MIS-C után helyreáll a szívműködés
Egy új, retrospektív, longitudinális kohorsz-vizsgálat szerint a legtöbb, COVID-19-cel összefüggő többszervi gyulladásos szindrómában szenvedő gyermek szívműködése 3 hónap alatt rendbejön.
Bár a többszervi gyulladásos szindróma esetén a gyermekek 80%-85%-ánál kardiovaszkuláris érintettséget lehet kimutatni, de nincs elég információnk az MIS-C rövid hatású kardiális következményeiről. Ennek felderítésére Dr. Daisuke Matsubara (Children Hospital of Philadelphia) és munkatársai két philadelphiai kórház 60 MIS-C-ben szenvedő 18 évesnél fiatalabb betegét és 60, egyező életkorú egészséges gyermeket hasonlítottak össze 2020 áprilisa és 2021 januárja közti időben. Echocardiográfiás vizsgálatokat, MRI-t, vérkémiai vizsgálatokat végeztek, elbocsájtáskor funkcionális és klinikai paramétereket mértek a szívkárosodás megítélésére és mérték a nem-COVID jellegű tüneteket is, mint pl. a mellkasi fájdalom, illetve a syncope.
A Journal of the American Heart Association-ban 2022. januárjában megjelent közleményükben arról számoltak be, hogy a kórházi felvételkor 42 gyermeknél biokémiailag szívizom-károsodás volt kimutatható (pl. a troponin-szintek és az agy-típusú natriuretikus peptid szint emelkedett volt). Viszont a kórházi elbocsájtás idején a legtöbb betegnél ezek az emelkedett szintek már voltak észlelhetők. A myocardiális kárásodást szenvedett betegeknél 81%-ban a bal pitvari kontrakciós fázis elvesztéséről volt szó, ami a subacut fázisban 51%-kal csökkent, majd 1 hónap múlva a csökkenés mértéke már csak 30%-os volt. 3-4 hónap elteltével minden betegnél normál bal pitvari kontrakciós fázis volt kimutatható. 1 hónappal a kórházi felvétel után az összes MIS-C-s betegnél a szív jelentős terhelése („strain”) látszott a kontrollokhoz képest, többek között a globális longitudinális terhelés változása, a globális körkörös terhelés, a körkörös korai diasztolés terhelés és a jobb kamrai szabad fal longitudinális terhelése.
A terheléses paraméterek normalizálódtak
A terhelés összes paramétere a kontrollokkal összehasonlítva a 3. hónapnál normalizálódott. A globális longitudinális terhelés és a bal pitvari terhelés középértékben 6 nap alatt jött rendbe. A balkamrai ejekciós frakció normalizálódási ideje medián 8 nap, a jobb kamra szabad fali longitudinális terhelés medián normalizálódási ideje 9 nap volt.
A globális longitudinális terhelés kis különbségei továbbra is fennmaradtak, de a tanulmány szerzői szerint a különbségek a normál értékeken belül voltak és nem volt klinikai relevanciájuk. A működési zavarok egyenletesen terjedtek el a szívben, nem volt különbség az egyes részek között. A szívizomzatban apró eltéréseket ki lehetett mutatni, de 3-4 hónap után már nem maradt szubklinikus myocardiális működési zavar sem.
Négy betegnél az MIS-C akut fázisában kicsi aneurizmák jelentek meg a koronáriákon, de 2 hónapon belül mindegyik eltűnt és egyiküknél sem jelentek meg további eltérések. Tizennégy, a kiinduláskor kardiális MRI-vel vizsgált beteg közül a betegség szubakut fázisában két esetben myocardiális ödémát és fibrózist mutattak ki a normális balkamrai szisztolés működés és szokásos echocardiográfiás kép ellenére. A betegkövetés során mindössze egy betegnél maradt vissza ödéma: ennél a betegnél nem volt fibrózisra utaló jel, és normál volt a szisztolés funkciója is.
Hosszabb betegkövetés szükséges
Dr. Devyani Chowdhury (Cardiology Care for Children in Lancaster, Pennsylvania) a tanulmányhoz fűzött kommentárjában elmondta, hogy a vizsgálat igazolta, hogy - saját tapasztalatával megegyezően - a legtöbb gyermek meggyógyul a MIS-C-ből, ugyanakkor hosszabb betegkövetés lenne szükséges. Saját betegeik közül volt néhány olyan gyermek, akiknél az MRI még 1 év után sem normalizálódott. A legfontosabb azonban az, hogy ezek a gyermekek teljesen meggyógyulnak, hazatérhetnek a kórházból, és otthonukban fokozatosan visszatérhetnek aktív életükhöz, sportolhatnak, vagyis a MIS-C betegség és ellátása a felnőttek myocarditis ellátásával azonos módon történhet.
A szerzők hangsúlyozzák, hogy a MIS-C kardiális kimenetele teljesen különbözik a COVID-19-es felnőttek kardiális kimenetelétől, ahol az echocardiográfia és az MRI hosszantartó myocardiális károsodásokat mutat, továbbá a felnőtteknél a fertőzés utáni magas troponin-szint prognosztikai tényezőnek számít – ami arra utal, hogy a MIS-C utáni és a felnőttek COVID-19 fertőzés utáni myocarditisének kialakulási mechanizmusa nem azonos.
Forrás:
Nogrady B. Cardiac function nomalizes by 3 months in MISW-C in study. Medscape Medical News. January 19, 2022.
Matsubara D, Chang J, Kauffman HL, et al. Longitudinal assessment of cardiac outcomes of multisystem inflammatory syndrome in children associated with COVID-19 infections. Journal of the American Heart Association. Published 19 Jan 2022;0:e023251.