Egy ígéretes tau-gátló rapidan progrediáló demenciára
Egy vizsgálat alatt álló tau-gátló, hidrometiltionin a frontotemporális demencia viselkedési variánsában a betegek felében csökkentette a klinikai leromlást és az agyi atrófiát.
A hidrometiltionin vizsgálat alatt álló tau-gátló, melyet a TauRx Therapeutics Ltd az Alzheimer-kór gyógyítására fejleszt, jelentős farmakológiai aktivitást mutat a frontotemporális demencia viselkedési variánsában (bvFTD-ben) is.
A frontotemporális demencia viselkedési tünetekkel járó variánsa olyan klinikai szindróma, melyet a személyiség változása, apátia, a megfelelő szociális viselkedés, az ítélőképesség, az ön-kontroll és az empátia progresszív romlása jellemez. Bár a betegség ritka, de 65 éves kor alatt a demencia második leggyakoribb oka. A bvFTD-s beteg gyakran nem észleli a saját viselkedésének megváltozását, nem tudatosul benne, és nem is törődik azzal sem, hogy viselkedése hogy hat a környezetére. Az AD-val ellentétben bvFTD-ben a memória csak kisebb mértékben. Az Alzheimer-kórral (AD) jóval ritkább betegségben a rapidan progrediáló, súlyos legyengüléssel járó egyéb tünetek extrémen megterhelik a családot. A hidrometiltionin először nyújt valamiféle reményt számukra és természetesn a betegek számára. A hidrometiltionin blokkolja az agyban a tau fehérje és a TDP-43 fehérje abnormális felhalmozódását, mely fehérjék felelősek a bvFTD több mint 80%-áért.
A Journal of Alzheimer’s Disease c. lapban megjelent, 220 beteg (átlagos életkoruk 63 év volt, 63%-ban férfiak voltak) bevonásával végzett fázis III. vizsgálat valamennyi résztvevője megfelelt a bvFTD nemzetközi konszenzus kritériumoknak, kimutatott agyi atrófiával. A kutatók a korábban végzett és már publikált Alzheimer vizsgálattal egyezően ebben a vizsgálatban is a nagydózisú (200 mg/nap) és a kisdózisú (8 mg/nap) hidrometiltionin hatásait hasonlították össze a vizelet elszíneződést is figyelve. Az AD vizsgálathoz hasonlóan, itt sem volt szignifikáns különbség a nagy- és a kis dózisok hatásosságában. Hogy az agyra gyakorolt hatást ki tudják mutatni, a 220 betegből 176-nál mérték a plazma-koncentrációkat is. Modern, érzékeny vizsgálómódszerrel meredek, koncentráció-válasz összefüggést mutattak ki a klinikai (Addenbrooke’s Cognitive Examination-Revised Test and the Functional Activities Questionnaire) és az MRI adatokban (teljes agyi atrófia mérése), amennyiben a plazmában a szer 0,3-0,6 ng/ml steady state koncentrációja alakult ki. A 200 mg-os napi adag után kialakuló lényegesen magasabb plazma-koncentrációk (7-14 ng/dl) rosszabb eredményekkel jártak.
A bvFTD-kben észlelt eredmények összhangban vannak az AD-nál megfigyeltekkel, ahol szintén meredek koncentráció-válasz összefüggést láttak a kognitív és az MR adatok terén: a 8 mg napi adag melletti a steady state 0,3-0,8 ng/ml plazma-koncentráció körül alakult ki, a 150-250 mg/napi adagok mellett viszont már nem észleltek további előnyöket.
Dr. Claude Wischik (University of Aberdeen, UK) és munkatársainak eredményei szerint tehát a hidrometiltionin az adekvát vér-koncentrációval rendelkező betegek mintegy felénél csökkenti a klinikai leromlást és az agyi atrófiát azokhoz képest, akiknél ugyanekkora dózis mellett csak minimális koncentráció volt a vérükben. A szer 8 mg/nap dózisával már korábban, 2019. novemberében publikált adataik szerint hasonlóan előnyös hatásokat értek el enyhe és a mérsékelt Alzheimer-kórós betegekben is.
A kutatók szerint tehát a hidrometiltionin egyformán hatásos AD-ben és bvFTD-ben is, ugyanakkor a 30 mg/nap körüli adagot tartják bvFTD-ben optimálisnak. Ezt az adagolást a TauRx Therapeutics most fogja placebóval szemben ellenőrizni egy újonnan szervezett klinikai vizsgálatban.
Dr. Maria C. Carillo (az Alzheimer’s Association tudományos vezetője) a Medscape Medical News felkérésére adott megjegyzésében figyelmeztet, hogy a vizsgálatban relatíve kevés beteg vett részt, és az eredményeket placebo-kontroll nélkül elég nehéz interpretálni. A tanulmány post hoc analízise viszont azt mutatja, hogy az irány jó, de az új hipotézist placebóval ellenőrzött vizsgálatokban kell majd bizonyítani.
Források: