Messze még a COVID-19-cel szembeni nyájimmunitás
Az USA felnőtt korú lakosságának kevesebb mint 10%-ában voltak kimutathatók SARS-CoV-2-vel szemben termelődött ellenanyagok, ami messze nem elegendő nyájimmunitás kialakulásához.
A The Lancet című lap cikke szerint a szakértők jelentős része a szeroprevalenciát tekinti a legátfogóbb módszernek a COVID-19-járvány adott közösségen belüli terjedésének nyomonkövetésére. A szeroprevalencia azon személyek százalékos arányát jelzi egy populáción belül, akikben antitestek vannak jelen egy adott infekciós ágenssel, jelen esetben a COVID-19-pandémiát okozó SARS-CoV-2 vírussal szemben. A szeropozitív személyek vérében a fertőzés bekövetkezte után 1–3 héttel többnyire mérhető koncentrációban mutathatók ki az ellenanyagok. A szeroprevalencia-vizsgálatok azonban sok nehézséget és buktatót rejtenek, mivel random vérvételeket igényelnek az adott közösségen belül, így a marginalizált etnikai csoportok körében is, ahol nyelvi megértési nehézségek, illetve komorbiditások nehezíthetik a helyes következtetések levonását.
A kaliforniai Stanford University kutatói dialízisre szoruló betegek körében mérték a SARS-CoV-2 vírussal szembeni ellenanyagok jelenlétét. Ezektől a betegektől korábban már nyertek plazmát további vizsgálatok céljaira, így a COVID-19-szeroprevalencia felmérése potenciálisan reprezentatívabb lehetett, mint más közösségi alapú felméréseké. A dialízisre szoruló betegek nagy valószínűséggel egy olyan betegcsoportot alkotnak, akiknél az átlagosnál nagyobb a COVID-19 kockázata, hiszen például idősebbek a teljes populáció átlagéletkoránál, illetve nagyobb arányban vannak közöttük a marginalizált etnikai csoportok képviselői.
A munkacsoport 28.503, véletlenszerűen kiválasztott dializált beteg plazmamintáját vizsgálta meg 2020 júliusában. Az egészségügyi nyilvántartás anonim áttekintésével gyűjtöttek információkat a résztvevők életkoráról, neméről és etnikai hovatartozásáról. A dializált betegek populációjának tagjai idősebbek voltak, a csoportot nagyobb arányban alkották a férfiak, illetve nagyobb százalékban tartoztak a fekete bőrű vagy hispán etnikumba, mint az Egyesült Államok átlagos felnőtt populációja.
Az elemzés azt igazolta, hogy a COVID-19-fertőzéssel diagnosztizált személyek között viszonylag alacsony a szeropozitivitás aránya: az átlagpopuláció adataihoz illesztve azt találták, hogy a népesség körülbelül. 9,3%-ában mutathatók ki SARS-CoV-2-vel szembeni antitestek, illetve a pozitívnak bizonyult személyek 9,2%-a kapta meg a COVID-19 diagnózisát. A szerzők azt is megjegyzik, hogy a szeroprevalencia igen széles határok között változhat az ország egyes régióiban: például lényegesen magasabb az északkeleti régióban, mely az USA COVID-19 által leginkább sújtott régiója, ahol a dializált populáció hozzávetőleg 27,2%-a szeropozitív, míg a nyugati államokban ez az arány mindössze 3,5% körül van.
A fenti adatok arra figyelmeztetnek, hogy az USA népessége még nagyon messze van a nyájimmunitás elérésétől, amennyiben továbbra sem áll rendelkezésre hatásos vakcina. A szakértők becslése szerint a populáció közel 70%-ának kell megkapnia a vakcinát vagy szervezetének vírus elleni antitesteket termelnie ahhoz, hogy a nyájimmunitás révén hatékonyan gátat lehessen vetni a vírus terjedésének.