Gyulladáscsökkentő kurkumin
Egy meta-analízis alapján a kurkumin nemcsak a leukotrién-szintézist gátolja, hanem a vér C-reaktív protein szintjét is csökkenti.
A gyulladásoknak kulcsszerepe van az érelmeszesedés és a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásában. A C-reaktív protein (CRP) utóbbiak megbízható prediktora és független kockázati tényezője. A kurkuminoidok, a kurkuma nevű fűszernövényből kinyert polifenolok ígéretesnek találtattak a szívvédelem és gyulladáscsökkentés terén: a leukotrién szintézisre gyakorolt gátló hatásukat számos közlemény taglalja. Egyesek szerint csökkenti a vérben kimutatható CRP-szintet, mások viszont nem igazolták ezt. Az ellentmondást feloldandó egy nemrég megjelent metaanalízis összegezte a kurkuminoid- kezelés CRP szintre gyakorolt hatásáról szóló publikációk eredményeit. Az ehhez szükséges információt a PubMed/MEDLINE és SCOPUS adatbázisokból gyűjtötték. A 95%-os konfidencia intervallumú (CI) hatékonysági mutatókat a véletlen-modellel állapították meg. A tanulmányok heterogenitását Cochran Q és I2 tesztjeivel számították ki. Sor került érzékenység-vizsgálatra is, a leave-one-out (egy érték kihagyása) módszerrel.
A fellelhető közleményekből mindössze hat vizsgálat (összesen 172 fő kurkuminoidokat szedő és 170 placebós pácienssel) felelt meg a kritériumoknak, és került be a metaanalízisbe. A kurkuminoidokat szedők vérében kimutatható CRP-szint szignifikánsan kisebbnek bizonyult a placebó csoport vérében mérhetőhöz képest (a különbség súlyozott számtani közepe: −6,44 mg/l ; 95% CI: −10,77 – −2,11; p≥0,004). Ez a szignifikáns különbség olyan vizsgálatok alcsoportjai közt állt fenn, melyekben a résztvevők legalább 4 héten át jól biohasznosuló kurkuminoidokat szedtek, az ettől eltérő jellemzőkkel bíró alcsoportokban nem.
A kurkuminoid terápia csökkentheti a vér CRP-szintjét, a hatás pedig a kezelés hosszától, valamint a kurkuminoid-készítmények biológiai felszívódásától függ.
Forrás: Phytotherapy Research