Fullad, sípol: mégsem asztma
Abnormális elhelyezkedésű mellékpajzsmirigyet találhatunk a nyaki ütőér kettéágazásától a szívburokig. Az endotracheális ectopiás parathyreoid adenoma asthma bronchialét utánozhat.
Az ectopiás parathyreoid adenoma (EPA) ritka. Általában az embrionális fejlődés során a harmadik és negyedik garat-tasakban kialakuló képletekben jelenik meg. Seyhan és mtsai a tracheában kialakuló EPA esetét ismertették a Chestben.
Egy 52 éves, öt évig asztmásnak diagnosztizált nőbeteget vizsgáltak a légcsőben lévő azonosítatlan tömeg prediagnózisával. A páciens korábbi mellkasi CT-je 22x19 mm-es polipszerű elváltozást mutatott a légcsőben, a hátsófali lágyrészekre terjedve. Merev csöves bronchoszkópia során látott rózsaszín tömeg felületén hipervaszkularizált csomókat találtak, és a tumor elzárta a lumen 95%-át. A masszát argon-plazma koagulációval (APC) és Nd-YAG lézerrel kezelték. A biopszia az elváltozást egy abnormális elhelyezkedésű EPA-ként azonosította. A diagnózist mellékpajzsmirigy-szcintigráfiát követte Tecnesium 99m metoksiisobutilisonitril (Tc99-m MIBI) segítségével; a 15. percben készült korai felvételeken lokális halmozódás volt a légcső hátsó falán. Jobb oldali posterolateralis thoracotomiával behatolva a légcsőből egy 2 cm átmérőjű tumort távolítottak el, ami a hátsó mediastinumba is beterjedt. A kórszövettani vizsgálat rendellenes elhelyezkedésű adenomatózus mellékpajzsmirigy-szövetként azonosította.
Az eset fontos differenciáldiagnosztikai problémára hívta fel a figyelmet. A pácienst több éven keresztül asztma diagnózisával kezelték. Ugyanakkor a jóindulatú, lassú növekedési rátájú endobronchiális tumorokra is jellemző az általában száraz köhögés és zihálás. Ebben az esetben az EPA a légcső hátsó-oldalsó részén helyezkedett el, belenyúlva a trachea lumenébe, szinte teljes elzáródást okozva. A mellékpajzsmirigy adenoma diagnosztizálására használható nem-invazív teszt az ultrahang, a Tc99-m MIBI szcintigráfia, a SPECT és az MRI. Az endobronchiális bronchoszkópos reszekció diagnosztikai és gyógyászati célokat is szolgálhat a tumor jóindulatú természetéből fakadóan. Az Nd:- YAG- lézer fotoreszekció, krioterápia, elektromos égetés, és argon-plazma koaguláció (APC) használatos a légút felszabadításánál. Jelen esetben a légút szinte teljes elzártsága miatt elsőként Nd:- YAG lézert használtak, melyet APC követett a légút megtisztítása érdekében. A sebészeti beavatkozás az adenoma helyével áll összefüggésben: kénytelenek voltak a visszamaradt szövetet eltávolítani. Összefoglalva: a mellékpajzsmirigy adenoma endotracheális jelenléte rendellenes elhelyezkedésnek tekinthető. Bár ritka jelenségről van szó, a fenti eset is bizonyítja: aki köhög, sípol nem csak asztmás lehet.
Forrás: Chest