Klinikai vizsgálat atópiás dermatitiszben
Az ADvocate 1 és ADvocate 2 fázis III klinikai vizsgálatok eredményei szerint a lebrikizumab 75%-os bőrtisztulást mutatott az atópiás dermatitiszben szenvedő betegek felénél
- Új monoklonális antitest atópiás dermatitisz kezelésére
- Eredményes atópiás dermatitisz kezelés
- A hisztamin szerepe és a hisztaminreceptorok expressziója atópiás dermatitisben
- Növényi alapú készítmény vizsgálata atópiás dermatitiszben
- Az atópiás dermatitisz
- A viszketés
- Az abrocitinib tinédzsereknél is hatékony
Az Eli Lilly and Company augusztus 16-án hozta nyilvánosságra az ADvocate 1 és ADvocate 2 fázis III klinikai vizsgálatok időközi eredményeit, melyek szerint a középsúlyos és súlyos atópiás dermatitiszben (AD) szenvedő betegek felénél 75%-os bőrtisztulást figyeltek meg az EASI kritériumrendszer szerint. Az FDA a felnőtt és serdülőkorú (12-18 év közötti, legalább 40 kg testtömegű) betegeknél középsúlyos-súlyos AD indikációban fast track minősítést adott a hatóanyagnak. Ez azt jelenti, hogy az engedélyezés előtt az FDA már a gyógyszer fejlesztése során segítséget nyújt, később pedig az engedélyezési folyamatot is felgyorsítja. Ilyen minősítéssel olyan készítményeket látnak el, amelyek súlyos állapotok (pl. AIDS, Alzheimer-kór, szívelégtelenség, rákos megbetegedések, epilepszia, depresszió, cukorbetegség, de egyedi elbírálás alapján más állapot is lehet) kezelésére szolgálnak, vagy ha kielégítetlen gyógyászati szükségletet látnak el.
A hatóanyagról (lebrikizumab)
A lebrikizumab egy humanizált monoklonális antitest, melyet IL-13 blokkoló immunszuppresszív hatóanyagként az inhalálható glükokortikoidokkal nem megfelelően kontrollálható asztma kezelésében is vizsgálnak. A hatóanyagot az 1986-ban, Houstonban alapított a Tanox biológiai gyógyszerekkel foglalkozó cég fejlesztette ki, innen a vállalat felvásárlását követően 2007-ben került a Genentech tulajdonába, de ők refrakter Hodgkin-limfóma kezelésére vizsgálták. Az atópiás dermatitisz indikációban végzett klinikai vizsgálatokat a barcelonai székhelyű Almirall kezdte meg a hatóanyaggal az Eli Lillyvel együttműködésben. A készítmény engedélyezése piaci elemzők szerint 2023-ban várható az Egyesült Államokban és Európában is.
Az ADvocate 1 és ADvocate 2 klinikai vizsgálatokról
A ADvocate 1 és az ADvocate 2 folyamatban lévő, 52 hetes, randomizált, kettős vak, placebo-kontrollos, párhuzamos csoportos fázis III klinikai vizsgálatok, amelyek célja a lebrikizumab monoterápiában történő alkalmazásának értékelése felnőtt és serdülőkorú (12-18 év közötti, legalább 40 kg testtömegű), közepesen súlyos vagy súlyos atópiás dermatitiszben szenvedő betegeken. Az elsődleges hatásossági végpont elérését mindkét vizsgálatban 16 hetes vizsgálati időszakban értékelték. Az elsődleges végpont a 16. hétre a tiszta (0) vagy majdnem tiszta (1) bőr elérése volt, a kiinduláshoz képest legalább 2 pontos csökkenéssel az ekcéma kiterjedését és súlyosságát jelző index (EASI; Eczema Area and Severity Index) pontszámának legalább 75 százalékos vagy nagyobb mértékű változása mellett: ezt a betegek legalább felénél sikerült elérni. A lebrikizumab a placebóval összehasonlítva az atópiás dermatitiszben szenvedő betegeknél a legfontosabb másodlagos végpontokat is elérte, beleértve a bőr tisztulásának és a viszketés enyhülésének korai kezdetét, a viszketés alvásra és életminőségre gyakorolt zavaró hatásainak enyhülését. A kulcsfontosságú másodlagos végpontokat az IGA, az EASI, a Pruritus Numeric Rating Scale, a viszketés miatt kieső alvási idő és a Dermatológiai életminőségi index segítségével mérték. Az ADvocate 1 és az ADvocate 2 vizsgálatokban a kezeléssel összefüggő mellékhatások és a súlyos mellékhatások előfordulása a lebrikizumabbal kezelt betegek körében megegyezett a korábbi fázisú vizsgálatok eredményeivel. A lebrikizumabbal kezelt betegeknél a leggyakoribb mellékhatások közé a kötőhártya-gyulladás, az orrgaratgyulladás és a fejfájás tartozott. A kezelt betegcsoportban a terápia felfüggesztése a betegek 1.4%-ánál vált szükségessé, míg a placebo csoportban a betegek 1,7%-ánál.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Therapeutic Potential of Lebrikizumab in the Treatment of Atopic Dermatitis
Selective IL-13 inhibitors for the treatment of atopic dermatitis
Inhibition of IL-13: A New Pathway for Atopic Dermatitis
Are Biologics Efficacious in Atopic Dermatitis? A Systematic Review and Meta-Analysis