Fojtogatós játék terjed az amerikai gyermekek körében
Egy oregoni felmérés szerint a gyermekek és tinédzserek meglepően nagy arányban próbálják ki a „fojtogatós játékot” – számolt be a Pediatrics legfrissebb száma egy populációs vizsgálat alapján.
A „játék” lényege, hogy a gyermekek a nyakra tekert öv vagy zsinór segítségével meggátolják a vér és az oxigén eljutását az agyhoz. A furcsa játék célja annak a felfokozott izgalmi, euforikus állapotnak az elérése, mely a szorítás felengedését követően jelentkezik. A mostani vizsgálat azzal a megdöbbentő eredménnyel zárult, hogy a megkérdezettek jelentősnek mondható hányada próbálta ki már a veszélyes mutatvány: 5 és 11 százalék között volt azok aránya, akik részt vettek már fojtogatós játékban.
Az adatok egyszersmind azt is jelzik, hogy a fojtogatós játék kedvelőinél más kockázatos magatartásformák is megtalálhatók.
Robert J. Nystrom portlandi kutatócsoportja a 2009 Health Teens felmérés adatait dolgozták fel, melynek keretében 5348 nyolcadik osztályos diákot kérdeztek meg arról, ismeri-e a fojtogatós játékot, részt vett-e már korábban ilyenben, és ha igen, akkor milyen gyakran. A megkérdezettek 6,1 százaléka felelt igennel, és e csoport tagjai az átlagosnál szignifikánsan nagyobb arányban voltak rendszeres kábítószerélvezők, illetve éltek rendszeresen nemi életet. Az iménti megállapítás a fiúk és a lányok esetében egyaránt igaz volt. A fojtogatós játékban részt vevő gyermekek rosszabbul tápláltak voltak, és a fiúk körében gyakoribb volt az erőszakos cselekmények, míg a lányok csoportjában a játékfüggőség aránya is.
A fojtogatós játékot kipróbálók 64 százaléka egynél többször is részt vett ilyesmiben, a megkérdezettek több mint egynegyede (26,6%) pedig ötnél több alkalommal vett részt fojtogatásban. Az adatok szerint a játék leginkább az afroamerikai fiúk között a legnépszerűbb.
A kutatók szerint a mostani felmérésben kapott adatok nem sokban térnek el a korábbi hasonló vizsgálatok eredményeitől, melyek ugyancsak 6 százalék feletti arányban adták meg a fojtogatós játék arányát. Hozzáteszik azt is, hogy a gyermekek és tinédzserek szokásos éves egészségi állapotfelmérése során a gyermekorvosoknak ki kellene térniük arra is, hogy a gyermekek ismerik-e ezt a „játékot” és tisztában vannak-e annak veszélyeivel. Ezen kívül a szülők figyelmét is fel kellene hívni arra, milyen veszélyes játék terjed a fiatalok körében.
A lapban megjelent összefoglalójukban a szerzők ezt írják: „Azt találtuk, hogy a fojtogatós játékban részt vevők többsége nem csupán egyetlen alkalommal kockáztatja a játékkal az életét. A játékot játszóknál más kockázatos magatartásformák is felismerhetők. A serdülőkori állapotfelmérés – az amerikai gyermekorvosok (American Academy of Pediatrics) ajánlásainak megfelelően – jó alkalom, hogy az egészségügyi szakemberek felmérjék az egészségi kockázatot hordozó magatartásformákat, és szükség esetén részletesen megbeszéljék a gyermekekkel az ezzel kapcsolatos veszélyeket.”
Nem képezte a mostani vizsgálat tárgyát annak meghatározása, hogy a fojtogatós játék milyen arányban bizonyul végzetesnek. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) regiszteréhez 1995 és 2007 között 82 olyan gyermekről érkezett bejelentés, akinél a fojtogatás „túlságosan jól” sikerült. A CDC egyébként az alábbiak szerint definiálja a fojtogatós játékot: „Olyan tevékenység, melynek során az adott személy önstrangulációval, illetve egy másik személy a kezével vagy más eszközzel agyi hipoxia révén euforikus állapot létrehozására törekszik. A játék tipikusan a fiatalok körében népszerű. Amennyiben a stranguláció hatása túlságosan elnyúlik, úgy súlyos neurológiai károsodáshoz, sőt akár halálhoz is vezethet.
Az angol nyelvű szakirodalomban a fojtogatós játék a „choking game” kifejezése kívül „knock out”, „space monkey”, flatlining” és „fainting game” néven is fellelhető.