Indokolt-e pszoriázisban a depresszió szűrése?
A pszoriázisos betegekben kétszer akkora a klinikai depresszió veszélye, mint a teljes populációban; ez indokolttá teheti valamennyi pszoriázisos páciens szűrését a depresszióra.
Egy amerikai országos adatbázis adatai szerint azokban a betegekben, akiknek kórtörténetében pszoriázis szerepel, 16,5% a depresszió prevalenciája, míg a nem pszoriázisos személyekben csak 8,9%. A pszoriázis súlyossága nem befolyásolja szignifikánsan a depresszió valószínűségét.
A pszoriázisos páciensek anamnézisében gyakoribbak a kardiovaszkuláris események is, ami szintén növeli a depresszió kockázatát. A korábbi szívinfarktus vagy stroke azonban nem befolyásolta a pszoriázissal járó depresszió veszélyét, amint arról az American Academy of Dermatology nyári találkozóján beszámoltak.
„Ez a probléma az életminőséget befolyásolja” – mondta dr. Roger S. Ho (New York University, Langone Medical Center, New York City). „Fontos, hogy a bőrgyógyászok és általában az orvosok ismerjék a pszoriázis és a depresszió kapcsolatát, hogy ennek megfelelően tájékoztathassák betegeiket, s hogy a depressziós tüneteket korán észrevegyék és megfelelően kezeljék.” Hozzátette, hogy a bőrgyógyászok és az egyéb nem-pszichiáter orvosok a két kérdésből álló PHQ2 (Patient Health Questionnaire 2) depresszió kérdőívvel szűrhetik a depressziót.
A pszoriázis nem depresszióval, hanem egyéb pszichiátriai betegségekkel, köztük a szorongással és a drogabúzussal is összefüggést mutat. Egyes bizonyítékok szerint a pszoriázisos betegekben nagyobb a depresszió és az öngyilkossági gondolatok kockázata, mint a nem pszoriázisos személyekben.
A szakirodalom kevés figyelmet szentelt a pszorázisos betegek olyan azonosítható kockázati tényezőinek – például a pszoriázis súlyosságának –, amelyek növelhetik a az életminőségüket tovább rontó depresszió veszélyét, s a pszoriázis és a pszichiátriai betegségek összefüggésére vonatkozó vizsgálatok egymásnak ellentmondó eredményeket hoztak. Ennek egyik oka az lehet, hogy mind a depresszió, mind a pszoriázis kapcsolatban áll a kardiovaszkuláris eseményekkel, és ez megnehezíti a pszoriázis és a depresszió összefüggésének pontosabb felmérését.
Dr. Ho és munkatársai ezt a kapcsolatot kívánták tisztázni, s ennek érdekében áttekintették a NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) vizsgálat 2009 és 2012 közötti adatait. A vizsgálati minta 12 382 USA-beli felnőttből állt, akik közül 351-nek (2,83%) szerepelt pszoriázis a kórtörténetében.
A betegek egy része beszámolt pszoriázisának súlyosságáról is, amelyet a kutatók két kategóriába – enyhe és súlyos – soroltak.
A NHANES vizsgálatnak része volt a kilenc kérdésből álló PHQ9 depresszió kérdőív is. A válaszolók minden kérdésre 0 és 3 közötti választ adhattak, és depressziót akkor állapítottak meg az orvosok, ha az összesített pontszám legalább 10 volt.
A pszoriázisos személyekben e kritérium szerint a depresszió esélyhányadosa (OR, odds ratio) kétszer akkora volt, mint a nem pszoriázisosokban (OR: 2,9, 95%-os konfidencia intervallum [CI]: 1,41–3,11, p<0,001). A pszoriázisos betegek átlagos PHQ9 pontszáma 4,54 volt, míg a nem pszoriázisosoké csak 3,22 (p=0,001).
A pszoriázis súlyossága (enyhe vagy súlyos) nem befolyásolta szignifikánsan a depresszió esélyét (OR: 0,66, 95% CI: 0,18–2,44, p=0,53).
A NHANES vizsgálat adatai szerint a pszoriázisos betegek kórtörténetében szignifikánsan több koronáriabetegség (8,4% vs. 3,7%, p<0,001) és szívinfarktus (7,5% vs, 3,8%, p=0,002) fordult elő, mint a nem pszoriázisosokéban. Mind a szívinfarktus (OR: 2,24, p<0,001), mind a stroke (OR: 1,83, p=0,002) növelte a depresszió valószínűségét, de az interakciós elemzés szerint egyik sem változtatta meg a pszoriázis és a depresszió kapcsolatát.
Az elemzés egyik gyengesége az volt, hogy a NHANES vizsgálat adatai alapján nem volt megállapítható, hogy a pszoriázis előzte-e meg a depressziót, vagy fordítva. Nem lehetett tudni azt sem, hogy a test mely részein voltak a pszoriázisos elváltozások, ami pedig befolyásolhatja a pszoriázis súlyossága és a depresszió közötti kapcsolatot.
Forrás: MedPage Today