Finasterid prosztatarák megelőzésére
A prosztatamegnagyobbodás kezelésére használt finasterid nem csak, hogy nem növeli, hanem kifejezetten csökkenti a prosztatarák kialakulásának kockázatát.
Az eddigi legnagyobb és legfontosabb rákprevenciós vizsgálat, a Prostate Cancer Prevention Trial (PCPT) arra keresett választ, hogy a prosztata megnagyobbodásban és férfias típusú kopaszodásban 7 éven keresztül, naponta használt finasterid megelőzi-e az 55 évnél idősebb férfiak prosztatarákjának keletkezését. A szer az androgének, így a tesztoszteron hatását az 5-alfa-reduktáz enzim működésének blokkolása révén gátolva előzi meg a prosztata jóindulatú megnagyobbodását és a hajhullást
A gyógyszer annyira hatékony volt a prosztatarák megelőzésében a 2003-ban indított vizsgálatban, hogy a placebo kontrollos vizsgálatot idő előtt le is állították. Azonban a PCPT első eredményei a N Engl J Med-ben közölt adatok szerint ellentmondásosak voltak, mert a prosztatarák prevenciós hatással egyidejűleg több high-grade prosztatarák kialakulását figyelték meg a finasterid csoportban a placebo csoporthoz képest (280 vs 237), ami jelentősen rontott a finasterid hírnevén, vagyis azonnal megszűnt a prosztatarák prevenciós célú használata. És ez érthető is,nyilvánvalóan senki sem használ egy olyan szert prosztatarák prevencióra, ami kismértékben ugyan, de statisztikailag szignifikánsan növeli a high grade tumorok előfordulási arányát.
„Ebből az következne, hogy a finasterid csoportban több volt a prosztatarákos halálozás, de ez nem így történt” – közölte Dr. Ian Thompson (University of Texas, San Antonio) az American Urological Association (AUA) 2018-as találkozóján. A plenáris ülésen kifejtette, hogy ez a gyakran használt hormon-blokkoló anyag a mostanra már 18,4 évre növekedett átlagos követési idő során nem növelte a prosztatarákos halálozás hosszútávú kockázatát. Az új analízis szerint ugyanis kevesebb prosztatarákos halál volt megfigyelhető a finasterid csoportban a placebo csoporthoz képest (42 vs 56). A vizsgálatban résztvevő mintegy 18000 beteg adatait a halálozásokat nyilvántartó országos adatbázis (National Death Index) adataival párosították, így meg tudták állapítani, hogy ha a vizsgálatban résztvevő valamelyik személy elhalálozott, az milyen okból történt.
A 2003-as tanulmány szerint egy hét éves periódus alatt 25%-kal csökkent a prosztatarák kockázata a finasterid csoportban a placebo csoporthoz képest, és ez a csökkenés legalább 16 éven át fennmarad. A finasterid csoportban nagyon enyhén növekedtek a szexuális problémák és nőtt a gynecomastia aránya (4.5% vs 2.8%), és a finasterid nem növelte az általános túlélést 2013-ban, szintén a N Engl J Med-ben megjelent 18 éves követés adatai szerint nem volt különbség a finasterid csoport és a placebo csoport betegeinek teljes túlélése között.
Bár igen nagy az érdeklődés a prosztatarák megelőzési lehetőségei iránt - a Clinicaltrials.gov oldalon az ezirányban vizsgált szerek hosszú listáját olvashatjuk a metformintól kezdve a sztatinokon, az aszoirinen át a zöld teáig- a kezdeti bizonytalan eredmények és az FDA által kötelezően előirt -a gyógyszerek dobozán a szexuális mellékhatásokről szóló figyelmeztetés (black box warning) miatt szinte senki sem alkalmazza prevencióra azt az olcsó szert, amely bizonyítottan képes a prosztatarák 25%-ának megelőzésére.
Dr. Scott Eggener (University of Chicago) és Dr. Robert Abouassaly (Cleveland Clinic) hozzászólásukban megerősítették, hogy a szexuális mellékhatások a klinikai vizsgálatokban és a való életben is csak viszonylag ritkán fordulnak elő: a libidó csökkenése, a csökkent ejaculatum visszafordítható tünetek. Ha nem a szexualitást tekintjük elsődlegesnek, hanem a prosztatarákos halálozás megelőzése a fő kérdés, akkor pedig igenis javasolt a szer alkalmazása, különösen veszélyeztett férfiakon (leginkább a pozitív családi anamnézis esetén).
Forrás:
1. Medscape Medical News > Conference News > AUA 2018
2. American Urological Association (AUA) 2018 Annual Meeting