Elvesztegetett pénz és erő az alternatív gyógymódok klinikai vizsgálata
A hagyományos nyugati orvoslás személyességének hiánya és a hiszékenység rendkívüli teret ad az ún. alternatív gyógymódok terjedésének. Épp ezért szélmalomharc oly módon küzdeni ellenük, hogy bizonyítani próbáljuk hatástalanságukat.
A Cell Press folyóiratban megjelent tanulmányban a tudósok arról írnak, hogy felhagynak a homeopátia és a reiki, de a többi kétesnek ítélt gyógymód területén alkalmazott kezelések klinikai vizsgálataival. Az elmúlt két évtized során a kiegészítő és alternatív gyógyászati kezelések kutatására (complementary and alternative medicine CAM) szánt költségvetési összegeket a tudományos orvoslás folyamatosan csökkentette.A tanulmány szerzői Dr. David Gorski (Wayne Állami Egyetem) és Dr. Steven Novella (Yale Egyetem) szerint ugyanis ilyen esetekben a klinikai laboratóriumokban nem tudományos kutatások folynak, hanem „a soha be nem következő” csodát várják a tudósok.
A szerzők azt remélik, hogy előbb-utóbb mód nyílik arra, hogy a nagyközönség is megismerje e gyógymódoknak a lektorált szakirodalomban leírt veszélyeit és buktatóit, hiszen a róluk keringő csodahírek valóságtartalmát korábban már egyértelműen elutasított és cáfolta a tudomány. A legjobb példa a homeopátia és a reiki, melyek állításuk szerint oly távol állnak az orvosi tudományoktól, hogy azt elképzelni is nehéz lenne. A homeopátia nem más, mint bizonyos anyagok végtelenségig hígított történő kezelés, a reiki pedig a hiten alapuló gyógyítás, amely helyettesíti a Jézusi Tanok keleti miszticizmusát. A reiki mesterek állítják, hogy képesek irányítani és „megcsapolni” a szervezet gyógyító energiájának csatornáját és célzottan képesek gyógyítani a páciensek betegségeit.
A kutatók több ilyen alternatív kezelés hatástalanságát igazolták, de az alternatív gyógyászat hívei egy-egy kudarcot követően sem hagynak fel a hitükkel. Sajnálatosan módon a jelenlegi egészségügyi rendszer nem személyközpontú. Az orvosoknak elképesztő számú beteget kell megvizsgálnia, a kórházban vizitelnie, hogy a költségeket és a fizetéseket fedezni tudják a rendszer fenntarthatósága érdekében. Ezeket a kiskaput kihasználva tudott táptalajt találni a kuruzslás, az áltudományos alapokon nyugvó orvoslás, amely napjainkra gyakorlatilag integrálódott a hiteles orvosi rendszerbe. A tanulmány szerzői kritikus gondolkodásra hívják fel a betegek figyelmét, mérlegeljenek és különböztessék meg a kutatásokkal alátámasztott orvoslást az állításokkal igazolt gyógyászattól.
Forrás: World Pharma News