Hererák korai diagnosztizálása
A rosszindulatú heredaganatot kialakító csírasejtek már igen korán észrevehetők a módszerrel.
- Új vérteszt többféle daganatos betegség korai felismerésére
- Mennyire hasznosak a keringő tumorsejtek a korai diagnózisban?
- Folyadékbiopsziából végzett vizsgálatok jelentősége szolid tumorok esetén
- A hepatocelluláris carcinoma folyadékbiopsziája
- Folyadékbiopszia a rosszindulatú daganatok diagnosztikájában: alkalmazási területek, kilátások és korlátok
A Scientific Reports folyóiratban február 6-án-én jelent meg a Cornell University kutatóinak cikke, amelyben megerősítették, hogy a rosszindulatú csírasejtes heredaganatok - a fiatal férfiak leggyakoribb szilárd tumoros megbetegedése - jelenlétének kimutatására szolgáló, korábban már azonosított biomarker valóban képes javítani a betegség kimenetelét a korai felismerés révén, sőt, esetleg még a születés előtt. Az egereken végzett tanulmányban azt sikerült feltárni, hogy bizonyos mikroRNS-ek (miRNS), amelyek feladata a gének szabályozása azok fehérjeexpressziós képességének kikapcsolásával, nagyon specifikusak a herék csírasejtes rákjára, és ezért megbízható biomarkerként szolgálnak. Az egerekben azonosított miRNS-eknek az emberben is van homológjuk.
“A rákdiagnosztikában jelentős erőfeszítéseket teszünk a kevésbé invazív megközelítések, a gyakran folyadékbiopsziának nevezett módszerek felé” - nyilatkozta Robert Weiss, a cikk első szerzője. “Egy egyszerű vérmintából nyomon lehet követni a betegség jelenlétét, lehetővé válik a korai felismerés vagy a műtét utáni visszaesés azonosítása - kiváló példák ezek a technológia fejlődésére.”
A rosszindulatú heredaganat a 15 és 39 év közötti férfiaknál leggyakrabban diagnosztizált szolid tumoros megbetegedés az Egyesült Államokban. Ugyanakkor ezek a daganatok reagálnak a legjobban a hagyományos kemoterápiára, ami 95%-os ötéves túlélési arányt eredményez. Bizonyítékok utalnak arra, hogy a daganatok az embrionális fejlődés során a méhben keletkeznek, és invazív daganattá fejlődhetnek, jellemzően a pubertáskor után.
A daganat pluripotens rákos őssejteket tartalmaz, amelyek képesek különböző rákos sejttípusokká differenciálódni. A mostani tanulmányban a kutatók egy olyan, már létező egérmodellt használtak, amelyet korábban Weiss és munkatársai fejlesztettek ki, és amely lehetővé tette számukra, hogy célzottan kontroll alatt tartsák a herék csírasejtes daganatának kialakulását.
A rendszer azt is lehetővé tette számukra, hogy a tumorsejteket a laboratóriumban tenyészteni tudják, és differenciálódásra kényszerítsék őket, így elveszítsék pluripotens tulajdonságukat. Ezáltal össze tudták hasonlítani az eredeti, differenciálatlan pluripotens őssejteket azokkal, amelyek differenciált, specializáltabb sejtekké fejlődtek.
A tanulmányt azok az embereken végzett klinikai vizsgálatok motiválták, amelyek azt sugallták, hogy a szérumban található miRNS-ek biomarkerként szolgálhatnak erre a betegségre. Az egérmodell segítségével a kutatók megállapították, hogy egy miRNS-klasztert, amelyet az egerekben miRNS 290-295-nek jelöltek, kizárólag a differenciálatlan hererákos sejtek expresszálnak, ezek pedig megfelelnek az emberekben található 371-373-as miRNS-klaszternek.
Az egérmodell kimutatta, hogy a miRNS-ek kizárólag ezekre a típusú hererákokra jellemzőek, és nem voltak kimutathatók, ha egy egérnek rosszindulatú hererák helyett emlődaganata volt, vagy ha a heredaganat jóindulatú volt. Ez a specificitás teszi ezeket a miRNS-eket nagyon pontos biomarkerekké.
A kutatók azonosították azokat a géneket is, amelyek regulációját a miRNS-ek végzik. “Ha megnézzük ezeknek a géneknek a funkcióit, akkor észrevehető, hogy a rákhoz kapcsolódó folyamatokat, a sejtciklust és az apoptózist szabályozzák” - fejtette ki Weiss.
Az eredmények további vizsgálatok előtt nyitják meg az utat: a tanulmány szerzői azt tervezik, hogy megvizsgálják ezeknek a miRNS-eknek a funkcióit, hogy jobban megértsék, milyen további génekre hathatnak, és mit csinálnak ezek a gének.
“Ha beigazolódik a várakozásunk, hogy ezeknek a miRNS-eknek valóban fontos funkcionális szerepük van,” – közölte Weiss - “akkor olyan újabb terápiás célpontokat fedezhetünk fel, amelyeket a tumor növekedésének vagy áttétképződésének blokkolására használhatunk fel.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Biomarker for most common cancer in young men confirmed
Irodalmi hivatkozás:
Amanda R. Loehr et al, Analysis of a mouse germ cell tumor model establishes pluripotency-associated miRNAs as conserved serum biomarkers for germ cell cancer detection, Scientific Reports (2025). DOI: 10.1038/s41598-025-88554-8