Mediterrán étrend és fogamzóképesség
Növeli a lombikbébi program sikerességét, ha az anya mediterrán étrendet követ.
Ismert, hogy az egészséges étrend követése általánosságban is segíti a teherbeesést. Most egy kis esetszámú görög vizsgálat azt bizonyította, hogy a mediterrán étrend mesterséges megtermékenyítés (IVF, in vitro fertizilation) esetén is kedvező hatású, követésével jelentősen emelkedik a teherbeesés valószínűsége és az élő baba megszületésének esélye.
A görög kutatók szerint ez a megállapítás olyan 35 év alatti nőkre vonatkozik, akik már a kezelés megkezdése előtt 6 hónappal egészségesen táplálkoznak.
A mediterrán étrend jellegzetesen sok zöldséget, gyümölcsöt, babot, lencsét, teljes kiőrlésű gabonákat, olivaolajat, olajos halakat, sok tejterméket és kevés húst tartalmaz. Az ilyen típusú étrendet leginkább a mediterrán országokban (Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Görögország) lehet könnyen betartani. Egyébként jól ismert, hogy ez a típusú táplálkozás bizonyos mértékig véd a kardiovaszkuláris betegségek ellen és meghosszabbítja az életet.
A Harakopio Egyetem (Athén) görög kutatói olyan 244, nem túlsúlyos, 22 és 41 év közötti asszonnyal töltettek ki kérdőíveket, akik éppen elkezdték a lombikbébi program első ciklusát. A résztvevőknek pontosan meg kellett nevezni a kezelés megkezdése előtti 6 hónap során rendszeresen fogyasztott ételeiket.
A beérkezett válaszokat 0-től 55-ig pontozták: az utóbbi magasabb pontszámok a mediterrán étrend betartásának, illetve követésének mértékét jelölték a program megkezdése előtti fél évben. A kapott pontszámok alapján három csoportot alakítottak ki, és úgy találták, hogy a legmagasabb pontokkal rendelkezők 50%-ánál sikeres terhesség következett be, míg a legalacsonyabb pontértékeket kapott hölgyek csoportjában az IVF csak 29%-ban volt eredményes. Ugyanezt figyelték meg a születéseknél is: míg a legmagasabb pontértékeket kapottak csoportjában az élve születések aránya 48,8% volt, addig a mediterrán étrendet legkevésbé követők esetén ez csak 26,6%-ot ért el. A 35 év alatti asszonyoknál minden 5 ponttal magasabb érték kb. 2,7-szeresével növelte a sikeres terhesség és élve születés arányát, viszont 35 éves kor fölött a magasabb pontok előnye már nem mutatkozott – talán a hormonális változások és a kevesebb petesejt elfedte a mediterrán étrend kedvező hatásait.
A tanulmány szerzői szerint a zöldségekben, gyümölcsökben és teljes kiőrlésű gabonákban magasabb arányban található antioxidánsok a kedvező hatás okai. Megállapításuk szerint további vizsgálatok szükségesek a táplálkozás és a reproduktív képesség összefüggéseinek vizsgálatára, melynek eredményeként ki lehetne alakítani táplálkozási javaslatokat is a fertilitási kezelésekben résztvevő asszonyok számára.
Prof. Dr. Nick Macklon (London’s Women Clinic) kommentárt fűzött az eredményekhez: „a már ismert megállapításokhoz újabb adatokat kaptunk, de az előző, hasonló méretű vizsgálatokhoz képest nincs újdonság. A tanulmány viszont arra jó volt, hogy ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a mediterrán táplálkozás egyes elemei általában egészségesebbek, és egyben segítik a fogamzóképességet is”.
Forrás: Medscape Medical News