a különbség a thrombectomián átesettek esetén: az sICH arány 5,9% volt az ALT és 2,4% a TNK esetében.
A szerzők ígéretes tartják, hogy a magasabb kockázatú betegeknél még nagyobb különbségeket találtak. Warach és munkatársai azt tervezik, hogy felmérik a tenecteplase egyéb lehetséges előnyeit, például azt az időt, amely alatt a betegek felépülnek. A két thrombolitikum összehasonlító három nagy, fázis 3 vizsgálatának eredményei a következő egy-két éven belül várhatóak.
Dr. Joseph Broderick, az NIH StrokeNet Nemzeti Koordinációs Központjának igazgatója szerint mindkét gyógyszer esetében a sebesség rendkívül fontos az agy védelmében. "Nem számít, melyik gyógyszert fogják használni, az a legfontosabb dolog, hogy a lehető legrövidebb időn belül alkalmazzák azokat " - mondta.
Szintén fontos az agy képalkotó vizsgálata a fenti gyógyszerek bármelyikének beadása előtt, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy ischaemiás stroke-ról van szó, és nem intracerebrális vérzésről.
Forrás:
International Stroke Conference 2022: Presentation 43. Presented February 9, 2022.