Dimetil fumarát és teriflunomid RRSM-ben
Egy új kutatás szerint a relabáló-remittáló sclerosis multiplexben (RRSM-ben) szenvedő betegek dimetil-fumarát kezelésével jobb klinikai eredményeket értek el a teriflunomid kezeléshez képest.
A dimetil fumarát és a teriflunomid is szájon át szedhető gyógyszerek, csökkentik a relabáló-remittáló SM relpszusainak arányát. A kutatók megfigyeléses vizsgálatok segítségével hasonlították össze a két szer hatásosságát, vegyes eredményekkel, mivel fej-fej melletti összehasonlítás nem történt. A két szer valós hatásaival számoltak, mivel mindkét szer engedéllyel rendelkezik relabáló-remittáló SM első vonalú kezelésére. A 37. European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis (ECTRIMS) 2021-es, virtuális találkozóján előadott vizsgálatban a Swiss Federation for Common Tasts of Health Insurance adatbázisában 14.000 SM-ben szenvedő beteget közül azokat az RRSM-es betegeket emelték ki, akiknél 2013. január és 2019. március között kezdték el az egyik szer alkalmazását, vagy váltottak egyikről a másikra. A betegeket életkor, nem, a betegség tartama, a kiindulási Expanded Disabily Status Score (EDSS), a legutóbbi kiújulás óta eltelt idő, valamint az előző évi kiújulási arány szerint csoportosították. Elsődleges vizsgálati végpont a kiújulásig eltelt idő, valamint az EDSS egy év alatt megfigyelhető igazolt romlása volt. Ezeket a mutatókat páronként értékelték a Cox proporcionális kockázati modell segítségével. Az egyik szerről a másikra áttérő betegek részére egy kevert proporcionális kockázati modellt alakítottak ki.
1625 beteg adatait értékelték: 1214-en dimetil fumarátot, 411-en teriflunomidot kaptak. Összepárosítás előtt a dimetil fumarátot kapó betegek fiatalabbak voltak, rövidebb volt betegségük időtartama, alacsonyabb volt az EDSS-ük, és kevesebb idő telt el az utolsó relapsusuk óta. Végül 902 dimetil fumarátot és 320 teriflunomidot kapó beteget párosítottak nagyjából azonos jellemzők alapján. Az elemzettek 72%-a nőbeteg volt, életkoruk nagyjából 44 év volt, a medián EDSS score 2,0 volt. Több, mint 3000 személy/év alatt 401 esemény történt. A nem párosított csoportokban a két gyógyszerrel kb. azonos volt a visszaesések aránya, viszont a párosítás után a dimetil fumarátot kapóknál hosszabb volt a relepszusig eltelt idő (HR: 0,72, P=0,03), melyet a súlyozott analízis is megerősített (HR: 0,75, P=0,02). A nem párosított esetekben az EDSS romlásáig eltelt idő hosszabb volt a dimetil fumarátot szedőknél (HR: 0,58, P<0,01), melyet a súlyozott analízis is megerősített. Az egyik szerről a másikra váltó 80 betegnél szint a dimetil fumarátot szedőknél hosszabb volt a visszaesésig eltelt idő a teriflunomidot szedőkhöz képest – függetlenül a gyógyszercsere sorrendjétől (HR: 0,38, P=0,01).
A vizsgálat során valós, tényleges adatokat analizáltak, és a nemzeti jegyzékből nagyszámú beteg adatát tartalmazta, de mivel elsősorban európaiakról volt szó, az eredmények nem vonatkoznak általánosságban ázsiai, vagy afrikai betegekre. A tanulmány további erőssége az is, hogy a kutatók külön csoportot alakítottak ki a gyógyszereket váltó személyek számára, bár azt nem tudjuk, hogy egy harmadik gyógyszerre váltó betegek sorsa hogyan alakult, valószínűleg kivették az ő adataikat az értékelésből.
Az elemzés gyengéje, hogy a D-vitamin szintek, a dohányzás, a BMI szerint nem párosították a betegeket, pedig ezek az SM lefolyásának nagyon fontos környezeti faktorai. Továbbá a 400 nem párosított betegnél több volt a relapszus, mint a párosított betegeknél, a különbségnek része lehet abban, hogy a dimetil fumarát jobban csökkentette a relapszusok számát, mint a teriflunomid. Ugyanakkor nagyon fontos mérce volt az EDSS romlása: a kockázati arány 0,58 volt a párosított és a nem párosított analízisben egyaránt. A score jelentős csökkenése sokkal valóságosabb, mint a rohamok aránya, márpedig úgy látszik, hogy a dimetil fumarát szedése mellett az EDSS score kevésbé romlik. De az aktív betegek közül a dimetil fumarátot szedőkből többen hagyták abba a gyógyszerszedést.
Forrás:
Greb E. Dimethyl fumarate versus teriflunomide for lepasing MS. Medscape Medical News > Conference News > ECTRIMS 2021, October 22, 2021.
37th Congress of the European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis (ECTRIMS) 2021: Abstract P819. Presented October 14, 2021.