Dasiglucagon mérsékelt hipoglikémiában
Egy kis esetszámú vizsgálatban a glukagon-analóg dasiglucagon gyorsabban hatott a diabeteses betegek mérsékelt hipoglikémiában, mint a szájon át bejuttatott szénhidrát.
Egy 24 résztvevőn végzett, ellenőrzött „crossover” kliinikai vizsgálat szerint a súlyos hipoglikémia kezelésére törzskönyvezett glukagon-analóg, a dasiglucagon (Zegalogue) hatásosnak és abszolút elfogadhatónak bizonyult 1-es típusú diabetesben szenvedő betegek nem súlyos hipoglikémiájának kezelésére. Dr. Christian Laugesen (Steno Diabetes Center, Koppenhága) az American Diabetes Association (ADA) 82. tudományos találkozóján számolt be a vizsgálatról, melyben a nem súlyos hipoglikémia kezelésére a betegeknek dasiglucagont illetve gyorsan felszívódó szénhidrátot adtak fej-fej melletti összehasonlításban. A vércukor-szintek mindkét csoportban hasonló idő alatt kerültek a kívánatos értékek közé, viszont a beteg által önállóan használt dasiglucagon gyorsabban hatott, a beteg medián értékben mintegy 5 másodperccel előbb került euglikémiás helyzetbe, mintha szájon át szénhidrátot vett volna be. Az euglikémia a dasiglucagon mellett 16 másodperc múlva, a szénhidrát fogyasztás mellett 21 másodperc múlva következett be.
Az időbeli különbség szerénynek tűnik, azonban klinikailag jelentős, mivel hipoglikémia esetén „minden perc számít”. A hipoglikémia 168 hipoglikémiás eset közül 144-ben (86%) sikeresen megoldódott dasiglucagon használatával, míg 216 hipoglikémiás epizódból csak 168 esetben (78%) volt sikeres szénhidrát használat, ami jelentős különbség.
A gyorsabb és a magasabb arányú hatás részben annak köszönhető, hogy a betegek számára megnyugtatóbb volt a dasiglucagon használata. Amikor a kutatók a nyílt vizsgálat végén megkérdezték a résztvevőket, hogy mennyire fogadnák el diabetesük további kezelésének részeként a dasiglucagont, a megkérdezettek 88%-a mondta azt, hogy továbbra is nagyon szívesen használná és további 8% mondta azt, hogy szeretné használni.
A vizsgálatban résztvevők (0,6 mg/0,6 ml -es) autoinjekciós „tollakat” kaptak, ami egyszerre 80 mikrogrammos adag szubkután beadására lett beállítva. A résztvevők 24%-a többszörös dózist adott be magának, 25%-uk a dasiglucagon mellé még szénhidrátot is fogyasztott – viszont egyik sem számított a vizsgálati protokoll megsértésének, t.i. a vizsgálat kialakítása megengedte a két lehetőség felhasználását nemcsak az adott hipoglikémiás epizód ellátására, hanem profilaktikus célból is.
Az egyetlen centrumban végzett vizsgálatban inzulin-pumpát használó, folyamatos vércukor ellenőrzés alatt álló és a hemoglobin A1c-t folyamatosan 8,5% alatt tartó, legkevesebb 2 éve 1-es típusú diabetesben szenvedő betegek szerepeltek. A résztvevők legalább heti kétszer testedzést végeztek, vércukruk a vizsgálat előtti két hétben legalább négyszer süllyedt a normál érték alsó szintje, 3,9 mmol/l alá. Kizárták azokat a betegeket, akik az inzulinon kívül egyéb antidiabetikumokat is használtak, illetve azokat, akik nem törődtek a saját hipoglikémiás epizódjaikkal. A 24 résztvevő átlagos életkora 44 év volt, 1-es típusú diabetesük átlagosan 23 éve tartott, többségük (58%) nőbeteg volt, A1c értékük átlagban 7,3%, BMI-jük átlagban 27,8 kg/m² volt.
A vizsgálatban elsődlegesen meg szerették volna tudni, hogy a résztvevők egy-egy csoportjánál az utóbbi két hétben mennyi ideig maradt a vércukor a „célérték” (3,9 – 10,0 mmol/l) keretei között kizárólag szénhidrát-bevitel, vagy kizárólag dasiglucagon ön-injekció (plusz szénhidrogén-bevitel) mellett. A résztvevőket találomra választották ki egyik, vagy másik csoportba, illetve 3-7 nap „kimosási” („washout”) periódus után választották be a másik csoportba.
A 2 hétig dasiglucagon csoportban lévőknél 63,9%-ban, az egyedül szénhidrátos csoportban 61,5%-ban maradt a vércukor a célérték értékei között, a különbség nem szignifikáns. A 2 hét során a 3,9 mmol/l vércukor érték alatt a dasiglucagonos csoport 2,6%-a, a szénhidrátos csoport 3,1%-a került, ami szintén nem szignifikáns különbség.
A dasiglucagonos periódus alatt a szénhidrát-bevitel 11%-kal csökkent a kontroll periódushoz képest. Valamivel több mellékhatást észleltek a dasiglucagon alkalmazása mellett: 33%-ban panaszkodtak hányingerről a dasiglucagon fázisban, és csak 17%-ban a kontroll fázisban. Fejfájás 42% vs 33%, palpitáció 13% vs 4%-ban fordult elő ugyanebben a sorrendben.
A dasiglucagont 2021-ben törzskönyvezte az amerikai FDA a 6 éves, vagy idősebb diabeteses betegek súlyos hipoglikémiájának kezelésére. A törzskönyvezés három randomizált, kettős vak, placebóval ellenőrzött Fázis III. vizsgálat eredményein alapult, melyekben 1-es típusú diabeteses 6-17 éves gyerekek és felnőttek vizsgálata történt.
Forrás:
Zoler ML. Glucagon analog stops hypoglycemia faster than carbs. Medscape Medical News > Conference News > ADA 2022. June 24. 2022.
ADA 2022 Scientific Sessions. Abstract 257-OR. Presented June 6, 2022.