ESC 2014-8: Magas hegyhez magas vérnyomás jár
A Mt. Everest 5400 méteres magasságban lévő táborában a világon először igazolták 24 órás vérnyomás monitorozással, hogy a vérnyomás hogyan alakul ilyen magaslaton és azt, hogy a vérnyomáscsökkentő gyógyszer csak 3400 méter magasságig hatásos.
Az Európai Kardiológusok Társasága most befejeződött kongresszusának több jelentős előadása egyidejűleg megjelent valamelyik szakfolyóiratban is. A European Heart Journal annak az olasz vizsgálatnak az eredményeit közölte, amely a Mount Everest expedició tagjainak vérnyomásalakulását kutatta.
A tudományos dolgozat 15 szerzőjéből 13 csatlakozott ahhoz a 47 önkénteshez, akik a hegy déli, a tengerszint fölött 5400 méterrel táborában tartózkodtak 12 napon keresztül. Az expedició Milánóban kezdődött (120 méteres magasság), ahonnan a résztvevők Nepálba (Kathmandu, 1355 méter) folytatták útjukat, ahol 3 napot akklimatizálódtak, csakúgy, mint következő állomáson Namche Bazaarban (3400 méter).
A következő öt nap már a hegymászás időszaka volt, melynek végállomása a Mount Everest déli táborát jelentette (5400 m), ahol a csoport 12 napot töltött. Reggelente öt perces szokásos vérnyomásmérést végeztek, majd felhelyezték a 24-órás ABPM monitort, mely 15-20 percenként mérte éjjel-nappal a tenziót.
A nemzetközi szakirodalom szerint a 24-órás vérnyomás monitorozás, az ABPM adja meg legpontosabban a tenziót, így ez a magaslati vizsgálat az eddigi legmegbizhatóbb adat. Az ABPM másik előnye, hogy éjszaka is mér, amikor a vérnyomás normál körülmények között a nappalihoz képest 10-20 %-kal csökken, így erről is nyertek adatot.
A vizsgált alanyok fele placebót kapott, a másik fele vérnyomáscsökkentőt, angiotenzin receptor blokkoló (ARB) telmisartant.
A munkacsoport vezetője, Gianfranco Parati professzor úgy foglalta össze eredményeiket: “A tengerszint feletti egyre nagyobb magasságokban tartózkodás a vérnyomás progresszív emelkedését (14/10 Hgmm) okozza. A telmisartan ezt 3400 m-ig szignifikánsan csökkenti, de 5400 m-nél védőhatása már hamar megszűnik. A magasság vérnyomásemelő effektusa rögtön érvényesül -főleg az éjszakai vérnyomásesés csökken- de a lefelé haladáskor gyorsan szűnik.
Az 50 évesnél idősebbekben 5400 méteren főleg a szisztolés vérnyomás emelkedett jobban, a szimpatikus tónust fokozó csökkent oxigén ellátottság miatt. A kutatók hangsúlyozzák, hogy a magasság növekedés és csökkenő oxigénkoncentráció hatásait a fiatal, egészséges emberek bizonyos határokig jól viselike, de légzési, vagy keringési betegségben szenvedőknél akut és súlyos tünetekkel jelentkezhetnek.