Milyen műtétet végezzünk petefészekrákban?
Egy új, meggyőző vizsgálat szerint előrehaladott petefészekrákban nincs minden esetben szükség lymphadenectomiára.
Az előrehaladott petefészekrákos betegeknél évtizedeken keresztül a tumoros tömeget csökkentő szándékkal végzett („debulking”) sebészeti beavatkozás standard részének tekintették a regionális nyirokcsomók eltávolítását is.
A beavatkozás megítélése ellentmondásos: számos vizsgálat (retrospektív anyagok, népességi vizsgálatok, prospektív vizsgálatok ismételt értékelése) arról számolt be, hogy a jobb túléléshez szükség van a regionális lymphadenectomiára is. Egy új, mérföldkőnek számító európai vizsgálat szerint viszont ez tévedés: a medencei és a paraaortális nyirokcsomók automatikus eltávolítása nem hosszabbítja meg a túlélést.
A The New England Journal of Medicine online kiadásában 2019. februárjában megjelent LION (Lymphadenectomy In Ovarian Neoplasms) vizsgálat dr. Philip Harter (Kliniken Essen-Mitte, Essen, Németország) vezette kutatói azt tapasztalták, hogy átlagosan 69,2 hónapig élt az a 323 beteg, akiknél nem történt lymphadenectomia, míg 65,5 hónap átlagos túlélés volt kimutatható azon 324 betegnél, akiknél lymphadenectomia is történt a „debulking” műtét során (P=0,65). A nyirokcsomó-műtétes csoportban továbbá jóval több posztoperatív komplikáció lépett fel. „A szisztematikus lymphadenectomia előrehaladott petefészekrákos esetekben semmi haszonnal nem jár” – vonták le a kutatók a következtetést.
A kutatók az előzetes eredményeket már az American Society of Clinical Oncology 2017-es találkozóján is ismertették, ahol dr. Linda Duska nőgyógyász-professzor asszony (University of Virginia School of Medicine in Charlottesville) is egyetértett azzal, hogy a lymphadenectomiát biztonsággal el lehet hagyni, hiszen nem javítja a túlélési kilátásokat. Lymphadenectomia mellett annak ellenére sem javul a túlélés, hogy a betegek 56%-ánál okkult áttétek vannak a nyirokcsomókban.
A szerkesztőségi közleményben két szakértő, Dr. Eric Eisenhauer (Massachusetts General Hospital, Boston) és Dr. Dennis Chi (Memorial Sloan Kettering Cancer Center, New York City) feltették a kérdést, hogy hogyan tudott ilyen hosszú ideig fennmaradni egy rossz orvosi gyakorlat, amire aztán a LION-vizsgálat feldolgozása megadta a választ. A legtöbb petefészekrák már a diagnózis idején is távoli áttéteket képez, a túlélést a hasi tumor ellátása befolyásolja, ami progrediálva általában bélelzáródást, éhezési állapotot okoz. A citoreduktív műtét célja a látható daganatok eltávolítása, más szervekről is, és ez valóban meghosszabbítja a túlélést. Ugyanakkor a nem látható daganatos szóródás a kemoterápia ellenére is jelen lehet az egyéb hasi szervekben, így a nyirokcsomókban is, a gyógyító orvosok jelentős része ezért a lymphadenectomia mellett foglalt állást.
A LION vizsgálatot viszont eltérő módon tervezték: csak a látható elváltozások komplett eltávolítása után döntötték el, hogy a műtét további részében történjen-e nyirokcsomó-blokk, ami alapvető különbség az eddigi gyakorlathoz képest, amikor is minden esetben lymphadenectomia (is) történt. A LION vizsgálatban számos európai központ vett részt. Előrehaladott (FIGO St. IIB-IV) petefészekrákos betegeket választottak be: a IIB és III stádiumban a daganat a hasüregre korlátozódott. A IV. stádiumú betegek közül csak azokat vették be a vizsgálatba, akiknél a hasüregen kívüli (pleura, máj, lép, hasfal) daganatos gócokat makroszkóposan teljesen el lehetett távolítani, és jó ECOG performance státuszban voltak. Az átlagos progresszió mentes túlélés mindkét betegcsoportban 25,5 hónap volt (P=0,2). A súlyos posztoperatív komplikációk száma jóval magasabb volt a lymphadenectomiás csoportban, pl. ismételt laparotomiára 12,4% vs 6,5%-ban volt szükség (P=0,01). Az ismételt laparotomia leggyakoribb oka a bélsérülés, vagy fistula kialakulása volt. A lymphadenectomia lényegesen megnövelte a műtét hosszát. A két betegcsoport között jelentős különbség volt a 60 napon belüli mortalitásban is: 3,1% vs 0,9% (P=0,049).
Dr. Jason Wright (New York-Presbiterian/Columbia University Medical Center) vezető nőgyógyász főorvos is határozottan fontos vizsgálatnak tartja a LION-t. Saját tapasztalata szerint az előrehaladott petefészekrákban végzett citoredukciós, vagy „debulking” műtét után sok komoly komplikáció lép fel. A műtét részeként elvégzett lymphadenectomia nem jár semmilyen előnnyel, sőt káros lehet, ezért a nem megnagyobbodott nyirokcsomókat nem kell eltávolítani.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Oncology News