Hirtelen szívhalálból a nőket ritkábban próbálják újraéleszteni
Hirtelen, váratlan szívhalál esetén a nőket ritkábban próbálják reanimálni, mint a férfiakat, és újraélesztés után a kórházban sem kapnak olyan kezelést, mint az erősebb nem képviselői. Ez derült ki most Franciaországban és az Egyesült Államokban egyaránt.
A hirtelen, váratlan szívhalál bárkit, bárhol elérhet, és ha nem kezdik el az újraélesztést késedelem nélkül, a reanimáció sikerének esélye minden percben 10%-kal csökken. Két nagy vizsgálat szinte egy időben igazolta ugyanazt az Egyesült Államokban és Franciaországban: hirtelen szívhalál esetén a nőket ritkábban próbálják a helyszínen újraéleszteni, és ha az sikerül is, a kórházban sem kezelik őket olyan intenzitással, mint a férfiakat.
Luke K. Kim és mtsai New Yorkban a 2003 és 2012 közötti időszakra vonatkozóan dolgozták fel a National Sample Database hirtelen szívhalálra vonatkozó adatait. Ezekben az években az USA gyógyintézeteiből hirtelen halál utáni kezelést követően csaknem másfél millió, pontosan 1 436 052 beteget bocsátottak haza. Ezernél több amerikai kórházban, a kórházi halálozás mindkét nemre vonatkozóan javult, de továbbra is magasabb maradt a nők csoportjában. A hirtelen szívhalál diagnózisával kezelt betegek közül a nők 64%-a és a férfiak 61%-a halt meg.
A vizsgálat bő évtizede alatt az USA területén a hirtelen szívhalál 14%-kal lett gyakoribb (p <0,001), a kamrai tachikardia és a kamrafibrilláció következtében meghaltak száma még kifejezettebben, 25,9%-kal nőtt (p <0,001). A kutatók a betegek életkorának, anamnézisének, kórházi állapotának figyelembevétele után is azt állapították meg, hogy a nők 25%-kal ritkábban kerültek koronarográfiára, 29%-kal kisebb gyakorisággal történt náluk angioplasztika, és 19%-kal kevesebb nőnél vezettek be terápiás testhűtést, ami csökkentheti az agyi károsodást és növelheti a túlélés esélyét.
A nők átlagban idősebbek voltak hirtelen szívhaláluk pillanatában, és kevesebben szenvedtek közülük ismert koszorúér-betegségben. A hirtelen halál főleg olyan nőknél következett be, akiknek számos korábbi betegsége volt, pl. magas vérnyomás, elhízás, keringési elégtelenség.
Párizsban a George Pompidou Kórház kardiológusai Nicole Karam vezetésével tartottak előadást arról, hogy hirtelen halált követően kevesebb nő jut be a kórházba, és aki élve bekerül, kevesebb kezelést kap, mint a férfiak. Az előadás a European Society of Cardiologists székházában, a nemzetközi nőnapon hangzott el.
A munkacsoport 11 420, a francia főváros utcáin hirtelen szívhalál miatt összeeső nő sorsát tanulmányozta. Párizsban prospektív regisztert szerveztek az ilyen esetek nyilvántartására Sudden Death Expertise Centre (SDEC) néven. A hirtelen szívhalált szenvedők 40%-a nő, de közülük csak 18%-a kerül élve kórházba, míg a férfiak közül 26%. A különbség a kórházban is érvényesül: angiogram a férfiak 60%-ának és a nők 40%-ának koszorúereiről készül – a nők lelete az esetek egyharmadában pozitív.
Dr. Karam hangsúlyozza, hogy a koszorúér-betegség mind gyakoribb a nők között. A hirtelen, váratlan szívhalál sem ritka a nők csoportjában: tíz esetből átlagosan minden negyedik tragédia áldozata nőnemű. Csak akkor javíthatjuk a nők túlélését, ha mindenki megérti, elfogadja, hogy ebben a kérdésben nincs különbség a férfiak és a nők között.