Kamaszkori kövérség és későbbi Alzheimer-kór?
Az inzulinrezisztens tinédzserekben magasabb két olyan fehérje (Aβ42 és PSEN1) szintje, amelyeket az Alzheimer-kór előrejelzőinek tekintenek. A szintemelkedés a kövér kamaszokban a leggyakoribb.
A Pediatrics május 11-i online számában megjelent eredményeket a szerző, dr. Rosa Luciano (Bambino Gesu Gyermekkórház, Róma, Olaszország) és munkatársai így kommentálták: „E megfigyelés klinikai jelentősége nem világos, arra talán további, longitudinális vizsgálatok deríthetnek majd fényt”.
Alzheimer-kórban diszfunkcionális az inzulin jelzés az agyban, és a 2-es típusú diabéteszesekben nagyobb valószínűséggel alakul ki demencia. Luciano és kollégái azt vizsgálták, hogy a kövérség, az inzulinrezisztencia és az agyi rendellenességek közötti kapcsolat a gyermekkorban kezdődik-e.
Az Aβ42 peptid az Alzheimer-kórra jellemző agyi lerakódásokat okozó béta-amiloid hosszabb, fibrózusabb formája. A vizsgálatban alkalmazott másik biomarker, a PSEN1 annak a komplexnek a része, amely az Aβ42 peptidet termeli, és szerepe lehet az agyi inzulinrezisztenciában. Korábbi vizsgálatok azt találták, hogy azon idősebbek körében, akikben később Alzheimer-kór alakult ki, magasabb Aβ42 szint, azonban egyetlen vizsgálat sem igazolta, hogy az Aβ42 a demencia pontos előrejelzője lenne.
Dr. Luciano és kutatócsoportja fehér kamaszok (életkor: 12,0–17,8 év) és óvodások (életkor: 2,0–5,8 év) vérmintáit vizsgálta. Azokat a gyerekeket, akiknek krónikus betegségük, endokrin zavaruk vagy valamilyen gyulladást okozó fertőzésük volt, és azokat, akik a növekedést vagy a szénhidrát anyagcserét befolyásoló gyógyszert kaptak, kizárták a vizsgálatból.
A kövér tinédzserekben magasabb volt a PSEN1 szintje, mint a túlsúlyosakban és a normális súlyúakban (p <0,0001), és magasabb volt az Aβ42 szint is (p <0,0001). A statisztikai elemzés azonban kimutatta, hogy a két biomarker szintje korrelált az inzulinrezisztenciával, függetlenül a testtömegindextől.
Az óvodásokban nem mutatkoztak a fenti összefüggések, és mind az Aβ42, mind a PSEN1 szintje alacsonyabb volt bennük, mint a kamaszokban (p =0,0002 az Aβ42 életkori trendjére).
Az eredményekből nem lehet azt a következtetést levonni, hogy a magasabb Aβ42 és PSEN1 szint esetén diabétesz vagy Alzheimer-kór fog kialakulni, de azt valószínűsítik, hogy a kövérség növeli az Aβ42 szintjét.
Forrás: Medscape