Gyermekkori D-vitamin szedéssel a csontritkulás ellen
A csontritkulás kialakulásának oka a gyermekkori elégtelen kalcium bevitel. A táplálék kalciumtartalmának szervezetbe épülését a D vitamin és a mozgás segíti elő.
Magyarországon csaknem egymillió ember szenved időskori csontritkulásban. Dr. Szabó András, a II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója arra hívja fel a figyelmet, hogy ennek gyökere a gyermekkori megfelelő táplálkozás, kalcium, D-vitamin és napfény ellátottság. A csontozat erősségét alapvetően a genetikai hajlam határozza meg, de mint minden más betegség kialakulását, ezt is befolyásolják a környezeti hatások, a táplálkozás, vagy valamilyen tartós betegség. Ha a kalcium bevitel alacsony gyermekkorban, tehát még a növekedési fázisban, akkor a csont nem képes a maximális tömegét elérni. A csontállomány 25 éves korra fejlődik ki, tömege ezt követően már csak csökken és nem mindegy, hogy 45 vagy 65 éves korban éri el a töréshatárt. Különösen a nőknél fontos, hogy honnan indul el a csökkenés a menopauza után.
Dr. Szabó András szerint fontos tudni, hogy ha alacsony a gyerek D-vitamin szintje, hiába fogyaszt megfelelő mennyiségű kalciumban gazdag ételt (sok tejterméket), a feszívódás korlátozott, így a csontok nem épülhetnek megfelelően. hogy a D-vitamin a napfény hatására termelődik a szervezetben. Mivel a magyar gyerekek kétharmada D-vitamin hiányos, hazánkban kötelező a csecsemőknek 1 éves korig cseppekben D-vitamint adni. A D-vitamin a napfény hatására termelődik a szervezetben, önmagában a táplálkozás nem fedezi a szervezet D-vitamin szükségletét, ezért a téli, kora tavaszi hónapokban célszerű a D-vitamin 1 éves kor utáni pótlása is: gyermekkorban 400-500 egységet (NE), felnőttnél az ajánlott adag 1000-2000 NE egység az ajánlott, orvosi ellenőrzés nélkül szedhető napi adag.
A kalcium szükséglet nagy részét viszont megfelelő étkezéssel (elsősorban tejtermékek fogyasztásával) lehet fedezni. Sőt, az így bevitt kalcium felszívódása sokkal jobb, mint ha valaki tablettát szed, hiszen a tabletta kalcium tartalma a bélben a táplálék foszfát tartalmához kapcsolódhat és azzal együtt ki is ürül. Az egészséges emberek nagy része, ha megfelelően választékosan táplálkozik, elegendő tejterméket fogyaszt, és D-vitaminnal jól el van látva, biztosítani tudja a megfelelő kalcium szintet szervezetében.
Fontos tudni, hogy a kalcium annál jobban épül be a csontba, minél nagyobb a csont fizikai terhelése. Vagyis aki sokat mozog, sportol, annak sűrűbb, erősebb lesz a csontállománya. Az elhízott gyerekeknek épp ezért duplán veszélyeztetettek: D-vitamin szintjük biztosan alacsony, és a mozgáshiány is akadályozza a kalcium csontba való beépülését.
A szülők figyeljenek oda, hogy ha a gyerek nem szereti a tejet, tejtermékeket, más módon adjanak neki kalciumot. Ha állandóan megfázik a gyerek, vagy túl sokat törik a csontja ajánlott orvossal megnézetni a D-vitamin szintjét. A csonja sem azért fáj, mert növésben van, hanem mert D-vitamin hiányos! a D-vitamin pótlással a csontfájdalom is megszűnik.
Forrás: semmelweis.hu/mediasarok