Egy gyógyszer visszanöveszti az alopecia areatás betegek haját
A Columbia Egyetem kutatói azonosították azokat az immunsejteket, amelyek alopecia areatában tönkreteszik a hajhagymákat, s egy gyógyszer azonban ezen immunsejtek hatástalanítása révén ismét megindította a hajnövekedést.
Az alább ismertetett vizsgálatban egy, az FDA (az USA-beli Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság) által más célra engedélyezett gyógyszer képes volt az alopecia areatában szenvedő betegek hajnövekedését beindítani.
Az eredmények az augusztus 17-i Nature Medicine online kiadásában jelentek meg.
Itt a kutatók a gyógyszer folyamatban levő vizsgálatának kezdeti eredményeiről számolnak be: több mérsékelt-súlyos alopecia areatás betegnek teljesen visszanőtt a haja. A mostani közleményben három betegnek beteg adatairól számolnak be, akiknek a kezelés hatására öt hónap alatt teljesen visszanőtt a haja.
Az alopecia areata gyakori autoimmun betegség, ami a beteg küllemét eltorzító hajhullást okoz. Bármilyen életkorban előfordulhat, s éppúgy érinti a nőket, mint a férfiakat. A haj gyakran foltokban hullik ki a fejbőrből, de egyes betegekben az arc és a test szőrzete is érintett. Nincs olyan terápia, amivel teljesen vissza lehetne növeszteni a hajat, és a betegek súlyos pszichológiai stressznek és érzelmi szenvedésnek vannak kitéve.
A tudósok már évtizedek óta tudják, hogy az alopecia areatában akkor következik be hajhullás, amikor az immunrendszer sejtjei körülveszik és megtámadják a hajhagyma alapját; ilyenkor kihullik a haj és a hajhagyma alvó állapotba kerül. Mostanáig rejtély volt, hogy milyen típusú sejt támadja meg a hajhagymát. Nagy előrelépést jelentett négy évvel ezelőtt dr. Cristiano genetikai vizsgálata, amelyet több mint 1000 alopecia areatás betegen végzett. Ez azt derítette ki, hogy a betegek hajhagymái egy „veszélyjelzést” bocsátanak ki, s ez vonzza az immunsejteket a hajhagymákhoz és indítja meg a támadást.
A mostani közleményben a szerzők leírják, hogy a kutatócsoport először a betegségben szenvedő egereket tanulmányozott, s ezekben a veszélyjelzés felhasználásával azonosítani tudták a T-sejtek egy specifikus csoportját, amelyek a hajhagymák megtámadásáért felelősek. Az egerek és a betegek sejtjeinek további tanulmányozása felfedte, hogy a támadásban kulcsszerepet játszik több olyan immunológiai út, amelyeket gátol egy új gyógyszercsoport, az ún. JAK inhibítorok.
A kutatók két, az FDA által engedélyezett JAK inhibítort a ruxolitinibet és a tofacitinibet vizsgálták; ezek blokkolták az említett immunológiai utakat és megszüntették a hajhagymák károsítását. Az olyan egerekben, amelyekben a betegség kiterjedt szőrzetvesztést okozott, mindkét gyógyszer teljesen helyreállította a normális állapotot, 12 hét alatt kinövesztette a szőrzetet. Mindkét szer tartós hatású volt; az új szőrzet a kezelés befejezése után még hónapokig megmaradt.
Ezután két bőrgyógyásszal együttműködve a kutatók egy kis, nyílt klinikai vizsgálatba kezdtek a ruxolitinibbel olyan betegekben, akiknek mérsékelt-súlyos alopecia areatájuk volt (a hajvesztés mértéke meghaladta a 30%-ot). (A ruxolitinibet az FDA egy vérbetegség kezelésére engedélyezte.) A vizsgálat első résztvevői közül háromban a ruxolitinib teljesen helyreállította a fejbőr normális állapotát, négy-öt hónapos kezelés hatására a betegeknek mindenütt kinőtt a hajuk és a támadó T-sejtek eltűntek a fejbőrből.
Mint a kutatók elmondták, további vizsgálatokra lesz szükség, de már az eddigi eredmények is nagyon izgalmasak. Ezt a betegséget eddig kevéssé vizsgálták – csak két kis klinikai vizsgálatban alkalmaztak célzott terápiát –, feltehetően azért, mert a betegség lényege ismeretlen volt.
Dr. Cristiano saját tapasztalatából tudja, hogy az alopecia areatát sokszor csupán a küllemet megváltoztató betegségnek tekintik. Mint mondta, semmi sem állhat távolabb az igazságtól. Az alopecia areatás betegek komolyan szenvednek, és a mostani eredmény nagy jelentőségű lehet a számukra.
Forrás: Newswise