Metasztatikus kockázat gyors felmérése prosztatarákban
Egy most kifejlesztett teszt a jelenleg rendelkezésre álló módszereknél pontosabban jelzi előre, hogy adott betegnél a prosztatarák milyen eséllyel ad áttéteket, ráadásul olcsóbb is a mostaniaknál.
A National Cancer Institute adatai szerint a férfiak körülbelül 11,2 százalékánál alakul ki valamikor az élete folyamán prosztatarák. A prosztatarák újonnan diagnosztizált, illetve a már kezelt eseteiben is szükség van olyan tesztekre, melyekkel felbecsülhető a betegség metasztatizálásának valószínűsége. Ez azért is fontos, mert nagy metasztatikus rizikó esetén agresszívabb kezelés szükséges.
A New York-i Albert Einstein College of Medicine-ben olyan új vizsgálómódszert fejlesztettek ki a metasztatikus rizikó felbecslésére, mely gyorsabb és olcsóbb a jelenleg rendelkezésre álló teszteknél, ráadásul elvégzésükhöz kevés szövetminta is elegendő.
Az új teszt a kópiaszám-eltérések (CNA, copy number alteration) kimutatásán alapszik. Ezek olyan eltérések a genomban, melyek jelenléte kedvez a rosszindulatú tumorok terjedésének. A CNA-knak a vérből vagy a prosztataszövetből történő vizsgálatával pontosabb képet kaphatunk a ráksejtek proliferációs potenciáljáról.
„Kiderült, hogy a CNA-k gyorsan és pontosan detektálhatók a Next-Generation Copy Number Alteration (NG-CNA) elnevezésű teszttel – mondja dr. Harry Ostrer, a vizsgálat vezetője. – Az új adatok értéke kettős: egyrészt korai agresszív terápia indítható azoknál a betegeknél, akiknél a diagnózis felállítása pillanatában nagy metasztatikus potenciállal rendelkező daganat igazolható, ugyanakkor lassan progrediáló betegség esetén aktív surveillance végezhető, így elkerülhető, hogy olyan betegek is kezelést kapjanak, akiknek valójában nincs rá szükségük.”
A The Journal of Molecular Diagnostics című lapban megjelent közleményükben a szerzők azt írják, hogy a NG-CNA 194 genomrégióból 902 genomhely elemzésére képes, ami gyorsabb az eddigieknél, ugyanakkor nem is kerül annyiba.
A most közzétett adatok alapot teremthetnek olyan új kezelési módszerek kifejlesztésére, melyekkel nagyobb eséllyel vehetjük fel a harcot a prosztatarák terápiarezisztensebb eseteivel szemben. Ami pedig a költségmegtakarítást illeti, a vizsgálat vezetőjének számításai szerint a NG-CNA segítségével a DNS-extrakció és az egyéb szükséges eljárások költsége egy mintára számítva 20 és 40 dollár közé esik, míg a teljes genomszekvenálás ára 1000 dollár. Ennél is fontosabb azonban, hogy – ahogyan a szerzők is megjegyzik – az új teszttel kapható eredmények könnyebben értékelhetők, így a kutatók rövid idő alatt több ezer szövetmintát is elemezhetnek. A NG-CNA eredményei körülbelül 36 óra elteltável rendelkezésre állnak.
Az új módszer további előnye, hogy kisebb adattárolási kapacitás is elegendő hozzá, ami lehetővé teszi, hogy a nagy referencialaboratóriumok mellett a kevesebb költségvetésből gazdálkozó kisebb laboratóriumokban is végezzék.
Végül fontos kiemelni, hogy a NG-CNA kisebb szövetmintákat igényel, mint a jelenleg is alkalmazott módszerek. A teszt már akár 12,5 nanogrammnyi vizsgálati anyagból is elvégezhető, ami módot nyújt a specialistáknak arra, hogy sejtvonalakat, biopsziás mintákat és műtéti anyagokat egyaránt analizáljanak.
A munkacsoport korábban indikátort dolgozott ki a metasztatikus kockázat megadására, melyet „metasztatikus potenciál score”-nak (MPS) neveztek el. Most 70 prosztatarákos mintából határozták meg a MPS-t, és az eredmények között igen magas szintű korrelációt találtak. A NG-CNA teszt validálásának második lépéseként sebészeti mintákat is elemeztek, és az így kapott eredmények is jelentős egyezést mutattak a biopsziás leletekkel.
„Hisszük, hogy a standard genetikai ráktesztek NG-CNA-val történő kiegészítése egyénre szabott kezelési terv felállítását teszi lehetővé azáltal, hogy korán azonosíthatók az agresszív tumorok és azok a genetikai mutációk, melyek alapján előre jelezhető a célzott terápiákra adott válasz” – zárja eredményeik ismertetését dr. Ostrer.