Hatás: koleszterin-csökkentés, mellékhatás: izomfájdalom
A koleszterincsökkentő sztatinok a kardiovaszkuláris események kockázatát jelentősen csökkentik, de a kedvező hatás mellett a betegek nemritkán tapasztalnak mellékhatást is: vázizomfájdalmat, fáradékonyságot. A mellékhatással az Európai Kardiológus Kongresszuson külön ülésszak foglalkozott.
Nagy, nemzetközi tanulmányok igazolták, hogy a vér koleszterinszintjét csökkentő sztatin készítmények alkalmazása a szívinfarktus és az agyi katasztrófa esélyét 25–35%-kal csökkenti. De minden hatásos gyógyszernek mellékhatása is van, és ez alól a sztatin sem kivétel. A statisztikák szerint a sztatinok szedése során a betegek 3–5%-a tapasztal izomgyengeséget, fájdalmat. Ezzel kapcsolatban rendkívüli mértékű az egyéni érzékenység, ezért a gyakorló orvos időnként azt is tapasztalja, hogy egy-egy betegcsoportban ennél lényegesen gyakoribb a mellékhatás.
A kérdés jelentősége miatt a European Society of Cardiologists idei kongresszusán külön ülésszakot szenteltek a sztatinok mellékhatásainak. A szekció elnöke, Eric Bruckert francia endokrinológus előadását a Medscape foglalta össze.
Az elhangzott előadások alapján Bruckert az ülésszakot négy tételben tárgyalta. Kezdetben tisztázni kell, hogy a panasz valóban a sztatin mellékhatása-e, vannak-e módosítható kockázati tényezők, mérlegelni kell a kezelés kockázat-nyereség arányát, és át kell tekinteni, melyik lehet az optimális sztatin gyógyszer, illetve a legkedvezőbb gyógyszerdaag, s melyek az alternatív kezelési lehetőségek.
Az első kérdés tehát mindig az, hogy az izomfájdalom valóban a bevezetett sztatinkezelés mellékhatásának felel-e meg. Ha a nagy izomcsoportokban, szimmetrikusan tapasztal a páciens gyengeséget, fáradékonyságot, fájdalmat, mely átlagosan 2 héttel a sztatin adásának kezdete után indul, és a kezelés abbahagyását követően 2 hét múlva abbamarad, akkor igen valószínű, hogy sztatinmellékhatással van dolgunk. Ezzel szemben ha a gyógyszer adásának kezdete után 1 hónap múlva jelenik meg a panasz, és a terápia megszüntetése után is megmarad, a sztatin oki szerepének kicsi a valószínűsége.
A módosítható kockázati tényezőket a European Atherosclerosis Society most megjelent összefoglalása közölte. Szerepel ebben, hogy a női nem és az alacsony testtömegindex növeli az izomfájdalom fellépésének kockázatát. Külön foglalkoztak a grépfrútlé fogyasztásának kérdésével. Hangsúlyozzák, hogy ha a gyógyszer bevétele után 12 órával később issza valaki a gyümölcs levét, akkor a kellemetlen mellékhatás valószínűtlen. Egyébként ilyen gond főleg simvastatin és atorvastatin esetében fordult elő. Rizikófaktor a D-vitamin-hiány is; egy új vizsgálat azt mutatta, hogy D-vitamin-pótlás mellett a betegek 80%-a képes szedni a sztatint.
Végül célszerű mérlegelni, hogy melyik szerrel tudja folytatni a beteg a kezelést. A tapasztalatok szerint a fluvastatin adására célszerű ilyenkor áttérni. Érdemes a sztatin adagját is csökkenteni, így a hatás általában megmarad, de a mellékhatás megszűnhet. Dr. Bruckert végül megemlíti, hogy új koleszterincsökkentők forgalomba kerülése (anti-PCSK9) is várható, s ez megoldhatja a problémát.