Jó hír a napimádóknak
Habár a kiadós napfürdőzés növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát, azonban más, egészségre kedvező hatása miatt összességében magasabb élettartammal járhat.
Paradox, és egyelőre még nem tisztázott: aki gyakran és tartósan napozik, az egyrészt várhatóan hosszabb ideig él, mint aki kerüli a napot. Másrészt a gyakori és erős napsugárzás növeli a bőrrák és ezen belül az akár halálhoz is vezető melanóma kialakulásának kockázatát. Egy hosszútávú svéd tanulmány eredményei szerint bár a nem napozó nők kisebb valószínűséggel lesznek bőrrákosok, viszont gyakrabban halnak meg szív- és érrendszeri, vagy egyéb megbetegedésekben, mint napozó társaik. Az extrém napimádók összességében átlagosan tovább élnek, azonban náluk magasabb a rákos megbetegedés kockázata. Csak abban az esetben adhatnánk konkrét javaslatokat a napozás gyakoriságát és időtartamát illetően, ha pontosabban lehetne mérni annak hasznát és kockázatait, írják a tudósok a
Pelle Lindqvist (Karolinska Institut, Stockholm) és munkatársai a Journal of Internal Medicine-ben megjelent cikkükben arra a következtetésre jutottak, hogy a napsugárzás elkerülése hasonlóan súlyos rizikófaktor lehet, mint a dohányzás, ugyanis a sokat napozó dohányzó nőknek hasonlóan nagy volt a halálozási kockázat, mint azokban a nemdohányzókban, akik kerülték a napozást. Lindqvist és kollégái 29 518 svéd nő adatait elemezték, akik a tanulmány kezdetén 25 és 64 év között voltak. A több, mint 20 éves időtartam alatt minden halálesetet dokumentáltak. A halálozási okokat három kategóriába sorolták: szív- és érrendszeri megbetegedések, rák és egyéb okok. A résztvevők napsugárzásnak kitettségét a következő kérdésekre adott válaszok alapján határozták meg: 1. Milyen gyakran napozik nyáron? 2. Milyen gyakran vesz télen is napfürdőt, például szabadság a hegyekben? 3. Milyen gyakran jár szoláriumba? 4. Évente milyen gyakran utazik el úszni és napozni? Ezen kívül az életstílusuk egyéb aspektusait is felmérték, beleértve a dohányzást is.
Az eredmények azt mutatták, hogy a rendszeresen napozó nők hosszabb élettartama annak köszönhető, hogy esetükben alacsonyabb a szívinfarktus, és a stroke kockázata, vagy az, hogy más betegségben – a rákot kivéve – haljanak meg. Meglepő módon a dohányzáshoz hasonlóan erős rizikófaktornak bizonyult az extrém napkerülés. Éppen ezért a 60 éves dohányzó, gyakran napozó nők két évvel hosszabb életre számíthattak, mint a szintén dohányzó, de a napfürdőt kerülő társaik. Összességében azok, akik leginkább kerülték a napozást 0,6-2,1 évvel hamarabb haltak meg, mint mások. Emellett a rák, mint halálozási ok, kisebb jelentőségű volt.
Mivel ez egy megfigyelésen alapuló tanulmány, az eredmények nem bizonyító erejűek. A kutatók azonban azt feltételezik, hogy az erős napsugárzás miatt megnőtt D-vitamin-termelés különböző módokon fejti ki pozitív hatásait. Vannak például arra utaló jelek, hogy a gyakori napozás erősíti az immunrendszert, valamint a szív- és érrendszert, ami magyarázatot adhat arra, miért alacsonyabb a halálozási kockázat a rendszeresen napozók esetében. Azonban nem zárható ki az sem, hogy teljesen más, a D-vitamintól független pozitív hatása van a napsugárzásnak, illetve, hogy további, nem ismert befolyásoló faktoroknak van okozati jelentőségük.
Forrás: Wissenschaft aktuell