Koronavírus variánsok és vakcinahiány
Bár az USÁ-ban hatalmas erőkkel oltanak, ott sincs elegendő SARS-CoV-2 elleni védőoltás, pedig az oltásnak az új vírusvariánsok elleni harcban is nagy szerepük van.
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) és az Advisory Committee on Immunisation Practices (ACIP) szakértői 2021. március eleji megbeszélésükön nem csak azt a nyilvánvaló tényt szögezték le, hogy a COVID-19 elleni oltások korlátozott mennyisége korlátozott és a koronavíros variánsok fenyegetése miatt lényegesen több vakcinára lenne szükség. Arról is vitatkoztak, hogy az hasznos lehet-e az mRNS vakcinák (Pfizer/BioNtech és Moderna) második dózisának elhalasztása (az USÁ-ban nem oltanak az AstraZeneca szerével). Mind az ACIP, mind a CDC szakértői azt állapították meg, hogy 5 előzetes vizsgálat szerint a második mRNA adag elhalasztása egyes embereket védelem nélkül hagy a vírus ellen. Dr. Pablo Sanches (Ohio State University, Columbus), az ACIP tagja elmondta, hogy a második adag elhalasztása esetén többen lesznek COVID-19-betegek, ami aláássa a gyógyszerekbe vetett bizalmat. „Úgy gondolom, hogy tartanunk kell magunkat az mRNA vakcinák előírt ajánlásaihoz” – jelentette ki.
Az USA-ban a Pfizer és a Moderna is „booster” (emlékeztető oltás) vizsgálatokat indított, és a B.1.351 (dél-afrikai) variáns elleni második generációs vakcina kifejlesztésén dolgoznak. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenlegi prevenciós előírások és engedélyezett vakcinák jól védenek a SARS-CoV-2 variánsok ellen.
A B.1.1.7-es (brit) variánst eddig 101, a B.1.351 jelű (dél-afrikai) mutánst 51, míg a brazil/japán P.1 változatot mindössze 29 esetben mutatták ki február végéig az USA-ban. A „brit” (B.1.1.7) vírus eddigi prevalenciája mindössze 1-2% volt, de 2021. márciusban a várakozások szerint már ez fogja a legtöbb fertőzést okozni. A vakcina ellátás továbbra is nagy nyomás alá helyezi mind az ACIP-ot, mind az állami és a helyi egészségügyi hatóságoknak, akiknek dönteni kell a rendelkezésre álló vakcinák leghatékonyabb felhasználásáról. „A vakcina egyre nagyobb mennyiségben érkezik, a Johnson & Johnson Janssen védőoltásának engedélyezése is igen örvendetes, ezért egyre könnyebb lesz a döntés is”. Gyógyszergyári vélemények szerint az év vége felé vakcina fölösleg lesz az USA-ban. 2021. február 27-éig 72 millió dózis COVID-19 védőoltást adtak be az USÁ-ban, de az ACIP COVID-19 vakcinák kiosztásáról kiadott 2020 decemberi részletes javaslatától az egyes államok saját hatáskörben eltértek, ami helyenként igazi káoszt eredményezett.
Dr. John Whyte (WebMD) és Dr. Eric J. Topol (Scripps Research Inst.) a koronavírus változatokról szóló közös közleményük címében felvetik, hogy vírus-variánsokról van-e szó, vagy vaklármáról (Variants or ’scariants’?). A new yorki, kaliforniai, brazil-, dél-afrikai és brit vírusformákat variánsokként emlegetik, mivel a vírus genetikai állományának többszörös mutációit hordozzák. Kb. 20 bázisban térnek el a "vad" SARS-CoV-2-től, és ebből a 20 mutációból 10 a vírus tüskefehérjéjét kódoló génszakaszt érinti, ezért használják a „variáns” megnevezést. Még jelentősebb változások esetén a „strain” (törzs, fajta) kifejezést tartják indokoltnak. Eddig egyetlen ilyen vírusváltozat, a brit (B.1.1.7) variáns hordoz olyan sok mutációt, és változott meg annyira a tulajdonsága, hogy ennek alapján új koronavírus törzsnek lehet nevezni. A többi változat egyelőre a „vaklárma” kategóriába tartozik. Az új törzs megjelöléshez három tulajdonságnak kell teljesülnie: az új változatnak fertőzőbbnek (több eset) és virulensebbnek (több súlyos beteg, több halál) kell lennie, és el kell tudni kerülnie az immunrendszert (vagyis a SARS-CoV-2-vel korábban már megfertőződött beteg ismét megkaphatja a fertőzést, mivel az immunrendszer nem ismeri fel a vírust, vagy a vakcina által termeltetett ellenanyag nem képes az új változat felismerésére, legyőzésére), de szerencsére eddig csak egyetlen variánsról igazolódott, hogy mindhárom feltétel igaz rá. Ez a jelenlegi szörny a brit variáns, amely 50%-kal fertőzőbb és jelentősen virulensebb (több halál), mint az eredeti vírus. Elsősorban Kaliforniában és Floridában terjed, de a minták genom szekvenálása nagyon változó, és alacsony aránya miatt csak becslések vannak arra, hogy jelenleg a fertőzések hány százalékát okozhatja. A többi variáns nem annyira fertőző, a probléma velük inkább az újrafertőződés, ill. a védőoltásokkal szembeni rezisztencia.
Whyte és Topol az eddigi tapasztalatok alapján a jelenlegi vakcina az alternatív oltási rendszerek megfontolását ajánlja: a második dózist ne 4, hanem 6-8 héttel az első után adjuk, a COVID-on már átesetteknek csak egy dózist adjunk, a Moderna vakcina pedig annyira hatékony, hogy abból -átmenetileg- fél dózis beadása is elegendő.
Források: