Kasztráció rezisztens csontáttétes prosztatarák kezelése rádium 223-mal
A rádium-223 diklorid izotópkezelés a placebóhoz képest szignifikánsan, mellékhatások nélkül meghosszabbította a kasztráció-rezisztens és tüneteket okozó csontáttétekkel járó prosztatarákos betegek betegek túlélését és nem okoz másodlagos tumorokat.
A rádium 223 izotópja egy elsősorban alfa-sugárzó radioaktív gyógyszer (radiofarmakon), melyet az ALSYMPCA (ALpharadin in SYMptomaic Prostate CAncer patients) kódnevű Fázis III vizsgálat eredményei alapján az USA Food and Drug Administration 2013 májusában fogadott be kasztráció-rezisztens – és tüneteket okozó csontáttétekkel járó – prosztatarákos betegek kezelésére. A rádium-223 diklorid (Xofigo®, régebben Alpharadin®) FDA befogadása annak alapján történt, hogy az eredeti vizsgálat szerint az izotópkezelés a placebóhoz képest szignifikánsan, 3,6 hónappal meghosszabbította a betegek túlélését (p<0,001). Egy másik kezdeti vizsgálat szerint a radium-223-al kezeltek 14,0 hónapot, míg a placebó csoport betegei csak 11,2 hónapot éltek (kétoldalú p-érték = 0,0022, HR = 0,699). Tehát a szer mindenképpen hatásosnak bizonyult, de a mellékhatások megítélésére még várni kellett.
A 2014. januárban tartott amerikai Genitourinary Cancers Symposium 9. számú absztraktján Sten Nilsson, a Karolinska Intézet onkológus professzora az utolsó rádium-223 injekció beadása után mintegy 1,5 év követés után már be tudott számolni az izotóp-kezelés biztonságosságáról is. Ezek szerint 921 kasztráció-rezisztens prosztatarákos beteget randomizáltak az ALSYMPCA vizsgálatba, és minden betegnek legalább két, panaszokat is okozó csontáttétje volt. A betegek kétharmadában 6-20 csontáttét, a betegek egyharmadában a 20-nál is több csontáttét volt, viszont zsigeri metasztázisa egyik betegnek sem volt. Az ilyen betegeknél a (kéthetenkénti-háromhetenkénti) docetaxel (Taxotere®) az elfogadott palliatív onkológiai kezelés – amennyiben egyéb klinikai ok azt nem zárja ki. Ezek után a betegeket 2:1 arányban randomizálták radium-223 kezelésre, vagy placebóra. A rádium-223 kezelés 6 injekcióból állt, 4 hetenként alkalmazva. Az eredeti 921 randomizált betegből 574 lépett be a követés harmadik évébe (406 a rádium-223-as, 168 a placebó csoportból). A rádium-223-as csoportból viszont összesen 322 beteget (79%), a placebó csoportból 144 beteget (86%) kellett kivonni a vizsgálatból, nagyrészt a betegek elhalálozása miatt. Ilyen módon a rádium-223 csoport átlagos követési időtartama 10,4 hónapnak, a placébó-csoport követésének átlagos tartama pedig 7,6 hónapnak adódott. Mindössze 20 beteget tudtak 3 éven keresztül végig követni (tiznhatot a rádium-223 csoportból, és négyet a placebó csoportból).
Egyedül a kezeléssel összefüggő mellékhatásokat tekintetbe véve azt látták, hogy 3% alatt maradt a rádium-223 csoport mieloszuppressziójának aránya, grade 3/4 nem hematológiai mellékhatás pedig egyáltalán nem volt észlelhető, kivéve a rádium-223 csoportban észlelt egyetlen patológiás csonttörést (<1%). Az alfa-sugárzó izotóp által okozott esetleges második tumorok kérdése megnyugtatóan lezárhatóvá vált: sem akut myeloid leukaemia, sem mielodiszpláziás szindróma, sem primér csontdaganat nem volt észlelhető. Összesen 5 egyéb (de a radium-223 kezeléstől teljesen független) rosszindulatú daganat jelentkezett: kettő a rádium-223 csoportban, három a placebó csoportban.
Kommentár:
A rádium-223 radiofarmakon (Xofigo®) a norvég Algeta ASA cég és a Bayer cég közös fejlesztése. A rádium-223-nak 11,4 nap a felezési ideje, ellentétben a Madam Curie által felfedezett eredeti rádium-226-al, melynek 1601 év (!). A rádium-223 orvosi felhasználásának alapját az képezi, hogy ez az elem kémiailag a kalciummal rokon, ezért szintén a csontban koncentrálódik, ott csaknem kizárólag igen rövid hatótávolságban sugárzik (95,3%-ban alfa-részecskéket sugároz), és hamar lefeleződik. Az alfa-sugárzás mindössze néhány (2-10) sejtnyi távolságra képes terjedni, tehát ideálisnak látszik csontáttétek kezelésére. Emiatt a csontáttét környezetében lévő normál sejtek-szövetek sugárterhelése csökken, a hatás jobban koncentrálódik, lokalizáltabb, mint a béta-emittáló stroncium-89 kezelés esetén. Egy Fázis II klinikai vizsgálatban a kasztráció-rezisztens prosztatarákon kívül ígéretes hatást mutat hormon-kezelésre többé már nem reagáló emlőrák csonttétes eseteiben is: a csontlebontás jellemzői: a szérum csont alkalikus foszfatáz (BALP) szintje és a vizelet N-telopeptid-szintje (uNTX) lényegesen csökken, azaz a csontlebontás megtorpan. A radium-223 a technécium 99m-hoz hasonlóan „fejhető” egy actinium-227-et tartalmazó generátorból. Vizsgálják liposzomába való bezárásának lehetőségét is. Nátriumklorid oldatban kerül kiszerelésre 1000 kBq/ml koncentrációban. Javasolt egyszeri adagja 50 kBq/testsúly kilogramm (1,35 mikroCi/kg), négyhetes időközökben, összesen hat alkalommal.
Írásunk az alábbi információk alapján készült:
Genitourinary Cancers Symposium. Abstract 9.