Mégsem múlik el a migrén a pitvari sövényhiány zárása után
Születés után a szívpitvarok közötti foramen ovale bezáródik, de a záródás néha elmarad. Korábbi megfigyelés szerint a migrén nyitott foramen ovale esetén gyakoribb, s ha a nyílást zárják, a fejfájás csökken. Az újabb vizsgálatban aurával járó migrén ellen nem volt igazán hatásos a beavatkozás.
A migrén világszerte milliókat gyötrő fejfájás, mely típusosan féloldali, innen jön görög eredetű orvosi neve: hemikránia. Jellemző formájában előzetes panasz, jelzés, „aura” utal a rendszerint egy-két napig tartó kegyetlen fájdalom érkezésére. A modern társadalmakban a nemzetközi statisztikák szerint a népesség 8–13%-át érinti a migrén. Ez azt jelenti, hogy 55 milliónál több európai és amerikai küszködik migrénnel, és átlagosan minden harmadik beteg tapasztal aurát a roham előtt.
A fejfájás miatt orvoshoz forduló rengeteg beteg miatt a migrén kutatása és gyógyítása szinte önálló szakterület a neurológiában. A specialisták észrevették, hogy az aurával társuló migrén miatt jelentkező betegek közül sokan szíveltéréssel: foramen ovale apertummal, azaz pitvari sövényhiánnyal élnek. Ez nem szívfejlődési rendellenesség, hanem a születés utáni időszakban törvényszerű szívfejlődési változás elmaradása. A méhen belüli periódusban valamennyien lukas szívvel élünk, mert akkor nem lélegzünk, az oxigénhez a köldökzsinóron át jutunk hozzá. A jobb pitvarba kerülő oxigéndús vér a szívpitvarok közötti nyíláson keresztül átáramlik a bal pitvarba, onnan a bal kamrába, és az aorta útján a magzati testbe jut.
Megszületés után elindul a légzés, a tüdőkeringés. A bal pitvarban a nyomás megemelkedik, és a pitvarok közötti nyílást fokozatosan elzárja. Ha ez az elzáródás nem teljes, az legtöbbször nem jelent keringési gondot. A foramen ovale apertum gyakorisága újszülöttkorban átlagosan 8 ezrelék. A szakértők tapasztalata szerint ez a rendellenesség az aurával járó migrénben szenvedők között sokkal gyakoribb: ilyen panaszok mellett kb. 50%-os esély van arra, hogy jelentős pitvari sövényhiány áll fenn. Az állapot ma már szükség esetén szívkatéteres eljárással rendezhető.
Olasz kutatók Carlo Vigna vezetésével, 2009-ben a JACC Cardiovascular Interventions folyóiratban közölték vizsgálatukat, melyben 82, közepes-súlyos migrénes panasszal kórházukhoz forduló beteget láttak el. A pitvarok közötti nyíláson történő átáramlás nagyfokú volt. A betegek közül 53-an beleegyeztek a sövényhiány zárásába, és 29 betegnél nem történt beavatkozás – ők alkották a kontrollcsoportot. Az eredmény igen biztató volt: a foramen zárásával kezelt csoportban a migrén 34%-ban eltűnt, míg a kontrollcsoportjában ez csak 7%-ban fordult elő (p =0,007), a rohamok gyakorisága felére csökkent 87%-ban (beavatkozás után), illetve 21%-ban (beavatkozás nélkül) (p =0,001).
Tíz éve kezdődött a Percutaneous Closure of PFO in Migraine with Aura (PRIMA) nevű kanadai–svájci–angol–német vizsgálat 20 központban. A lassú betegbevonás miatt a munkát befejezés előtt lezárták. Az eredményeket a European Heart Journal-ben közölték. A preventív gyógyszeres kezelés ellenére aurával kezdődő migrénes rohamok miatt vizsgálatra kerülő betegeket randomizáltan sorolták be a foramen ovale zárásával, illetve a csak gyógyszerekkel kezelt csoportba. Az elsődleges vizsgálati végpont a migrénes napok számának csökkenése volt a randomizálást követő 9–12 hónapban a randomizálás előtti negyedévhez képest. A gyógyszeres kezelés fél évig napi 75–100 mg acetil-szalicilsav és 3 hónapig napi 75 mg clopidogrel szedését jelentette.
A svájci Heinrich Mattle és munkacsoportja a közlemény összefoglalásában is hangsúlyozza, hogy a tanulmányt a lassú betegbevonás miatt idő előtt abbahagyták. A 12 hónapos követési idő 83 esetben fejeződött be (40 katéteres zárás, 43 kontroll). A migrénes napok száma kiinduláskor az előbbi csoportban 8 (±4,7), az utóbbiban 8,3 (±2,4) volt. A primer végpont a foramen zárásával kezelt csoportban –2,9 napnak bizonyult, a kontrollcsoportban pedig –1,7 napnak (p=0,17). A foramen ovale zárását követően öt esetben fordult elő nemkívánatos esemény, de semmilyen maradandó szövődmény nem lépett fel.
Úgy tűnik, hogy aurával járó refrakter migrénben, nyitott foramen ovale esetén a nyílás zárása után a havi migrénes napok száma nem csökken. A nemzetközi munkacsoport szerint folytatni kell a vizsgálatot, de végleges vélemény ebben a kérdésben egyelőre nem mondható.