Ezüstionokkal adalékolt bioaktív üvegszálak a sebgyógyításban
A sebkezelésben alkalmazott ezüstszálak bioaktív üvegszálakra történő felvitele növeli antibakteriális hatásuk hosszát.
A Biofilm folyóirat decemberi számában jelent meg a University of Birmingham kutatóinak tanulmánya, amelyben arról számoltak be, hogy a sebkezelésben alkalmazott ezüstszálak hosszabb ideig megőrzik antimikrobiális képességüket, ha bioaktív üveggel impregnálják. Elsőként mutatták be, hogy ez a kombináció hosszabb ideig hatásos a sebgyógyítás során, mint a hagyományos alternatívák.
A bioaktív üvegek csoportjába tartozó anyagokat szintetikusan állítják elő szilíciumból, és néhány éve már aktívan használják őket a csontbeültetés területén. Az ezüstöt is régóta alkalmazzák, mivel ismert azon képessége, hogy megakadályozza, vagy legalábbis visszaszorítja a baktériumközösségekből álló biofilmek kialakulását és növekedését nyílt sebek felületén, és ez a kezelés azért is népszerű, mert hatásosnak bizonyult sok olyan baktériumtörzs esetében is, amelyek valamilyen antibiotikum-rezisztenciát mutatnak. Az ezüst antimikrobiális tulajdonsága annak köszönhető, hogy attól függően, milyen sokáig képes ionos formában maradni, penetrálja a baktériumok sejtfalait, és megszakítja létfontosságú funkcióikat. A nyílt sebekben alkalmazott kötözőanyagokban található ezüstionok vagy nanopartikulumok azonban hajlamosak arra, hogy ezüst-szulfiddá vagy ezüst-kloriddá alakuljanak, így elvesztik hatásosságukat, és csökkentik a kezelés sikerének esélyét.
A cikkben bemutatott vizsgálatban a kutatók ezüstionokkal adalékolt bioaktív üveg hatását vizsgálták Pseudomonas aeruginosa által képzett biofilmekre - ez egy multirezisztens baktérium, amely könnyen képez biofilmeket, és gyakori oka a krónikus sebek elfertőződésének. A tanulmány eredménye rámutatott arra, hogy a speciális előkészítési, tárolási és applikációs technikák minimálisra csökkenthetik az ezüstionok ezüst-kloriddá történő átalakulását, és így megtarthatják az antimikrobiális aktivitásukat. A birminghami csapat már jelentős tapasztalattal rendelkezik a bioaktív üvegekkel kapcsolatban, amelyet jelenleg is használnak bioaktív lebomló graftanyagként. Ebben a sebkezelési felhasználási módszerben a bioaktív üveg legfontosabb tulajdonsága a szálas forma, amely olyan háromdimenziós porózus szerkezetet eredményez, amely robusztus és adalékanyagokkal feltölthető, valamint az üvegszálak átmérője és sűrűsége támogató hatással van a szövetek növekedésére.
A kutatók szívesen találkoznának olyan vállalatokkal, amelyek hajlandók lennének az együttműködésre vagy további közös fejlesztőmunkára. A kutatók szerint az új fejlesztésű termékek elsősorban a fogászat, szájsebészet és sebellátás területén bizonyulhatnának hasznosabbnak a jelenlegi alternatívákkal szemben.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Researchers demonstrate chronic wound healing using glass
Silver-doped bioactive glass fibres as a potential treatment for wound-associated bacterial biofilms
Irodalmi hivatkozás:
Sandeep Shirgill, Gowsihan Poologasundarampillai, Sara Jabbari, John Ward, Sarah A. Kuehne: Silver-doped bioactive glass fibres as a potential treatment for wound-associated bacterial biofilms, Biofilm, Volume 5, 2023, 100115, ISSN 2590-2075, https://doi.org/10.1016/j.bioflm.2023.100115.