Jóga és viselkedésterápia szorongás ellen
A jóga és a kognitív viselkedési terápia 60 év fölöttieknél hosszú távon csökkenti az álmatlanságot és a súlyos aggódást.
Új vizsgálatokban kimutatták, hogy a jóga és a kognitív viselkedési terápia (CBT) alkalmazásával jelentősen csökkenthető az idős felnőttek súlyos aggódása, szorongása, álmatlansága és ez a javulás a kezelés abbahagyása után akár 6 hónapig is fennáll.
Ez volt az első olyan vizsgálat, melyben összehasonlították a két beavatkozás hosszú hatásait. Az eredmények az aggódás és a szorongás enyhítésére a klinikusok és a betegek számára egyaránt két hatásos módszert ajánlottak. Dr. Suzanne Danhauer (Wake Forest University School of Medicine, Winston-Salem, North Carolina) és munkatársai az American Journal of Geriatric Psychiatry-ban megjelent tanulmányukban hangsúlyozták annak fontosságát, hogy a betegek életminőségét, szellemi egészségét gyógyszeres kezelés nélkül befolyásoló eljárások nagyon látványosan segíthetnek ezeken az idős embereken.
Hosszantartó kedvező hatás
A két szakaszból álló, randomizált vizsgálatba 500, saját otthonában élő 60 év fölötti személy szerepelt, akiknél a Penn State Worry Questionnaire-Abbreviated (PSWQ-A) kérdőív legalább 26-os értéket mutatott, ami súlyos szorongást és aggódást jelzett. A résztvevők egyik felét két csoportra randomizálták: az egyik 125 fős csoport jógázott, a másik 125 fős csoportban kognitív viselkedésterápiát (CBT) alkalmaztak. A résztvevők másik fele maga választhatott a CBT (120 beteg) és a jóga között (130 beteg) -„preferencia vizsgálat”. 2017 május és 2018 november között a részvevők 10 hét alatt heti 2 jóga-foglalkozáson, vagy 1 CBT kezelésen vettek részt.
Az eredmények mérésére a PSWQ-A-t, az Insomnia Severity Index-et (ISI-t), a Patient Reported Outcomes Measurement Information System (PROMIS) Short Form v1.0 – Anxiety 8a-t, és a PROMIS-29-et használták a depresszió, a fáradtság, a fizikai funkciók, a szociális kapcsolatokban való részvétel és a fájdalom mérésére.
Már 2020-ban közölték a 11 hetes eredményeket (Brenes), melyben már minden tekintetben kedvező eredmény látszott. A szorongás és aggódás értéke megegyezett a CBT és a jóga kezelés mellett, de a CBT jelntősebb javulást eredményezett az álmatlanság tekintetében. 37 hét után – kb. 6 hónappal a kezelések befejezése után – még jelentősebb javulást láttak minden mutatóban – kivéve a fizikai funkciókat. Ebben az időpontban sem a vizsgálat randomizált, ellenőrzött felében, sem a „preferencia” felében nem volt szignifikáns különbség a két beavatkozás eredményei között. Voltak kis eltérések, de az eljárások egyaránt hatásosnak bizonyultak, ami választási lehetőséget jelent a klinikusok számára.
A statisztikai szignifikancián túl
Az eredmények nemcsak statisztikailag voltak szignifikánsak, de az aggódás, a szorongás és az álmatlanság klinikailag is jelentős mértékben javult. Jelentősen (a PSWQ-A szerint több mint 5,5 ponttal) csökkent az aggódás, több mint 3 ponttal csökkent a PROMIS Anxiety skálán a szorongás, és több mint 6 ponttal csökkent az ISI szerint mért álmatlanság.
A hosszú megfigyelés során a vizsgálat randomizált felében CBT és jóga hatására egyaránt jelentősen változott a szorongás (85,7%-kal és 77,6%-kal), a szorongás (82,1%-kal és 80,8%-kal), valamint az álmatlanság (52,8%-kal és 44,3%-kal). A résztvevők nagy része az általános szorongási tünetek, a depresszív tünetek, a fáradtság jelentős javulásáról számolt be, viszont a fizikai funkciók, a fájdalom zavaró hatása, vagy intenzitása nem változott. Fontos kihangsúlyozni: a javulás nemcsak statisztikai értelemben volt szignifikáns, de klinikailag is jelentős volt, és valóban az a fontos, hogy a betegek jobban érzik magukat, ilyenkor nem túl érdekes, hogy mit mutat a P-érték.
A való életre gyakorolt hatás
Dr. Carmen Andreescu (psychiáter tanársegéd, University of Pittsburgh, Pittsburgh, Pennsylvania) a tanulmányhoz fűzött szerkesztőségi közleményben egyetértését fejezte ki. Az orvos kedvező beavatkozásokra irányíthatja a beteget, az eredmények egy ideig tartósan fennmaradnak, elkerülhető az aggódás jól ismert kognitív spirálja, ami potenciálisan mellékhatásokhoz vezet. Ezek az eljárások növelik a betegekhez való hozzáférést, és azonnal csökkentik a betegek szenvedéseit.
Forrás:
Burton KW. Yoga, CBT provide long-term implovement in insomnia, worry. Medscape Medical News, September 01, 2022.
Brenes GA, Divers J, Miller ME, et al. Comparison of cognitive-behavioral therapy and yoga for the treatment of late-life worry: A randomized preference trial. Depression and Anxiety 2020; 37(12):1194-1207.
Danhauer SC, Miller ME, Divers J, et al. Long-term effects of cognitive-behavioral therapy and yoga for worried older adults. Am J Geriatric Psychiatry 2022, 30(9):979-990.
Andreescu C. The humble worrier – the long-term impact of using yoga to treat severe worry and anxiety in older adults. Am J Geriatric Psychiatry 2022; 30(9):991-993.