Gyulladásos bélbetegség és demencia
Egy taiwani népességi alapú nagy vizsgálat szerint gyulladásos bélbetegségekben jelentősen megemelkedik a demencia – különösen az Alzheimer-kór – kockázata.
- Flavonoidszint és Alzheimer-kór
- Egy ígéretes tau-gátló rapidan progrediáló demenciára
- A demencia genotípus fokozza a COVID-19 iránti kockázatot
- Marker az Alzheimer-kór diagnosztizálására
- Gyógyszeradagoló tapasz Alzheimer-kórra
- Az intenzív vérnyomáscsökkentés és a demencia
- Bélflóra, probiotikumok, probiotikumkételyek
- Kölcsönhatások a táplálkozás és a bélmikrobiom között
A Gut c. folyóiratban június 23-án online megjelent tanulmányban a kutatás vezetője, Dr. Bing Zhang (Division of Gastroenterology, University of California, San Francisco (UCSF) és munkatársai leírják, hogy a gyulladásos bélbetegségekhez (IBD, inflammatory bowel disease) a bélrendszer diszbiózisa és rendszerszintű gyulladás társul, ami az agyban neuroinflammatorikus változásokat és oxidativ stresszt válthat ki, de „nem tudjuk, hogy az IBD milyen mechanizmusokon keresztül vesz részt a demencia keletkezésében. Az IBD és a demencia között általuk megfigyelt összefüggés miatt arra hívják fel a kollegák figyelmét, hogy a fordítsanak gondot a gyulladásos bélbetegségben szenvedő betegek neurokognitív állapotának megfigyelésére is
A kockázatnövekedés több mint kétszeres
A taiwani egészségbiztosítási adatbázisból 1742, colitis ulcerosával vagy Crohn-betegséggel diagnosztizált, 45 évnél idősebb IBD-s beteg adatát emelték ki. Nemben, egészségügyi helyzetben és a demencia kockázatával összefüggő kísérő betegségekben megfelelő 17.420 nem IBD-s személy adatait választották kontrollnak. A 16 évnyi követés során az IBD-s betegeknél csaknem négyszeresére emelkedett a demencia diagnózis előfordulása (5,5% vs 1,4%, P<0,001), ráadásul esetükben a demencia fiatalabb korban jelentkezett (átlag 76,2 év vs 83,5 év). Sok egyéb tényezővel (pl. életkor, egyéb betegségek, stb.) történt korrekció után arra jutottak, hogy az IBD-s betegekben összességében több mint kétszeresére nőtt a demencia kockázata (HR: 2,54, 95%CI 1,91-3,37). Az IBD melletti demencia kialakulásának kockázata nem különbözött a férfiak és a nők között és nem befolyásolta a gyulladásos bélbetegség fajtája sem, ugyanakkora volt colitis ulcerosában, mint Crohn betegségben, viszont minél hosszabb ideje állt fenn IBD, annál nagyobb volt a demencia (ezen belül is az Alzheimer-kór) kockázata.
Ezek az eredmények a szerzők szerint arra utalnak, hogy a demencia keletkezésében szerepet kap a bél-agy tengely: IBD-ben a bélnyálkahártya védő szerepének megszakadása és a mikrobiom egyensúlyvesztése miatt a bél mikróbáiból neurotoxikus anyagok kerülnek a központi idegrendszerbe. Természetesen további kutatások szükségesek annak igazolására, hogy az IBD megfelelőbb kezelése, a gyulladásos teher csökkentése csökkenti-e az agyra gyakorolt hatást?
„Provokatív” vizsgálat
Dr. David A. Johnson (Eastern Virginia School of Norfolk) gasztroenterológus a tanulmányhoz fűzött kommentárjában a Medscape Medical News-on a vizsgálatot „provokatívnak” nevezte, amely bár felveti az IBD és a demencia között összefüggés lehetőségét, de sok ellentmondást tartalmaz. Érdekes az a hipotézis, mely szerint az IBD-hez társuló gyulladás és a bél mikrobiom felborulása növelheti a neurológiai betegségek valószínűségét. Az eredmények széleskörű általánosítása előtt szerinte mindenképp érdemes fontolóra venni, hogy a tanulmány Taiwanon készült, ahol az emberek táplálkozása jelentős módon eltér a más kontinenseken, országokban élők táplálkozási szokásaitól. Azt is lehetségesnek tartja, hogy ezek a krónikus betegségben szenvedők az átlagpopulációnál sokkal gyakrabban és rendszeresebben járhattak orvoshoz, és ezért esetükben a komplikációkat, egyéb megbetegedéseket is hamarabb észlelhették. Saját tapasztalatai alapján a kezelt IBD-ben szenvedők demencia kockázata nem növekszik.
Dr. Luca Giliberto (Litwin-Zucker Research Center for Alzheimer’s Disease and Memory Disorders, Feinstein Institutes for Medical Research, Manhasset, New York) szintén lehetségesenk tartja, hogy az IBD-gyulladás „a demencia és az Alzheimer-kór prediszpozícióját elősegítő tényezőkhöz társulhat”, de a bél és az agy közötti kölcsönhatás extrém módon komplex. Ebben a kölcsönhatásban a jelentősebb és a rejtettebb gyulladások, a mikrobiom változásai, a bél és a vér-agy gát permeábilitása, valamint az idegrendszernek a nervus vaguson keresztül történő gyulladás-módosító hatása is szerepel. Naivitás lenne arra gondolni, hogy egy egyszerű beavatkozás (akár gyulladás-ellenes kezelés) képes lenne ezt a bonyolult kapcsolatot befolyásolni. Az IBD és az Alzheimer-demencia közötti veleszületett immunitást befolyásoló tényezők azonosítását azonban a jó útnak tartja esetleges új terápiás megközelítések kidolgozásához.
Források: