Edzett ember tovább él
Azok, akiknek edzettségi állapota középkorú éveikben is jó, nem csak a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás, hanem a tüdő-, prosztata- és vastagbélrák miatti is jóval kevésbé fenyegeti.
Az ember kardiorespiratorikus edzettségi állapota (cardiorespiratory fitness = CRF) fordított arányban áll a kardiovaszkuláris betegségek (cardiovascular disease = CVD) kockázatával, valamint a bármilyen okból bekövetkező mortalitással nem csak egészséges felnőttekben, hanem a különféle betegcsoportok esetén is. Amennyiben a legkevésbé edzetteket (CRF 7,9 metabolikus ekvivalens [MET] alatt) és a leginkább edzetteket (≥10,9 MET) hasonlítjuk össze, akkor kiderül, hogy az utóbbi személyeknél 1,6-1,7-szer kisebb a kardiovaszkuláris és egyéb mortalitások kockázata. A CRF mérése egyébként a kardiovaszkuláris orvoslásban segítséget nyújt a diagnózishoz és bizonyos nehéz döntések (pl. operábilitás) meghozatalához.
Érdekes módon kevesebb figyelem irányul a CRF és a rákbetegség kockázatának összefüggésére, holott kétségtelen, hogy a kardiovaszkuláris betegségek és a rák tehetők felelőssé a legtöbb halálesetért, és mindkettő ugyanazokkal a kockázati tényezőkkel rendelkezik (pl. dohányzás, rossz étrend, nem elégséges fizikai aktivitás), tehát valamilyen módon összefügg és az összefüggés megismerése több okból is fontos lenne. Először is az egyén CVD- és rák-kockázatát számos tényező befolyásolja, a Framingham Risk Score hasznos eszköz, de a jelenlegi szűrési guideline-ok nem tartalmazzák a CRF-et, pedig segíthetne a kockázat pontosabb felmérésében – különösen alacsony CVD kockázatú egyénekben. Másodszor a népesség rohamos elöregedése miatt az utóbbi két évtizedben 45%-kal nőtt a rákos megbetegedések száma, és pl. az Egyesült Államokban néhány éven belül akár 20 millióra is nőhet a rákkal élő betegek száma– köszönhetően annak is, hogy az összes rákbetegség 5 éves túlélése mostanra kb. 67%-70%-ra nőtt. A daganatos beteg ma már jóval inkább megéri a 65 év feletti kort. A CRF felmérése segíthetne a pontos kockázati felmérésekben. Harmadszor egyre világosabb, hogy a daganatos diagnózis előtti életmód, az élet közepén mért testtömeg index, a fizikai aktivitás befolyásolhatja a betegség várható kimenetelét is.
A JAMA Oncology-ban 2015. március 26.-án jelent meg online az első olyan közlemény, mely nagyszámú férfi hosszú követése kapcsán nézett utána a kérdésnek. Az első szerző Dr. Susan G. Lakoski (University of Vermont, Burlington) szerint a kardiorespiratorikus edzettségi állapot (CRF) előre jelezheti a kardiovaszkuláris betegségek és halálozás várható arányán kívül bizonyos rákbetegségek gyakoriságát is. „Azok a férfiak, akik középkorúan edzettebbek a többinél, ritkábban halnak meg kardiovaszkuláris betegségben, és az általunk vizsgált háromféle daganatban”. A vizsgálat a dallasi prevenciós orvoslás szakemberei által indított Cooper Center Longitudinal Study adatain alapult, melynek során 1971 és 2009 között 13 949 férfi vetette alá magát kivizsgálásnak és kardiovaszkuláris kockázati felmérésnek a rendszeres CRF felmérések mellett. A férfiak átlagos életkora 49 év volt, 98%-uk fehér volt. A 65 évesnél idősebb korban megjelent tüdő, kolorektális és prosztata daganatokra vonatkozó adatokat a Medicare-től szerezték be. A vizsgálatba vont személyeket átlagban 6,5 évig követték. A megfigyelési idő alatt 1 310 férfinél prosztatarák, 200-nál tüdőrák és 181-nél kolorektális rák igazolódott. A tanulmány szerint azoknál a férfiaknál, akik edzettségi állapota (CRF) középkorúan magasnak volt mondható, az alacsony edzettségűekhez képest 55%-kal kevesebb volt a tüdőrák (igazított kockázati arány, HR: 0,45, 95%CI 0,29-0,68), és 44%-kal csökkent a kolorektális rákok száma (igazított HR: 0,56, 95%CI 0,36-0,87). Ilyen összefüggést viszont a prosztatarák esetén nem lehetett kimutatni (igazított HR: 1,22, 95%CI 1,02-1,46), ami a mostanában megjelent egyéb epidemiológiai kutatások eredményeivel is összhangban van (Cancer Epidemiology, European Journal of Cancer)
Byun W, Sui X, Hébert JR, et al. Cardiorespiratory fitness and risk of prostate cancer: findings from the Aerobics Center Longitudinal Study. Cancer Epidemiol. 2011;35(1):59-65. Laukkanen JA, Pukkala E, Rauramaa R, Mäkikallio TH, Toriola AT, Kurl S. Cardiorespiratory fitness, lifestyle factors and cancer risk and mortality in Finnish men. Eur J Cancer. 2010;46(2):355-363.
A magas edzettségi állapot 32%-kal csökkentette a tüdő-, a kolorektális- és a prosztatarákos halálozást a Medicare korban lévő (65 év fölötti) férfiaknál az alacsony edzettségűekhez képest (igazított HR 0,68, 95%CI 0,47-0,98). Kiemelkedő volt a CRF hatása a kardiovaszkuláris halálozásra: az edzetteknél (a magas CRF-nél) 68%-kal csökkent a CVD-s halálozások aránya (igazított HR 0,32, 95%CI 0,16-0,64).
Mint a legtöbb epidemiológiai vizsgálatnak, ennek is vannak korlátai: pl. nem vette figyelembe a dohányzás mértékét és hosszát, a rák különböző állapotait, a CRD kezdeti és későbbi változásait, de az teljesen egyértelmű, hogy a mindennapi mozgást, testedzést a társadalom felé erősen propagálni kell.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: