„Okos” kötszer segíthet a krónikus sebek ellátásában
Az „okos” kötszer a Caltech fejlesztése képes monitorozni és felgyorsítani a sebgyógyulást, valamint antibiotikumot is képes a sebbe juttatni.
Március 24-én a California Institute of Technology (Caltech) kutatói a Science Advances folyóiratban közölt cikkükben számoltak be új fejlesztésükről, amely segíthet a krónikus, nehezen gyógyuló sebek kezelésében.
Normális esetben vágások, égések, horzsolások okozta sebek gyógyulásáról a szervezet önmaga gondoskodik, ám vannak olyan betegségek, mint például a cukorbetegség, amelyek megakadályozzák a sebgyógyulást. Ilyenkor a sebek hosszú ideig megmaradnak, felülfertőződnek, elgennyesednek, elfekélyesedhetnek. Ezek nem csak a beteg számára jelentenek hosszú távon fennálló problémát és szenvedést, hanem jelentős társadalombiztosítási költségvonzatuk is van: az Egyesült Államokban évente 25 milliárd dolláros terhet jelentenek az ilyen sebek kezelése, átkötözése. A Caltech kutatóinak megoldása ezen a területen jelenthet nagy segítséget.
A hagyományos, többrétegű nedvszívó sebkötöző anyagokhoz képest az újonnan kifejlesztett „okostapasz” hajlékony, nyújtható polimerből készül, amelybe elektronikus érzékelőket és gyógyszerkibocsátásra alkalmas apró rekeszeket ágyaztak be a mérnökök.
Így néz ki az elektronikával ellátott polimer okostapasz
A tapasz feladata első körben a seb lezárása és a gyulladásos állapotok, valamint a gyógyulás monitorozása. A beágyazott elektronika a szenzoroknak köszönhetően képes érzékelni bizonyos anyagok, mint például a húgysav és a tejsav koncentrációjának változását, valamint méri a pH-t és a hőmérsékletet is – ezek mind olyan jellemzők, amelyek értékeinek változása gyulladásos folyamatokra utal.
Az okostapasz érzékeli a gyulladásos folyamatokat
És itt jön a második lépés, ami az igazi különbséget jelenti a hagyományos sebellátáshoz képest: a tapasz a megváltozott értékekre azonnal reagál. Először is a sebről gyűjtött adatokat vezeték nélkül továbbítja egy közeli számítógépre, táblagépre vagy okostelefonra, hogy a beteg vagy egy egészségügyi szakember megtekinthesse azokat. Másodszor, a tapaszban eltárolt antibiotikumot vagy más gyógyszert juttat közvetlenül a seb területére a gyulladás és a fertőzés azonnali kezelésére. Harmadszor pedig alacsony feszültségű elektromos mezőt generál a seb környékén a szövetek regenerációjának serkentésére, ami gyorsabb gyógyulást eredményez.
Hamarosan megkezdődnek az okostapasszal végzett humán vizsgálatok
A kutatás jelenleg az állati modellszervezeteken végzett vizsgálatok fázisában tart, ahol annyi már kiderült, hogy a koncepció működik: az elektronika képes valós idejű állapotleírást adni a seb állapotáról és a metabolikus változásokról, valamint szignifikáns mértékben képes felgyorsítani a sebek gyógyulását.
Az okostapaszt a Caltech orvosiműszer-fejlesztő mérnöke, az eredeti feltaláló, Wei Gao laboratóriumában vizsgálják, de hamarosan a Dél-Kaliforniában működő USC Keck School of Medicine is bekapcsolódik a programba részint az eszköz további fejlesztése, részint a humán vizsgálatok megkezdése miatt. A tapasszal elért eredmények egyelőre nagyon biztatóak, a humán vizsgálatok során a legnagyobb aggály, hogy a kutatók patkányokon csak kisebb méretű sebeknél tudták vizsgálni az eszközt, az emberek nagyobb méretű sebeinél azonban könnyen lehet, hogy korábban nem várt problémákkal is szembesülhetnek – például az egyes sebek paramétereinek és mikrokörnyezetének változatosságával, ami akár testrészenként eltérő lehet.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
'Smart' bandages monitor wounds and provide targeted treatment