Házi méhnyakrákszűrés?
Remény van arra, hogy néhány éven belül otthon is könnyen elvégezhető teszt kerülhet forgalomba az esetleges méhnyakrák felismerésére.
A National Cancer Research Institute (NCRI) konferenciáján, 2019. novemberében Glasgow-ban ismertették annak a nagy média-érdeklődést kiváltó vizsgálatnak az eredményét, melynek során az invazív méhnyakrák nagy kockázatával járó rákelőző állapotokat (a 3-as stádiumban lévő, vagy annál előrehaladottabb cervikális intraepitheliális neopláziát, CIN3+-t) a nők által otthonukban gyűjtött vizeletmintáikból és saját maguktól vett hüvelyváladékokból is sikerült nagy bizonyossággal kimutatni. Az S5 nevű otthoni teszt segítségével a rákkal összefüggésbe hozható humán papillomavírus (HPV) négy típusa és az EPB41L3 (erithrocyte membran protein band 4.1 like3) humán gén mutatható ki az otthon gyűjtött vizelet- és hüvelyváladék mintákban.
A vizsgálatba olyan nőket vettek be, akiknél kolposzkópia történt abnormális citológia, vagy pozitív HPV eredmény miatt. A nőktől otthonukban saját maguk által gyűjtött szabványos vizeletmintát, és saját maguk által levett két hüvelykenetet kértek. A 600 résztvevőtől 600 hüvelykenet és 503 vizeletminta érkezett be, melyeket S5 teszttel vizsgálták és az eredményeket a BD Onclarity HPV Assay-el végzett vizsgálat eredményeivel hasonlították össze
Az S5 classifier jól teljesített , mind a HPV vizsgálattal kiegészítve, mind anélkül is alkalmas volt arra, hogy a vizelet és a hüvelykenet minták alapján elkülönítse azokat a hölgyeket, akiknek nem volt precarcinomás léziójuk azoktól, akik CIN3-as vagy magasabb fokú lézióval rendelkeztek.
A kutatók az S5 használatának két lehetséges módját is értékelték. Először másodlagos tesztként való alkalmazását vizsgálták igazoltan HPV pozitív asszonyok esetén, annak érdekében, hogy csökkenthessék a kolposzkópiára szorulók arányát. A vizeletmintákból az S5-ös teszt a magas kockázatú precarcinomás sejteket tartalmazó valódi CIN3-mas léziók 96%-át kimutatta - szemben a csak 73%-os pontosságot nyújtó HPV-16 és HPV-18-as teszttel.
Ha az S5 tesztet önmagában, előzetes HPV-vizsgálat nélkül alkalmazták, akkor mind a vizeletből, mind a hüvelykenetből legalább 85%-os pontossággal sikerült a valódi precarcinomás állapotok azonosítása.
Dr. Manuel Rodriguez-Justo (University College London) a rák korai felismerésével és megelőzésével megbízott NCRI albizottság tagja, (aki nem vett részt a az itt ismertetett kutatásban) a következőket mondta: „amennyiben az eredményeket, a premalignus elváltozások nagy szenzitivitású kimutathatóságát a későbbiekben más kutatócsoportok eredményei is igazolják, akkor a vizelet-alapú próba és az asszonyok saját maguk által vett hüvelyváladékának vizsgálata jelentősen növelheti a szűrések hatékonyságát, egyben csökkentheti azok költségeit.” További előnye lenne, hogy az elváltozásokat korábban lehetne észlelni, és sok asszonynál el lehetne kerülni a felesleges kolposzkópiát is. A kutatást alapító Cancer Research UK ugyanakkor megjegyezte, hogy „bár ez egy jelentős előrelépés”, de még kb. 3 évre van szükség a vizsgálat széles körű bevezethetőségéhez.
Az évtizedek óta ismert hüvelykenet vizsgálat, a Papanicolaou (Pap) teszt egyesek számára kellemetlen, esetenként fájdalmas, és nem mindig a kellő időpontban történik, sőt a világon számos helyén nem is hozzáférhető. Bár a tanulmány szerzői is a klinikusok által levett kenet vizsgálatát tartják az arany standard, de az otthoni mintavétel is hasznos módja lehet a rákmegelőző állapotok felismerésének. Különösen azokban az országokban, ahol nincs államilag szervezett méhnyakrák-szűrés, továbbá azok számára, akik nehezen tudnak a szűrővizsgálatokra elmenni (pl. idősek, mozgáskorlátozottak), illetve azoknak, akik a fájdalom miatti félelem okán nem vesznek részt a szűrésen.
A biztató eredmények ellenére tovább folyik az új, még pontosabb markerek keresése.
Források: