Ígéretes eredményeket mutat a tepotinib nem-kissejtes tüdőrákban
A fázis II VISION klinikai vizsgálat eredményeire alapozva az EMA megkezdte a MET exon 14 skipping (METex14) mutációval rendelkező nem-kissejtes tüdőrák (NSCLC) kezelésére szolgáló tepotinib értékelését.
- Kapmatinib nem-kissejtes tüdőrákban
- Nem kissejtes tüdőrák
- Jó válaszarány nem kissejtes tüdőrákban
- Szövettípus-független nem-kissejtes tüdőrák elleni szer
- Lorviqua nem-kissejtes tüdőrák kezelésére
- Előrehaladott, nem kissejtes tüdőrákban szenvedő betegek hosszú távú túlélése atezolizumab, illetve docetaxel mellett
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) értékelésre befogadta a Merck tepotinib hatóanyagú készítményét, amelyet felnőtt betegeknél az előrehaladott nem-kissejtes tüdőrák MET exon 14 skipping (METex14) mutációval rendelkező típusának célzott kezelésében vizsgálnak. Nem csak Európában kezdődik meg a szer vizsgálata, mivel Japánban a készítmény már márciusban engedélyt kapott az ún. SAKIGAKE program keretében (ez nagyjából az EMA gyorsított engedélyezési eljárásának felel meg), és az Egyesült Államokban a 2019-es áttörést jelentő terápia (breakthrough therapy) minősítés elnyerését követően az FDA augusztus végén már elsőbbségi felülvizsgálat (priority review) keretében kezdte meg a hatóanyag értékelését. Ebben az eljárásban a hatóság arra kötelezi magát, hogy az értékelést a standard értékelési eljárásnál szokásos 10 hónap helyett 6 hónap alatt végezze el, tehát kedvező esetben a tepotinib akár már 2021 márciusának végén vagy áprilisban forgalmazási engedélyt kaphat az USA-ban. Egy nagyon hasonló hatásmechanizmusú készítmény, a Tabrecta (Novartis, kapmatinib) május elején kapott forgalmazási engedélyt az Egyesült Államokban, az engedély kiadásának alapja a GEOMETRY fázis II klinikai vizsgálat volt, melyről korábbi cikkünkben számoltunk be: Kapmatinib nem-kissejtes tüdőrákban.
A hatóanyagról (tepotinib)
A tepotinib egy naponta egyszer, orálisan adagolt, szelektív c-MET (mesenchimális-epitheliális tranzíciós faktor) gátló, amely az I. típusú MET-gátlók csoportjába tartozik akárcsak a kapmatinib (Tabrecta, Novartis) vagy a krizotinib (Xalkori, Pfizer). A hatóanyag a Merck saját fejlesztése, Japánban március óta Tepmetko néven már forgalomban van irreszekábilis, előrehaladott vagy rekurrens METex14 mutációt mutató NSCLC kezelésére. A Tepmetko-t az előírás szerint két 250 mg-os tabletta formájában, naponta egyszer kell bevenni. A tepotinibet a Merck az INSIGHT 2 klinikai vizsgálatban az ozimertinib tirozin-kináz gátlóval kombinációban vizsgálja EGFR-mutációval rendelkező MET amplifikált, lokálisan előrehaladott vagy metasztatikus, a korábbi EGFR TKI kezelésekre rezisztenssé vált NSCLC-ben is. A Merck stratégiai partnerségi megállapodást kötött az ArcherDX vállalattal egy olyan diagnosztikai eljárás kidolgozására, amely a kezelés előtt nagy precizitással és pontossággal képes kimutatni a METex14 mutációt akár folyadék-, akár szövetbiopsziás mintákból. A Japánban kiadott március engedély már a jóváhagyott diagnosztikai eszközzel történt.
A VISION klinikai vizsgálatról
A Merck a tepotinib engedélykérelmét az FDA és az EMA részére egyaránt a jelenleg is folyamatban lévő, fázis II VISION klinikai vizsgálat (NCT02864992) eredményei alapján nyújtotta be. A vizsgálatban jelenleg 330 beteg vesz részt, a hatóságok számára benyújtott engedélykérelem még 152 beteg adatait tartalmazta, akik közül 99-nél végeztek legalább 9 hónapos utánkövetést. A tepotinibet a betegek naponta egyszer adagolt 500 mg-os (két 250 mg-os tabletta) dózisban kapták 21 napos ciklusokban a betegség progressziójáig, mellékhatások jelentkezéséig, a beleegyezés visszavonásáig vagy a beteg haláláig. A betegek átlagos életkora a vizsgálat idején 74 év volt (az NSCLC METex14 mutációjában szenvedő betegek általában idősek, 70 év körüliek). Az elsődleges végpont a független értékelő bizottság által megállapított objektív válaszarány volt, amely a kombinált (folyadék- és szövet-) biopsziával diagnosztizált csoportban 46% volt. A keringő szabad DNS alapján megállapított molekuláris választ a betegek 67%-ánál állapítottak meg a kezelés megkezdésekor levett folyadékbiopsziás mintával összehasonlítva. Legalább grade 3 súlyosságú mellékhatást a betegek 28%-ánál figyeltek meg, melyek közül a legsúlyosabb a betegek 7%-ánál jelentkező perifériás ödéma megjelenése volt. Ezért a készítmény alkalmazása esetén a perifériás ödémák képződésének proaktív monitorozása javasolt, mivel ez a mellékhatás a kezelés időszakos felfüggesztésével vagy a dózis csökkentésével mérsékelhetőnek bizonyult. A kezelés abbahagyását szükségessé tevő mellékhatást a betegek 11%-ánál jelentettek, mindazonáltal a kezelés alatt a betegek életminősége nem romlott.
Versengő és fejlesztés alatt álló hasonló készítmények
Az onkológiai célú gyógyszerfejlesztések között a MET egy viszonylag újnak számító, de egyre nagyobb jelentőséggel rendelkező gyógyszercélpont – egy olyan tirozin-kináz, amely bizonyos ráktípusokban felülexpressziót vagy mutációt mutat, és segítséget nyújt a tumorsejtek túlélésében és replikációjában. Az AstraZeneca 2019-ben leállította saját fejlesztésű MET-gátlójának, a szavolitinibnek a papilláris (chromofil) vesesejtes karcinóma kezelésében végzett vizsgálatait, mivel egy fázis III vizsgálat eredményei szerint a hatóanyag nem bizonyult jobbnak a Pfizer által forgalmazott Sutent-nél (szunitinib). A legutóbbi hírek szerint azonban az AstraZeneca tovább vizsgálja a hatóanyagot a tüdőrák egyes típusaiban, illetve saját EGFR-gátlójával, a Tagrisso-val kombinációban olyan betegeknél is vizsgálni fogja a hatóanyagot, akiknél a Tagrisso kezelés nem bizonyult hatásosnak, illetve akiknél tirozin-kináz rezisztencia alakult ki. A Novartis májusban kapott FDA-engedélyt a kapmatinib hatóanyagú Tabrecta forgalmazására, ennél a szernél a korábban nem kezelt NSCLC-s betegeknél mért objektív válaszarány 68% volt a tepotinibnél mért 46%-ával szemben.
Új fejlesztési irány a rezisztenciát kiváltó „solvent front” mutációkkal szemben
Nem csak a METex14 mutációhoz kapcsolódik ugyan, de érdekes új utat jelöl ki a Turning Point Therapeutics nevű cég új fejlesztése. A célzott onkológiai terápiák során az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy a betegek gyakran válnak rezisztenssé a precíziós kezelésre. A tirozin-kináz gátlókat kapó betegeknél leggyakrabban az ún. „solvent front” mutáció alakul ki. A solvent front az a terület a kinázok felületén, ahol a gátló szerek (TKI-k) hozzájuk kötődnek, ez a rezisztencia-mutáció viszont megakadályozza a kötődést (különösen a robusztusabb molekulaszerkezetű TKI-k esetében, amilyen például a ROS1-re vagy a TRK-ra ható szerek). A Turning Point Therapeutics ezért olyan gyógyszerek tervezésébe és fejlesztésébe kezdett, amelyek a rákos sejtek belsejében található ún. ATP-zsebhez kötődnek, elkerülve ezzel a solvent front mutációk során kialakuló rezisztenciát. Ilyen vizsgálati szerük a már késői klinikai fejlesztési fázisban járó repotrektinib (TPX-0005), amelyet a TRIDENT-1 és TRIDENT-2 vizsgálatokban értékelnek. A MET mutációra egy TPX-0022 kódnevű készítmény is korai klinikai fejlesztési fázisban van, előrehaladott szolid tumorok kezelésében vizsgálják a SHIELD-1 és a SHIELD-2 vizsgálatokban, de a vállalat egy RET és egy ALK célpontú molekulát is fejleszt. Érdekesség, hogy a Turning Point Pharmaceuticals vállalatot 2013 októberében többek között az a Dr. J. Jean Cui alapította, aki a Pfizernél a krizotinib (Xalkori) fejlesztési program vezetője volt.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
EMA validates Merck’s application to review tepotinib for lung cancer
Tepotinib in Non–Small-Cell Lung Cancer with MET Exon 14 Skipping Mutations
Tepotinib shows activity in advanced NSCLC with a met exon 14 skipping mutation
FDA Grants Priority Review to Tepotinib for the Treatment of NSCLC with METex14 Skipping Mutations
Tepotinib Phase II in Non-small Cell Lung Cancer (NSCLC) Harboring MET Alterations (VISION)
Novartis bags FDA priority review in tight lung cancer race against Merck KGaA
Special Report: Next-gen kinase inhibitors march toward market—and spur billions in M&A