Indirubin glioblasztómában
A kínai gyógyászatban régóta használt indirubin (az indigó egyik összetevője) állatkísérletekben hatásosnak bizonyult rosszindulatú agytumorok kezelésében.
A Providence (Rhode Island, USA) székhelyű Brown University kutatóinak tanulmányát április 14-én jelentette meg a Cell Reports Medicine. A cikk szerint a tradicionális kínai gyógyászatban igen régóta használt egyik természetes hatóanyagból olyan gyógyszert sikerült készíteni, ami kiváló eredményeket mutatott egerek rosszindulatú agydaganatainak kezelésében, így új irányt jelölhet ki a glioblasztóma kezelésében.
A szóban forgó hatóanyag az indigó egyik alkotóeleme, az indirubin, ami jelentős mértékben javította a malignus agytumorban szenvedő állatok túlélését. A hatóanyagot a kutatók a vizsgálatok során úgy formulázták, hogy könnyebben adagolható legyen, ez pedig megkönnyítheti az utat a humán klinikai vizsgálatok felé. Sean Lawler, a kutatás egyik vezetője szerint „a hatóanyagban az az érdekes, hogy egyszerre mutat hatásosságot a glioblasztóma több fontos kórjellemzője irányában, pedig ez a ráktípus igen ügyesen kerüli el az egyes kezelési módok során alkalmazott terápiás mechanizmusokat. Ezért fontos, hogy egy új eszközt kapunk a kezünkbe a terápia során, ami annál hatásosabb lehet, minél több irányból támadjuk a daganatokat.”
A glioblasztóma az agydaganatok egyik legelterjedtebb és legagresszívebb formája, standard terápiájában kemoterápiát, sugárkezelést és sebészeti beavatkozást is alkalmaznak, amelyek javíthatják ugyan a tüneteket, de nem gyógyítják és nem állítják meg a rákos betegség progresszióját.
Az indirubin hatóanyaggal Lawler és munkatársai már 10 éve is próbálkoztak agydaganatok kezelésében, és már ekkor megfigyelték, hogy egerekben képes lelassítani a tumorok növekedését. Ekkor azonban egyrészt a kutatók nem voltak képesek magyarázatot adni a szer hatásmechanizmusára, másrészt igen nehéz volt a hatóanyaggal dolgozni, például körülményes volt adagolni és a tumorok közelébe juttatni. Amikor a kutatók a további vizsgálatok mellett döntöttek, nagy segítséget kaptak egy Massachusetts székhelyű cégtől, a Phosphorextől. Ez a vállalat kifejezetten farmakológiai formulák hatékonyabbá tételével foglalkozik, így az indirubin egyik módosított változatára, a nanopartikulumos 6’-bromoindirubin-acetoxim (BiA) hatóanyagra hamarosan szabadalmi kérelmet nyújtottak be. Ezzel a módosítással a hatóanyag könnyebben használhatóvá vált, gyakorlatilag úgy alkalmazható, mint az injektálható onkológiai hatóanyagok többsége.
A kutatók az új formulájú hatóanyag tesztelése során az immunrendszerre kifejtett hatásait figyelték meg annak érdekében, hogy feltárják hatásmechanizmusát. Az eddigi eredmények szerint a BiA fontos immunterápiás célpontokra kifejtett hatásai révén nem csak a tumorsejtek növekedését és osztódását gátolta (ezzel megerősítve a korábbi vizsgálatok eredményeit), hanem számottevően javította az állatok túlélését is.
Lawler szerint a BiA ezekben az állatkísérletekben oly módon befolyásolta az immunrendszert, ami meglátásunk szerint a humán klinikai immunterápiák fejlesztése, hatásosabbá tétele szempontjából is alkalmazható lehet. A kutatók további vizsgálataik során arra lesznek kíváncsiak, hogy a szer használata milyen interakciókat mutat kemoterápia és sugárterápia alkalmazásával, és jó tapasztalatok esetén humán klinikai vizsgálatok indítását tervezik. A mostani vizsgálat jelentősége abban áll, hogy az utóbbi 20 évben a glioblasztóma kezelésében nem történt olyan jelentős áttörés, ami számottevően javította volna a betegek túlélését.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Irodalmi hivatkozás:
Mykola Zdioruk et al, PPRX-1701, a nanoparticle formulation of 6′-bromoindirubin acetoxime, improves delivery and shows efficacy in preclinical GBM models, Cell Reports Medicine (2023). DOI: 10.1016/j.xcrm.2023.101019