Hármas kombináció 2-es típusú cukorbetegségre
Az FDA 2019. május 3-án engedélyezte a 2-es típusú cukorbetegség kiegészítő kezelésére szolgáló Qternmet XR (dapagliflozin, szaxagliptin és metformin-hidroklorid) készítményt.
- A dapagliflozin a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében: szakirodalmi áttekintés
- A diabétesz kezelése időskorban
- Diabeteses betegek szemészeti szűrése
- Az új orális glükózcsökkentő szerek kardiovaszkuláris hatásai: DPP4-inhibitorok és SGLT2-gátlók
- A dapagliflozin előnyös kardiovaszkuláris hatása
- Az FDA figyelmeztet az SGLT2 gátlók veszélyeire
- Az első SGLT2-gátló szerepe a 2-es típusú cukorbetegség mindennapi ellátásában
- Az SGLT2-inhibitor-kezelés új szempontjai 2-es típusú cukorbetegségben
Az Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszer Hatósága (FDA) 2019. május 3-án engedélyezte a 2-es típusú cukorbetegség kiegészítő kezelésére javallott Qternmet XR (hatóanyag: 5 mg dapagliflozin, 5 mg szaxagliptin és 1000 mg metformin-hidroklorid, gyógyszerforma: késleltetett kibocsátású (retard) tabletta) nevű készítményt (kérelmező: AstraZeneca). A pontos indikáció: 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőtt betegek glycaemiás kontrolljának javítására megfelelő étrend és testmozgás melletti kiegészítő kezelésként. A tablettát naponta egyszer, reggel, étellel kell bevenni. Az FDA az engedélyezési eljárást úgynevezett Type 4 kérelem (új hatóanyag-kombináció) vonatkozásában folytatta le, és rögtön két hatáserősségű tablettát engedélyezett: 5 mg dapagliflozin, 5 mg szaxagliptin és 1000 mg metformin-hidroklorid (5/5/1000 mg), illetve 10 mg dapagliflozin, 5 mg szaxagliptin és 2000 mg metformin-hidroklorid (10/5/2000 mg) hatóanyag-tartalommal.
Klinikai vizsgálatok, hatásosság, mellékhatások
Az FDA a Qternmet XR engedélyét két fázis III klinikai vizsgálat eredményei alapján adta ki, melyeket a folyamatban lévő kezelés ellenére is elégtelen glycaemiás kontrollt mutató betegek bevonásával végeztek. Az első vizsgálatban az alacsonyabb dózisú (5/5/1000 mg) vizsgálati készítmény alkalmazásával a HbA1c (átlagos vércukorszint) statisztikailag szignifikáns mértékben csökkent, illetve nőtt azon betegek száma, akik elérték a kezelési célként felállított <7% HbA1c értéket. A második vizsgálatban a nagyobb dózisú szer (10/5/2000 mg) alkalmazásával hasonló eredményeket értek el. A leggyakrabban tapasztalt (>5%) mellékhatások a következők voltak: felsőlégúti fertőzések, húgyúti fertőzések és dyslipidemia. Mint minden metformint tartalmazó készítménynél, a Qternmet XR tablettáknál is fekete keretes figyelmeztetést helyeztek el a dobozon, mely felhívja a figyelmet a tejsav acidózis kockázatára.
Piaci viszonyok, konkurensek
A hármas hatóanyagú készítmény az AstraZeneca már meglévő termékeinek kombinációjaként fogható fel: a Forxiga (dapagliflozin) és az Onglyza (szaxagliptin) egyaránt a gyógyszeripari óriás készítménye, a metformin pedig már az 1950-es évek óta használatos hatóanyag. A dapagliflozin az AstraZeneca saját fejlesztésű hatóanyaga, melyet a Bristol-Myers Squibb-bel kötött együttműködés keretében fejlesztett ki, az Európai Gyógyszerügynökség 2012-ben engedélyezte használatát. A szaxagliptin fejlesztését a Bristol-Myers Squibb kezdte meg, de hamarosan együttműködést kötött az AstraZenecával, így ez is egy közös fejlesztésű hatóanyag lett. Az Egyesült Államokban Qtern néven az FDA 2017-ben már engedélyezte a szer elődjét, mely azonban még nem tartalmazott metformint, és szintén naponta egyszer használatos tabletta formában került piacra. A készítmény 5 millió dolláros árbevétellel zárta 2017-et, ami igazából az utolsó negyedévet jelenti, mivel a szer csak ősszel került forgalomba. A Qternmet XR legnagyobb riválisa az amerikai piacon minden bizonnyal a Glyxambi lesz, mely az Eli Lilly és a Boehringer Ingelheim közös terméke, és a Jardiance (empagliflozin, SGLT-2 gátló) valamint a Tradjenta (linagliptin, DPP-4) kombinációja. A Glyxambi 2016-ban érkezett meg az amerikai piacra, és 2017-ben 450 millió, 2018-ban pedig 44%-os növekedéssel már 660 millió dollár körüli forgalmat ért el.
A 2-es típusú cukorbetegségről
A cukorbetegség több formája közül leggyakoribb a felnőttkorban kezdődő 2-es típusú diabetes. Jelenleg a fejlett országok népességének 10%-ánál, világszerte körülbelül félmilliárd embernél diagnosztizálták. 2-es típusú cukorbetegség kezdetén az inzulin termelése általában még megtartott, de a hatását nem tudja kifejteni. Az inzulin hatásának ezt a csökkenését vagy megszűnését inzulin rezisztenciának hívjuk. Az inzulin rezisztencia miatt a máj, az izomzat, és a zsírszövet inzulinra történő reagáló képessége csökken. Az inzulin rezisztencia szindróma, más néven a ’metabolikus szindróma’ jellemzője az elhízás, a magas vércukorszint, a megemelkedett vérzsír szint, a koronária betegség és a hipertónia. A cukorbetegség szövődményei elsősorban az emelkedett vércukorszint és vérzsírszint miatti érkárosodások következtében alakulnak ki. Minél hosszabb ideig marad kezeletlen a cukorbetegség, annál gyakoribbak és súlyosabbak a szövődmények. A betegség alattomosan alakul ki, a diagnózist sokszor későn állítják fel (ezért csak becsülni lehet, hogy Magyarországon körülbelül 600 ezer – 1 millió embert érint a cukorbetegség). Ennek következtében a diabéteszes szövődmények már a diagnóziskor jelen lehetnek, és gyakoriságuk idővel nő. Az érkárosodások érinthetik a kisereket, amelyek miatt a szem ideghártyája, a vesék károsodása és az idegpályák elváltozásai alakulhatnak ki, így látászavar, később vakság, veseelégtelenség, zsibbadás, érzészavarok és mozgászavarok jelentkezhetnek. A nagyerek károsodása esetén szívizominfarktus és stroke is kialakulhat.
A hatóanyagokról részletesebben (dapagliflozin, szaxagliptin, metformin)
A dapagliflozin egy nátrium-glükóz ko-transzporter 2 (SGLT2) gátló (ATC kód: A10BK01), az SGLT2-nek egy igen potens (Ki: 0,55 nM) szelektív és reverzibilis inhibitora. Az SGLT2 szelektíven expresszálódik a vesékben, és több mint 70 más szövetben nem mutattak ki expressziót, beleértve a májat, a vázizomzatot, a zsírszövetet, az emlőt, a húgyhólyagot és az agyat is. Az SGLT2 a glomerulus filtrátumból a keringésbe történő glükóz-reabszorpcióért felelős legfőbb transzporter. Annak ellenére, hogy 2-es típusú diabetesben hyperglycaemia lép fel, folytatódik a filtrálódott glükóz visszaszívása. A dapagliflozin a vizelettel történő glükóz-excretióhoz vezető renális glükóz-reabszorpció csökkentésével egyaránt javítja az éhomi (fasting plasma glucose, FPG) és a posztprandiális plazma glükózszintet is. Ez, az első dózis után megfigyelt glükóz-excretio (glucosuriás hatás) a 24 órás adagolási intervallum alatt is folytatódik, és a kezelés időtartama alatt megmarad. Az ezen a mechanizmuson keresztül a vesék által kiürített glükóz mennyisége függ a vércukorszinttől és a GFR-től. A dapagliflozin nem rontja a hypoglycaemiára adott normális endogén glükóztermeléshez vezető válaszreakciót. A dapagliflozin az inzulin-szekréciótól és az inzulin hatásától függetlenül hat. A dapagliflozin által indukált vizelettel történő glükóz-excretio (glucosuria) kalóriavesztéssel és testtömeg-csökkenéssel társul. A nátrium-glükóz ko-transzport dapagliflozin által történő gátlása enyhe diurézissel és nátriurézissel is jár. A dapagliflozin nem gátol más, a glükóz perifériás szövetekbe történő transzportjához fontos egyéb glükóz transzportereket, és > 1400-szor szelektívebben kötődik az SGLT2-höz, mint az SGLT1-hez, ami a glükóz felszívódásáért felelős, a belekben található legfontosabb transzporter.
A szaxagliptin egy igen hatékony (Ki: 1,3nM), szelektív, reverzibilis, kompetitív dipeptidil-peptidáz-4 (DPP-4) inhibitor. 2-es típusú diabetesben szenvedő betegeknél a szaxagliptin a DPP-4-enzimaktivitást 24 órán keresztül gátolta. Per os glükózterhelést követően ez a DPP-4-gátlás az aktív, keringő inkretin hormonszint 2-3-szoros emelkedését eredményezte, beleértve a glukagonszerű peptid-1-et (GLP-1) és a glukózdependens inzulinotróp polipeptidet (GIP), továbbá csökkentette a glukagonkoncentrációt, és növelte a glukózdependens béta-sejt válaszkészséget, amely magasabb inzulin- és C-peptid koncentrációt eredményezett. A hasnyálmirigy béta-sejtjeiből származó inzulin szint emelkedése és a hasnyálmirigy alfa-sejtjeiből származó glukagon mennyiségének csökkenése alacsonyabb éhomi glükózkoncentrációval párosult, és csökkentette a glükózszint emelkedését per os glükózterhelés vagy étkezés után. A szaxagliptin, az éhomi és a postprandialis glükózkoncentráció csökkentése révén javítja a szénhidrátanyagcsere-egyensúlyt 2-es típusú diabetesben szenvedő betegeknél.
A metformin egy antihyperglycaemiás hatással rendelkező biguanid, ami mind a bazális, mind a postprandiális plazma glükózszintet csökkenti. Nem serkenti az inzulinszekréciót, ezért nem okoz hypoglykaemiát. A metformin három mechanizmuson keresztül hathat: a gluconeogenesis és a glycogenolysis gátlásával csökkenti a hepaticus glükóztermelést, mérsékelten növeli az inzulinszenzitivitást, javítja a perifériás glükózfelvételt és felhasználást az izmokban, valamint késlelteti az intestinális glükózfelszívódást. A metformin a glikogén-szintetázra hatva serkenti az intracellularis glikogénszintézist. A metformin növeli a membrán glükóz transzporterek (GLUT-1 és GLUT-4) specifikus típusainak transzportkapacitását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
AstraZeneca’s Qternmet XR Approved for Diabetes
AstraZeneca’s Qternmet XR approved in the US
AstraZeneca's Qternmet XR approved by FDA as add-on therapy for type 2 diabetes