Jelentős testsúlycsökkenést okozó gyógyszer 2-es típusú diabéteszben
Valódi áttörést jelenthet a testsúlycsökkentő kezelésben a Leicester Egyetem szakembereinek felfedezése arról, hogy a cukorbetegség terápiájában mindennaposnak számító liraglutid miként veszi fel a harcot a túlsúly és elhízás ellen 2-es típusú cukorbetegségben.
A Leicester Egyetem munkacsoportja a JAMA című lapban hozta nyilvánosságra eredményeit.
Az elhízás világszerte jelentős közegészségügyi probléma. Az Egyesült Államokban például a felnőtt korú populáció csaknem 35 százaléka elhízott, melynek következtében fokozott a 2-es típusú cukorbetegség, a rosszindulatú daganatok és a szív-érrendszeri problémák előfordulásának esélye.
Az International Diabetes Federation adatai szerint a Föld összes 2-es típusú cukorbetegének 80 százaléka túlsúlyos vagy elhízott. Számukra 5-10 százalék körüli testsúlycsökkentést javasolnak a glykaemiás kontroll javítása, illetve az egyéb kedvezőtlen egészségi következmények kockázatának mérséklése céljából, ez azonban nem könnyű feladat: „A fogyás különösen sok buktatót rejt a 2-es típusú cukorbetegek számára, akik gyakran megtapasztalják, hogy esetükben a testsúlycsökkentést célzó gyógyszeres kezelések kevésbé hatékonyak, mint diabéteszben nem szenvedő társaiknál”, jegyzik meg a Leicester Egyetem szakemberei, akik azonban most felismerték, miként lehet megkönnyíteni a testsúlycsökkentést e betegek számára.
A szerzők 846 túlsúlyos vagy elhízott, 18 évesnél idősebb 2-es típusú cukorbeteget vontak be vizsgálatukba 9 ország 126 centrumából. A 2-es típusú diabéteszről köztudott, hogy akkor alakul ki, amikor a szervezet nem képes elegendő inzulint termelni vagy az nem fejti ki kellő hatásfokkal aktivitását. A 2-es típus a cukorbetegség leggyakoribb formája, mely az összes eset körülbelül 90 százalékát teszi ki. Az Egyesült Államokban körülbelül minden harmadik embernél kialakul 2-es típusú diabétesz élete során valamikor, Magyarországon több mint 600 000 az ismert esetek száma.
A résztvevők véletlen besorolás alapján 3 mg-os vagy 1,8 mg-os dózisban a cukorbetegség kezelésében alkalmazott liraglutidot vagy placebót kaptak injekció formájában naponta egyszer, összesen 56 héten keresztül. A résztvevőket eztán a kezelés befejezése után még 12 héten át követték nyomon, ami módot nyújtott a vizsgálat vezetőinek annak megítélése, hogy milyen hatásokkal jár a kezelés abbahagyása.
Ezen túlmenően minden résztvevőtől azt kérték, hogy a kezelési ideje alatt kalóriaszegény diétát kövessen és fokozza fizikai aktivitását.
A szerzők azt találták, hogy a liraglutiddal kezelt betegek testsúlya jelentősebb mértékben csökkent. A 3 mg-os dózissal kezelt betegek átlagos fogyása 6,5 kg volt, mely testsúlyuk 6%-ának felelt meg, míg 1,8 mg-os dózis mellett átlagosan 5 kg-os testsúlycsökkenést sikerült elérni (a testsúly 4,7%-át). A placebocsoportban a testsúlycsökkenés átlaga alig több mint 2 kg volt (ami a testsúly 2%-ának felelt meg).
A 3 mg liraglutid adásában részesült csoport 54,3%-a számolt be 5%-os vagy annál nagyobb arányú testsúlycsökkenésről, míg 1,8 mg liraglutid mellett ez az arány 40,4%-nak, a placebocsoportban pedig 21,4%-nak adódott. Legalább 10%-nyi fogyás 3 mg liraglutid mellett 25,2%-ban, 1,8 mg liraglutid mellett 15,9%-ban, a placebocsoportban 6,7%-ban következett be.
A szerzők azt találták, hogy a nagyobb liraglutiddózis mellett gyakrabban fordultak elő gasztrointesztinális rendellenességek, mint a kisebb dózis vagy a placebo alkalmazásakor, ugyanakkor nem számoltak be pancreatitis előfordulásáról. A liraglutidot a betegek összességében jól tolerálták.
A szerzők szerint ezek a megfigyelések arra utalnak, hogy a liraglutid napi adagolása hatékony testsúlycsökkentő stratégia lehet túlsúlyos vagy elhízott 2-es típusú cukorbetegek esetében: „Ez az első vizsgálat, melyet specifikusan annak megítélésére terveztünk, hogy a liraglutid milyen hatékonyságú lehet a 2-es típusú diabéteszes betegek fogyásának elősegítésében. Vizsgálatunk abban is első, hogy nagyobb, 3 mg-os napi dózisban alkalmaztuk a liraglutidot 2-es típusú cukorbetegségben. Eredményeink jelentőségét az adja, hogy áttörést jelentenek a testsúlycsökkentő terápiában, ami egy újabb lépést jelent a glykaemiás kontroll javítása felé.”
A szerzők ugyanakkor megjegyzik, hogy további vizsgálatok szükségesek liraglutid hosszabb távú hatásosságának és biztonságosságának felmérésére a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek testsúlycsökkentő kezelésében.