Méhnyakrák Japánban
Míg a fejlett országokban csökken a betegség gyakorisága, addig Japánban elszomorítóan növekszik a méhnyakrákos nők száma.
2018-ban világszerte 570.000 méhnyakrákot diagnosztizáltak. A méhnyakrák a nők negyedik leggyakoribb rosszindulatú daganata. Magyarországon évente kb. 1200 az újonnan diagnosztizást megbetegedés és sajnos kb. 500 halálos kimenetelű. A gyakoriság szempontjából leginkább érintett szinte az összes szubszaharai afrikai ország, majd Madagaszkár, India, Bolívia. A fejlett országokban az utóbbi évtizedekben a szűrési programoknak - és a betegség legfőbb okozójának, a humán papilloma-vírus (HPV) elleni védőoltásnak - köszönhetően jelentősen csökkent a betegség gyakorisága, ugyanakkor Japánban 1997 és 2012 között évente legalább 2%-os növekedést tapasztaltak, leginkább a 20 és 40 év közötti nők körében.
Dr. Mai Utada (Radiation Effects Research Foundation, Hiroshima) és munkatársai az International Journal of Cancer c. lapban 2018. november 25-én online megjelent tanulmányukban az 1985 - 2012 közötti japán adatokat analizálták, és hasonlították össze az Egyesült Államokban élő japán nőknek az USA Surveillance, Epidemiology and End Results (SEER) regiszteréből származó, valamint a dél-koreai asszonyoknak a Korea Central Registry-ből származó adataival. Japánban 1985 és 1997 között évente 1,7%-kal csökkent a méhnyakrák életkorhoz egységesített gyakorisága, majd 1997 után 2012-ig évente 2,6%-kal emelkedett. A betegség előfordulási gyakorisága azóta az 50 évesnél fiatalabb nők minden korcsoportjában szignifikánsan, folyamatosan növekedett: a 20-29 éveseknél évente 5,1%-kal, a 30-39 éveseknél évente 3,2%-kal, a 40-49 éveseknél évente 1,7%-kal. 50 és 54 éves kor között a gyakoriság stabil maradt, 55 éves kor fölött folyamatosan csökkent az 1980-as és 90-es években. Ezzel szemben a dél-koreai és az Amerikában élő japán és hölgyek körében nem növekedett a méhnyakrák gyakorisága, sőt a japán származású amerikai állampolgárságú nők körében minden életkorban csökkent, míg a dél-koreai nők esetén a 30 évesnél fiatalabbak esetén mutatott csökkenést.
Dr. Utada és munkatársai szerint a méhnyakrákos kockázat növekedése miatt sürgős beavatkozásra van szükség Japánban, a növekvő HPV prevalenciát nem kompenzálja a megfelelő szűrés sem. A szűrést 1983-ban indították Japánban, azonban nincs rendszeres hívás-visszahívás. Az átszűrtség az USA-ban és Dél-Koreában is jóval magasabb. Ami a vakcinálást illeti, Japánban 2013. áprilisától a 12-16 éves lányok oltása rutinná vált, viszont a japán Egészségügyi-, Munkaügyi- és Jóléti minisztérium 2013. júniusban a HPV vakcinálás felfüggesztését javasolta (bizonyos esetleges mellékhatásokra hivatkozva), emiatt az újonnan vakcinált lányok szokásos kb. 70%-os átoltottsága a 12 éves korosztályban 1,1%-ra, a 13 éveseknél 3,9%-ra esett vissza. Egy 2016-ban megjelent közlemény szerint emiatt az alacsony átoltottság miatt a 2000 és 2003 között született japán nőknél 2020-ra a HPV 16/18-pozitivitás jelentősen fog emelkedni. Ezek a lányok most kezdenek nemi életet élni, azaz meg kellene ragadni az utolsó lehetőséget, hogy a HPV-fertőzések potenciális kockázatát e korosztály japán fiataljainál csökkenteni lehessen (Tanaka).
Az ASCO 2016-os állásfoglalása szerint „agresszív erőfeszítéseket” kell tenni a HPV vakcinálás érdekében, hiszen ez sok-sok fiatal életét mentheti meg az életet veszélyeztető daganatos betegségek elkerülésével. Az ASCO második, a Journal of Global Oncology-ban 2017. márciusában megjelent guideline-jában bizonyítékokon alapuló javaslatokat tesz a méhnyakrák globális visszaszorítására és számításba veszi az ehhez szükséges gazdasági és szerkezeti forrásokat. A World Health Organization (WHO) általános igazgatója, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus 2018. május 19-én szólította fel minden ország illetékeseit a méhnyakrák elleni fontos lépések megtételére.
A(z) European Medicines Agency (EMA) szerint 2015-ban már 72 millió személyt vakcináltak Gardasil-lal, vagy Cervarix-szal, és mindössze néhány sporadikus mellékhatást (krónikus neuropátiás fájdalom, fáradtság, stb.) tapasztaltak a vakcinálással kapcsolatban.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Oncology News
2. International Journal of Cancer